Professional Documents
Culture Documents
In that day there will be an altar to the Lord in the heart of Egypt,
and a monument to the Lord at it's border. It will be a sign and
witness to the Lord Almighty in the land of Egypt. (Isa. 19, 19 - 20)
The Lord has done this, and it is marvelous in our eyes. (Psal. 118,
23)
The Great Pyramid as a Prophetical Monument: a lasting record
in stone which was only to be understood in the latter days of the
world. (Piazzi Smyth, Our Inheritance in the Great Pyramid).
These are the latter days of the world. The Great Pyramid has given
us its secrets and by doing so, is telling us the story from the Creation
of the world to the end of the world. The Pyramid shows what has
been and what more is coming, when the time has been created and
when it will stop to exist.
Earth (hieroglyph)
...
.........
.. ..
Figure 1 .................
.........Figure 2
.
. TWO BASES OF THE PYRAMID
..........................................
Figure 1
Figure 2
d = 96.9522091 : 2 = 48.47610449cm
C = 42.9608109 cm
4C = 171.8432436 cm
171.8432436 : 152.2920451 = 1.128379644
1.128379644 = 1.273240621
171.8432436 x 152.2920451 = 26,170.359 cm = 412.1316379 sacred
cubits = 10,303.29095 inches = 25 lengths of the King's Chamber.
Symbolism and facts:
10
11
Figure 1
1.
A-B = 365.242 sacred cubits = 9131.05 inches = 231.92867 m =
= 0.23192867 km
4A-B = Square D = 0.92771468 km:
0.92771468 x 43 200 = 40,077.27418 km = Earth's equator
12
Figure 2
4.
One side of the Square C (Figure 1) = 261.7035902 m = radius of the
Circle F
Area of the Circle F = 53,790.90805 m = Area of the Square D
53,790.90805 = 231.9286702 m = A-B
5.
13
.
WHEN THE TIME HAD FULLY COME
14
15
16
....
.ALMIGHTY GOD ASKING
The Moon is 0.273 times that of the Earth's size.
1 on the surface of the perfect Earth's sphere = 111 km
Circle = 360 = 39,960 km = Earth's perfect circle = Circle E
Radius of the Circle E = 6359.836898 km
Area of the Circle E = 127,069,541.2 km = area of the Square A
ES = side of the Square E = 11,272.51264 km.
The sides of the Great Pyramid rise at an angle of 51.85399754 =
Tangent = 1.273240621.
17
18
What is the meaning of the word pyramid. What does the word
and term mean?
The word Copt or Coptic simply means Egyptian. The word Copt
or Coptic refers to the Christian population of Egypt. The Coptic
people are the descendants of the ancient Egyptians. The Coptic word
pyrmet (pyr-met) meaning division of ten, tenth part: pyramid =
division of ten
...
. THE GREAT PYRAMID - GREENWICH
19
20
.
GOD'S MEASUREMENTS
21
22
.
.NOAH'S ARK
23
24
25
..
THE YEARS OF ADAM
"
And God formed the man of dust of the earth..." (Gen.2,7)
Symbolism: Adam = earth (Earth)
"And the days of Adam, which he lived were 930 years, and he died."
(Gen.4,5)
The sides of the Great Pyramid rise at an angle of 51.85399754
Tangent 51.85399754 = 1.273240621
.
.930 : 1.273240621 = 730.4196745 years = 2 x 365.2098373 years
1 year = 365.242 days
Symbolism: 1 day = 1 year
365.242 years:
26
D = dot = Circle D
Circle D (circumference) = 1= whole, one unit, first
1 : 3.14159 = 0.318310155 = d
0.318310155 x 2 = 0.63662031 = tangent of 32.48165854 = angle of
ascend of the King's Chamber north "air channel".
0.318310155 x 4 = 1.273240621 = tangent of 51.85399754 = angle of
rise of the Great Pyramid.
a = 0.282094911
1.273240621 = 1.128379644 = 4a = Square E
1.128379644 years = 412.1316378 days = length of the King's
Chamber (in inches):
1.128379644 x 0.282094911 = 0.318310155 = d
1 year = 365.242 days:
365.242 x 0.282094911 = 103.0329091 days = days from January 1 April 14 = 1/4 of the King's Chamber length (in inches).
27
.
ANGLE OF THE ASCENDING PASSAGE
The arrows show the Earth's axis-movement (the stars move in the
opposite way)
28
29
30
31
Figure 1
Earth (Figure 1):
Equatorial radius = 6378.50168 km = d/2
Area of the Circle A = 127,816,488.4 km = area of the Square B
C = 11,305.59509km
6378.50168 x 0.443113275 = 2826.398773 km
2826.398773 x 4 = 11,305.59509 km = C (Figure 1)
The Great Pyramids Antechamber: length = 116.2602377 inches
116.2602377 x 0.443113275 = 51.51645468 inches
51.51645468 x 4 = 206.0658187 inches = width of the King's Chamber.
The Great Pyramid: height = 14,765.05019 cm
14,765.05019 x 0.443113275 = 6542.589745 cm
If a certain object was to travel with a speed of 6542.589745cm in
one second, for 24 hours it would travel a distance of 5652.79754km:
5652.79754 x 2 = 11,305.59508 km = C (Figure 1).
32
Figure 2
The Great Pyramid:
Slope angle = 51.85399754
Tangent 51.85399754 = 1.273240621
1.273240621 x 0.443113275 = 0.564189821 units = C (Figure 3).
d = 0.636620309 = tangent of the angle of King's Chamber North
air channel = 1.273240619/2
.
.
THE WISDOM FROM THE SKY
North Celestial Pole (NCP)= 90
Angle of the Ascending passage = 26.3026897 =
90 - 26.3026897 = 63.6973103
The Ascending passage (Descending passage) of the Great Pyramid
is perfectly aligned with the center of the Ecliptic Pole (EP).
26.3026897:
tangent = 0.494289195
sine = 0.443113275
cosine = 0.896465629
33
Figure 1
C (Figure 2) = 6378.50168 km = Earth's equatorial radius
Area of the square B = area of the circle A
Radius of the circle A = 3592.78988 km
3592.78988 : 0.896465629 = 4007.727418 (Earth's equator =
= 40,077.27418 km).
Length of the King's Chamber = 412.1316378 inches
Figure 2
412.1316378 x 0.443113275 = 182.621 inches = 50th part of the Great Pyramid's base.
34
Figure 1
Angle of the Ascending passage = 26.3026897 = =BE-EP
EP = to Ecliptic Pole
= 63.6973103
tan = 0.494289195
sin = 0.443113275
cos = 0.896465629
Height of the Great Pyramid = 147.6505019 m = ED
147.6505019 x 0.443113275 = 65.42589745 m = EL (Figure 1) = C
(Figure 2)
Figure 2
35
36
Figure 1
Figure 2
Dimensions in inches (Figure 2):
EA = 913.105 = BF
AB = 7304.84 = DC
AD = 1162.062377 inches = BC = 36th row from the natural rock
base (35th row from the pavement) = spot A5 (Figure 1) = DC course.
AB + BF = 1826.21 inches = 4638.5734 cm = 1/10 of the equatorial
Earth's speed around own axis (in one second).
AB = 7304.84 inches = 0.185542936 km = 1/10 of the one minute of
latitude on the Earth's equator.
37
Number Pi = 3.14159
Circumference of the Circle C = 3.14159
Diameter of the Circle C (d) = 1
38
39
40
41
Figure 4
Figure 5:
Radius of the Circle A = 25.83930808 m
Area of the Circle A = 2097.544899 m = area of the Square B =
45.79896176 = 52.12661939 x 40.23941939 m = 171.0190925 x
132.0190925 feet = dimensions of the Temple of metrology.
= causeway's angle = 14
AB = 465.1075454 m
BC = 115.964335 m = 1/2 of the Pyramid's base = position of the
Temple = C
42
43
Figure 8
Figure 8:
Radius (r) of the Circle B = 103.0329095 days (1/2 of the King's
Chamber width = 103.0329095 inches).
44
45
46
47
First part
Outside of Coffer (measurements in inches):
length = 89.65157346
breadth = 38.55135205
height = 41.23149865
48
49
Third part
1 year = 365.242 days
365.242 : 1.147440614 = 318.3101553
318.3101553 : 250 = 1.273240621 = tangent of the Pyramids angle.
C = 318.3101553
d = 359.1746996
A = 1128.379645
1.273240621 = 1.128379644
Kings Chamber (length) = 412.1316378 (inches)
412.1316378 : 1128.379645 = 0.356242 = 365.242/1000
Circle (circumference) = 2rPi
50
Fourth part
Coffers inner volume = 1167.610841 liters
1167.610841 : 1.147440614 = 1017.578449
1017.578449 : 1000 = 0.1017578449
0.1017578449 x 86,400 = 8791.877794
8791.877794 x 3.14159 = 27,620.47537 (see First part)
Fifth part
Volume of the inner section of the Coffer = 1167.610841 liters =
71,251.93368 cub. inches.
The Coffer:
inside length = 78.13177638 inches
inside breadth = 26.56883833 inches
(71,251.93368 : 78.13177838) : 26.56883833 = 34.32388121 inches =
inside depth of the Coffer.
Sixth part
Outer length = 89.65157346 inches
Inner length = 78.13177638 inches
51
Figure 1
Base AB= 365.242 sacred cubits = 9131.05 inches = 231.92867
meters.
Height CD = 232.5204754 sacred cubits = 5813.011885 inches =
147.6505019 meters = diameter of the Circle S
Pyramid's angle (ascent) = 51.85399754
Tangent 51.85399754 = 1.273240621
52
Figure 2
53
54
55
56
57
Figure 1
James Fergusson, in his great work, the History of Architecture,
describes the Great Pyramid as "the most perfect and gigantic
specimen of masonry that the world has yet sin." (James Fergusson,
History of Architecture).
.
.
58
59
60
.
.....Figure 1
Measurements:
Angle = 26.3026897 = angle of the Pyramids Ascending Passage
(NCP = to North Celestial Pole).
Sinus 26.3026897 = 0.443113275
AB = 0.23192867 km = one side of the Great Pyramid's base
ABCDA = 0.92771468 km = four sides of the Pyramid's base = d
(diameter of the Circle E)
Circumference of the Circle E = 2.914499162km
If a certain object was to travel with a speed of 2.914499162 km/sec.,
for 24 hours it would travel a distance of 251,812.7276 km.
61
.............................................
..Figure 2
4.934793865 : 2 = 2.467396931 = Pi/1.273240631
2.467396931 = 1.570795 = Pi/2
1.570795 : 2 = 0.7853975 = Pi/4
0.7853975 = 0.886226551 = C (Figure 2)
Diameter of the Circle A = 1 = d
ABCDA = 0.92771468km = d = diameter of the Circle E (Figure 1)
62
...........................
.
b = 0.23192867 km
h = 0.1476505019 km
Equator of the Earth = 40,077.27418 km
1 of the equatorial longitude = 111.3257616 km = 0.49998686
111.3257616/2 = 55.6628808km
63
Date: February 11
Location: Al Jizah (Giza)
Sunrise: 06:40
Top R.A. = 21h 35m 51.39s = VE-D (vernal equinox - Sun's
position on February 11)
February 11: distance from the Earth to the Sun = 0.986982648
The average distance from the Earth to the Sun = 149,597,870 km = 1
Astronomical unit (1AU)
64
65
.................
Measurements:
C = position of the Sun on January 7 of the Gregorian calendar =
December 25 of the Julian calendar = orthodox Christmas.
VE = Celestial Meridian of the vernal equinox
C-VE = RA (right ascension) = 19.09793455 hours = 19h 5m
52.56436776s = 286.4690182 degrees = distance from the Sun's position on January 7 to the Celestial meridian of the vernal equinox
(VE).
1 of the Earth's equatorial longitude = 111.3257616 km
286.4690182 = 31,891.38163km = 50,222,648.23 sacred cubits
The entrance axis is located away from the main axis of the Great
Pyramid by 286.4690182 inches = 11.45876073 sacred cubits:
50,222,648.23 : 11.45876073 = 4,382,904
Base of the Great Pyramid (one side) = 365.242 sacred cubits:
66
67
68
69
............................................
. Figure 2
30,021.7703 cm = 12,171.38468 days = 33.32416503 years =
= December 25, 4 BC - April 20, 31 AD
Length of the King's Chamber = 412.1316378 inches
Moon's synodic period = 29,53010038 days.
412.1316378 x 29.53010038 = 12,170.28863 days = 33.32116414
years = December 25, 4 BC - April 20, 31 AD
December 25, 4 BC = Jesus Christ was born
April 13, 31 AD = crucifixion of Jesus Christ, the Great and Holy
Friday, in the evening beginning of Jewish Passover.
April 14, 31 AD = the day when was the Lord Jesus Christ lead out
Adam, Eve and other righteousness from the Hell into Heavenly
Kingdom = first day of Jewish Festival of Unleavened Bread:
The Bible Code: "The Lord's Passover begins at twilight on the
fourteenth day of that month. On the fifteenth day of that month the
Lord's Feast of Unleavened bread begins; for seven days you must eat
bread made with out yeast." (Lev. 23, 5-6)
70
.Figure 1
Tangent = 1.273240621
First base = 365.242 sacred cubits = 9131.05 inches =
= 23,192.867cm = 231.92867 m
23,192.867 = 152.2920451cm = 2AB
23,192.86 - 152.2920451 = 23,040.57495 cm = 230.4057495 m =
= length of the Second base .
71
Figure 2
d = 96.9522091 : 2 = 48.47610449c m
C = 42.9608109 cm
4C = 171.8432436 cm
171.8432436 : 152.2920451 = 1.128379644
1.128379644 = 1.273240621
Tangent = 1.273240621
First base = 365.242 sacred cubits = 9131.05 inches = 23,192.867 cm
= 231.92867 m
23,192.867 = 152.2920451cm = 2AB
23,192.86 - 152.2920451 = 23,040.57495cm = 230.4057495 m =
= length of the Second base .
73
74
75
Figure 1
Earth = circle = 360
1 of the Earths curved surface = 111 km
81
360 = 39,960 km = Earths perfect circle = Circle A (Figure 1)
Figure 2
1 of the Earths curved surface = 111 km
30 = 3330 km = AB (Figure 2)
= 51.85399754
Tangent = 1.273240621
AB = 3330 km
39,960 : 3330 = 12
AB/2 = 1665 km
1665 x 1.273240621 = 2119.945634 = H
76
.
.
. THE TEMPLE OF GEOMETRY
Temple of Geometry
Temple of Geometry was discovered during March 1990. The levels
of the basalt floor is 14 meters above sea level.
77
Figure 1.
Diameter of the Circle A = 15.70795 meters = 5Pi = 5 x 3.14159
Area of the Circle A = 193.7887383 m
Figure 2.
Square of the Great Pyramids base (perimeter) = 927.71468 m = d =
Earths speed around own axis (in two second).
Area of the Circle A = 675,955.9142 m = Area of the Square B
C = 822.1653813 m = length of the causeway from the Temple of
Knowledge to the Temple of Geometry.
78
Figure 3.
C = 3288.661525 m
Area of the Square B = 10.815,294.63 m = Area of the Circle A
Radius of the Circle A = d = 1.85542936 km = a minute of longitude
at the Earths equator .
QUESTION WITHOUT ANSWER
"The basalt pavement is a magnificent work, which covered more
than a third of an acre. The blocks of basalt are all sawn and fitted
together..." (The Pyramids and Temples of Gizeh by W. M. Flinders
Petrie)
Basalt melts at about 984 to 1260C. Hot molten basalt lava in the
Temple of Metrology was placed on the limestone surface. When this
lava cooled down it was cut into blocks.
79
basalt lava and the limestone. Are there any egyptologists, archeologists or architects who will explain all these methods of construction?
No, they are quiet and mute because they do not have the answer.
When all of them are silent, nobody else will even start to think about
all this.
80
The ancient Egyptians did not know and did not have the tools for
cutting and drilling of granite stones and this is truly proof that these
people at that time could not build the majestic pyramids. They could
not know the size of the Earth or its distance from the Sun, nor could
they be aware of the size of the Sun. The Great Pyramid clearly gives
us all of these measurements thanks to its specific accuracy.
81
82