Professional Documents
Culture Documents
Dr. M.C. Nataraja Professor Department of Civil Engineering, Sri Jayachamarajendra College of Engineering, Mysore 570 006. Phone:0821-2343521, 9880447742 E-mail: nataraja96@yahoo.com
1
Retaining wall
Dr. M.C. NATARAJA
CRW
3
Parts of CRW
Same as that of Cantilever Retaining wall Plus Counterfort
Stem
Counterforts
Heel
Cross section
Plan
4
Design of Stem
The stem acts as a continuous slab Soil pressure acts as the load on the slab. Earth pressure varies linearly over the height The slab deflects away from the earth face between the counterforts The bending moment in the stem is maximum at the base and reduces towards top. But the thickness of the wall is kept constant and only the area of steel is reduced. BF
p=Kah
Design of Counterforts
The counterforts are subjected to outward reaction from the stem. This produces tension along the outer sloping face of the counterforts. The inner face supporting the stem is in compression. Thus counterforts are designed as a T-beam of varying depth. The main steel provided along the sloping face shall be anchored properly at both ends. The depth of the counterfort is measured perpendicular to the sloping side.
Behaviour of Counterfort RW
-M +M
STEM
Position of steel
-M
Counterfort details
HEEL SLAB
TOE +M
10
Draw the following: Cross section of wall near the counterfort Cross section of wall between the counterforts L/s of stem at the base cutting the counterforts
Given: fck = 20 N/mm2, fy = 415N/mm2, H = 7 m above G.L, Depth of footing below G.L. = 1.25 m, = 18 kN/m3, = 0.58, fb =SBC= 220 kN/m2
12
h1= 7m
1.25 m
b=5.5 m
13
Spacing of counterforts
l = 3.5 (H/)0.25 = 3.5 (8.25/18)0.25 = 2.88 m c/c spacing = 2.88 + 0.40 = 3.28 m say 3 m
Provide counterforts at 3 m c/c. Assume width of counterfort = 400 mm clear spacing provided = l = 3 - 0.4 = 2.6 m
l
14
Details of wall
250 mm CF: 3m c/c, 400 mm h1=7 m h=7.8 m H=8.25 m
4.05m
1975.95 W =2210.71
16
250 mm W1 W3 h1= 7000 W R PA Df= 1250 A T 1200 mm B C e b/3 4050 mm W2 X D k aH PA H/3 H 8250
450
Stability of walls
Horizontal earth pressure on full height of wall = Ph = kaH2 /2 =18 x 8.252/(3 x 2) = 204.19 kN Overturning moment = M0 = Ph x H/3 = 204.19 x 8.25/3 = 561.52 kN.m. Factor of safety against overturning = M / M0 = 2210.71/561.52 = 3.94 > 1.55 safe.
18
19
Intensity of pressure at junction of stem with toe i.e. under B = pB = 80.39 + (166.61 - 80.39) x 4.3/5.5 = 147.8kN/m2 Intensity of pressure at junction of stem with heel i.e. under C =Pc= 80.39 + (166.61 - 80.39) x 4.05/5.5 = 143.9 kN/m2
21
250 mm
H 8250 R
PA
1250 450 A 1200 mm B X C 4050 mm D
5500 mm
22
= 1.5 [147.8 x 1.22/2 + (166.61 - 147.8) x 1.2 (2/3 x 1.2) -(25x 1.2 x 0.45 x 1.2/2) =174.57 kN-m.
Mu/bd2= 1.14 < 2.76, URS
23
pt=0.34% <0.96%, A st =1326 mm2, # 16 @150 However, provide # 16 @110 from shear considerations. Area provided =1827 mm2 , pt=0.47% Development length= 47 x 16=750 mm Distribution steel = 0.12 x 1000 x 450/100 = 540 mm2 Provide #12 mm at 200 mm c/c. Area provided = 565 mm2
24
25
Counterfort RW
+M
-M
COUNTERFORT STEM
-M
HEEL SLAB TOE +M
26
27
80.39 kN/m2
5500 mm
D
28
To find steel Mu/bd2=60.2x106/(1000x3902)= 0.39 < 2.76, URS To find steel pt=0.114% <0.12%GA (Min. steel), <0.96%(pt,lim.) Provide 0.12% of GA
Ast= 0.12x1000x450/100 = 540 mm2 Provide # 12 mm @ 200 mm c/c, Area provided = 565 mm2 pt= 100 x 565/ (1000 x 390) = 0.14 %
29
R
1250 450 1200 A B mm C 4050 mm b/2
4050 mm
3000 TOE C 2600 HEEL x1 D
32
Check the force at junction of heel slab with stem The intensity of downward force decreases due to increases in upward soil reaction. Consider m width of the slab at C Net downward force= 18 x 7.8 +25 x 0.45 - 143.9 = 7.75 kN/m. Provide only minimum reinforcement.
Distribution steel Ast = 0.12 x 1000 x 450/100 = 540 mm2 Using # 12 mm bars, spacing = 1000 x 113/468 = 241 mm. Provide # 12 mm at 200 mm c/c. Area provided = 565 mm2
33
To find steel: Pt=0.34% <0.96%, Ast=646 mm2, #12 mm @ 170 mm c/c, However provide #12 mm @ 110 mm c/c, Area provided = 1027.27 mm2,Pt= 0.54 %.
As the earth pressure decreases towards the top, the spacing of the bars is increased with decrease in height.
Max.ult. shear = Vumax = 1.5 x 46.8 x 2.6/2 = 91.26 kN For Pt, = 0.54 % and M20 concrete uc= 0.5 N/mm2
v= Vumax/bd =91.28 x1000/(100X190)=0.48 N/mm2, Shear steel is not needed and hence safe.
35
The effective depth is taken at right angle to the reinforcement. tan = 7.8/4.05 =1.93, = 62.5,
d 4.05m
37
38
Total downward force at D = 71.26 x c/c distance bet. CFs = 71.28 x 3 = 213.78 kN.
Required Ast = 1.5 x 213.78 x 103/(0.87 x 415) = 888 mm2 Using # 8 mm 2-legged stirrups , Ast = 100 mm2 spacing = 1000 x 100/888 = 110 mm c/c. Provide # 8 mm 2-legged stirrups at 110 mm c/c. Increase the spacing of vertical stirrups from 110 mm c/c to 450 mm c/c towards the end C
40
41
0-200mm COUNTERFORT
8250 mm
#12@200
1250
4050 mm HEEL
#12@200
250 mm
#12@400
8-#22
1.77m
#8@110-450, VS 8 - # 22 #8@170-450, HS
8250
1250 450
1200 mm
#16@120
#12@200
#12@200
STRAIGHT BARS
STEM
Backfill
0.3l 0.25 l
Backfill
Backfill Backfill
Examination Problems July 2006 Single bay Fixed Portal Frame Combined footing (Beam and slab type)
December 2006 T-shaped Cantilever Retaining wall Combined footing (Type not mentioned)
46
Exam Problem (Dec. 2006) Design a T shaped cantilever retaining wall to retain earth embankment 3.2 m high above the ground level. The unit weight of the earth is 18 kN/m2 and its angle of repose is 30 degrees. The embankment is horizontal at it top. The SBC of soil is 120 kN/m2 and the coefficient of friction between soil and concrete is 0.5. Use M20 concrete and Fe 415 steel. Draw the following to a suitable scale: 1. Section of the retaining wall 2. Reinforcement details at the inner face of the stem. 60 Marks Data: h1=3.2 m, =0.5, =18 kN/m2, =30, SBC= 120 kN/m2, M20 Concrete and Fe 415 steel Find H= h1 + Df
47
48