Professional Documents
Culture Documents
Ê
Ê
ÇATI TİPİ : A
ÇATI ÖRTÜSÜ :
Ytong
AŞIK : Mütemadi
MALZEME : Çelik St 37
BİRLEŞTİRME VASITASI :
Çelik ± Kaynak
Ls = 41.10 m
a = 2.150 m
2h / l = 1/2.1
1
Aşık Aralığı :
l = 8*a = 8 * 2.15 = 17.20 m
H = 4.75 + 41/ 100 = 5.16 m H : kolon yüksekliği
Tan Į = 2h / l = 1/ 2.1 => h = 4.10 m
Į = 25.48
VIII.6 dan Ytong Çatı ağırlığı 84 N/m2 olarak alındı.( İzolasyon Maddesi ağırkığı 24 N/m2 )
Toplam 108 N/m2
Kar yükü :
Pko değeri ,kar yağış yüksekliğine göre düzenlenmiş haritadaki , bölge numaraları dikkate alınarak ( I.
Bölge ) hazırlanmış olan Tablo VIII.1¶den 0.75 kN/m2 = 75 kg/m2 olarak alındı.
R rç Aralığı :
L = 8*2.15 = 17.20m
Į = 25.48° h = 4.10m
Aşıklar Mütemadi Olduğundan; li = L / (n ± 0.34) n=9 seçilirse (9 açıklıklı)
Li = 41.10/(9-0.34) = 4.57m
Aşık Aralığı :
Aşık ağırlığı 10 kg/m2 olarak alındı.
Aşık H sabı :
q = ( (çatı örtüsü ağırlığı/ cos Į) + aşık ağırlığı + kar yükü ) * aşık aralığı
2
Mx = (qx*li2)/16 = (3.98*4.572)/16 = 5.61 kNm = 561 kNcm
= Mx / Ȧx + My / Ȧy em = 14 kN/cm2
= Mx / Ȧx + My / Ȧy em = 14 kN/cm2
Kullanılacak profillerin hazır olması nedeniyle profiller için kayma gerilmesi tahkikine gerek
yoktur.
Kc Sehim Tahkiki :
fx = k* ( q x*li4) / Jx
3
pATİİ YÜK VE KAR YÜKÜ :
@
@
4
@
! "Ê#$"%!"&''&()
5
Rüzgar Yükl si:
H : Kolon Yüksekliği
H = 5.16 m
Ma = 0 =>
(-Vb*17.20)-(162.76*17.20)-(325.51*15.05)-(325.51*12.90)-(325.51*10.75)-(162.76*8.6)
+(43.6*8.6)+(87.18*6.45)+(87.18*4.3)+(87.18*2.15)+(155.12*3.075)+(155.12*1.025)+(155.12*2.05)
+(77.56*4.10) +(20.78*4.10)+(41.55*3.075)+(41.55*2.05)+(41.55*1.025) = 0
Vb = -786.64 kg
Kontrol : Y = 0
6
*'&#+,'!Ê#$"- %!"&''&( ;
48,29 180,29
96,58 7 360,58
96,58 360,58
6 8
5 9 360,58
96,58
4 20 22
10 180,29
48,29 18 24
3 11
16 21 23
19 25 26 12
2 15 17 27
246,23 540,35
1
14
166,62 786,64
a aa
7
.
.
8
..
/0#1#"$2'-(3&4$+!'&'&$- 25$ -'6(
2'5($3.Alt başlık çubukları çekme çubuklarıdır.
Alt başlık için minimum ½ I 160 profili kullanılabilir.
Pmax = 165.32 kN
ı ç = Pmax/A ı em = 14 kN/cm2 => 165.32/14 A => A = 11.81 cm2
7 89:!; Seçersek
Pmax = 165.32 kN
ı ç = Pmax/A ı em = 14 kN/cm2 => 165.32/14 A => A = 11.81 cm2
<',&'!3
ĺÇekme için;
P = 54.18 kN
L 50.5 korniyer için; A =4.80 cm2
Yükleme I kontrolü
ı = 51.76/4.8 = 10.78 kN/cm2 < 14 kN/cm2
Yükleme II kontrolü;
P = 54.18 kN ı = 54.18/4.80 = 11.28 kN/cm2 < 14 kN/cm2 Kesit Yeterlidir!
4 &@:A@!& <!
$"!3
Dikme örgü çubuğu olduğundan burkulma boyu kendi boyuna eşittir.Kafes sistemde dikmeler basınç
çubuklarıdır.
Dikmeler için minimum L 50 5 (eşit kollu korniyeri ) kullanılabilir.
=>? $"!
9
L 70.7 korniyer için; A =9.40 cm2 imin = 1.37 cm
Yükleme I kontrolü;
Ȝ = 308/1.37 = 225 ĺ w = 8.79
= 8.79*(49.74/9.40) = 46.51 kN/cm2 > 14 kN/cm2 Kesit Yetersizdir!!
'<&'$B?A@C8:@
c
c
c
Kc Y
c c c
c
c
ccc c c
10
P = 54.18 kN M = 54.18*1.4 = 75.85 kNcm
'<&'$B=A@C8:@
Kc Vc! "cc
11
Psağ * 50 = 49.74*36 => Psol = 35.81 kN
-2'5($3 Üst başlık kesiti seçilirken burkulma boyu tutulmuş olarak kabul edilir.Üst başlık
çubukları basınç çubukları olduğundan kafes kiriş düzleminde kendi boyları içinde burkulurlar.
4 &7 E9:!;
12
D3 = D4 ĺ L 50.5 (t = 5mm ; ex = 1.40 cm)
O4 = O5 = ½ I 280 (t = 10.1mm ; ex = 3.66 cm)
(h ± 2c)/2 = 11.25 cm tlevha = 10mm
Kc #$c c
c
c
ccc cc
c
amax < 0.7*tmin => amax < 0.7*5 = 3.5 mm
'<&'$B=A@C8:@
a küt = tmin = 10 mm
lköşe = 29.12 cm
'<&'$B=A@C=::
FG0#1#"$2'-(&(&5$ -'6(
E>@ <',&'!
ĺÇekme için
P = 41.91 kN
L = 50.5 korniyer için; A =4.80 cm2
= P/ A = 41.91 / 4.80 = 8.73 kN/cm2 < 14 kN/cm2 Kesit Yeterlidir!
13
Yükleme II kontrolü;
P = 43.87 kN
L = 50.5 korniyer için; A =4.80 cm2
= P/ A = 43.87 / 4.80 = 9.14 kN/cm2 < 14 kN/cm2 Kesit Yeterlidir!
4 &@:A@!& <!
Kc Y
c c c
c
c
ccc cc
cc
amax < 0.7*tmin => amax < 0.7*5 = 3.5 mm
v = ¥
k2 + IJ¶¶2 11 kN/cm2
14
v = ¥((492.88/l2)2 +(58.67/l2)) 11 kN/cm2 => l = 7.26 cm
'<&'$B=A@C9:
@G0#1#"$2'-(&(&5$ -'6(
E>@ $"!
Yükleme II kontrolü;
P = -35.96 = 3.03*(35.96/12.3) = 8.86 kN/cm2 < 16 kN/cm2 Kesit Yeterlidir!
4 &9:A9!& <!
'<&'$B?CH:
15
$" 4 &<2! $'<&'$0+0&010"D02"'*(1(&*'&E ;2!& <!'!'$'(&*(
3E@:A@
;2!& <!-'6(
amax < 0.7*tmin => amax < 0.7*5 = 3.5 mm
'<&'$B=A@CF:
'<&'$B=A@CF:
Kc Y
c c c
c
c
ccc c
v = ¥ k2 + IJ¶¶2 11 kN/cm2
'<&'$B=A@C9:
16
?G0#1#"$2'-(&(&5$ -'6(
8>? <',&'!
ĺÇekme için
P = 33.21 kN
L = 50.5 korniyer için; A =4.80 cm2
= P/ A = 33.21 / 4.80 = 6.92 kN/cm2 < 14 kN/cm2 Kesit Yeterlidir!
Yükleme II kontrolü;
P = 34.76 kN
L = 50.5 korniyer için; A =4.80 cm2
= P/ A = 34.76 / 4.80 = 7.24 kN/cm2 < 14 kN/cm2 Kesit Yeterlidir!
4 &@:A@!& <!
'<&'$B=A@CF:
'<&'$B=A@CF:
17
Kc Y
c c c
c
c
ccc c
'<&'$B=A@C/@
=G0#1#"$2'-(&(&5$ -'6(
8>F $"!
P = -23.97 kN Lk = 102.5 cm b = Ȧ*(P/A)
4 &@:A@!& <!
18
= M / Wk = 32.06 / 2*(0.35*l2/6) = 274.8/l2
'<&'$B=A@CF@
c
Kc Y
c c c
c
c
ccc cc
cc
amax < 0.7*tmin => amax < 0.7*5= 3.5 mm
'<&'$B=A@C/@
EG0#1#"$2'-(&(&5$ -'6(
V1 ĺ L 50.5 (t = 5mm ; ex = 1.4 cm)
O1 = O2 = ½ I 280 (t = 10.1 mm)
Kc Y c c c
c
c
ccc c c
c
amax < 0.7*tmin => amax < 0.7*5 = 3.5 mm
19
P = 22.9 kN M = 22.9*1.4 = 32.06 kNcm
'<&'$B=A@CF@
8G0#1#"$2'-(&(&5$ -'6(
Kc àc*$
c* &
$ (c%c cc
11 = ¥(6*1925.10)*(1.01*11) = 32.24 cm
Wk = 1* (34.5-2*1) 2 / 6 =176.04
'
c*$
c* &
$ (c#$c ccc
c
camax < 0.7*tmin => amax < 0.7*6.9 = 4.83 mmc
20
Kaynaklar arasında eksantriklik olmaması için;
lköşe = 5.82 cm
'<&'$B=CF@
l= 10 cm => Ak = 15.23 cm2 => IJ¶¶ = 165.32/15.23 = 10.85 kN/cm2 < Kaynak Güvenlidir!
'<&'$B=C8::
21
lkx = 5.16*2.1 = 10.856 m c Qsol = 304 kg/m = 3.04 kN/m
lky = 5.16/3 = 1.72 m Qsağ = 152 kg/m = 1.52 kN/m
(H/2) ± X = 246.23 kg = 2.46kN (H/2) + X = 540.35 kg = 5.40 kN
N=91.60 kN ; MA =40.56kNm
- 2 EF:I
bem = 16/2.01 = 7.96 kN/cm2 eb / bem = 1.13/7.96 = 0.139 < 0.15
olduğundan; ( eb/ bem) + ( bx/ Bx) + ( by/ By) 1 Şart na bakl r.
4 & EF:!;
22
$"<'(5'&2'5(1(&$
Piyasada bulunan I profilleri 12 m olduğu için ,alt başlık iki parça halinde yapılacaktır.Ek, düğüm
noktasında olmayacak şekilde U5 çubuğunda yapılabilir.
U5 = ½ I 180
Her elemanı birleştiren dikişler, o elemanın hissesine düşen kuvveti aktaracak kapasitede
olmalıdır.Elemanların hisselerine düşen kuvvetler , yg ~ ex olduğundan alanlarıyla orantılı olarak
hesaplanır.
15a < l < 100a => 4.5 < l < 30 ĺ l¶ = 4.5 + 2*0.3 = 5.1 cm l¶ = 5.5 cm
*$
cY $
& c," cc- ccc.ccc0c
15a < l < 100a => 4.5 < l < 30 ĺ l¶ = 10.37+ 2*0.3 = 10.97 cm l¶ = 11 cm
23
24