You are on page 1of 8

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Nistor Elena-Cristina


DATA: 08.04.2019
CLASA: a IX-a D
OBIECTUL: Limba şi literatura română
Unitatea de învățare: Aventură,călătorie
SUBIECTUL LECŢIEI: Textul de graniță:jurnalul de călătorie, text -suport Metropole – Paris, Liviu Rebreanu
TIPUL LECŢIEI: însușire de cunoștințe
DURATA: 50’

COMPETENŢE GENERALE:
1. receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
2. receptarea mesajului scris

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3 exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate
1.5 utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare
2.3 compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să identifice particularitățile de conținut ale unui un text memorialistic;
O2 – să prezinte caracteristice unui text memorialistic prin raportare la un text citit;
O3 – să justifice raporatea textului citit la tema studiată, aventură și călătorie
STRATEGIA DIDACTICĂ

RESURSE:
-capacităţi normale de învăţare ale elevilor
-loc de desfăşurare: sala de clasă
METODE ŞI PROCEDEE:
-lectura expresivă, conversaţia, exerciţiul, problematizarea, învăţarea prin descoperire, metoda ciorchinelui.
MATERIALE ŞI MIJLOACE:
-manual, fişe de lucru, cretă şi tablă
FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, individual, pe perechi
FORME DE EVALUARE:
-orală

BIBLIOGRAFIE:
- Didactica literaturii române, Emanuela Ilie, Editura Polirom, 2008.
- Manual clasa a IX-a de Limbă și Literatură Română, Adrian Costache, Florin Ioniță, M.N.Lascăr, Adrian Săvoiu, Editura Art.

SCENARIUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
MOMENTE ŞI FORME DE RESURSE
OBIECTIVE TIMP CONŢINUTUL LECŢIEI ORG. MAT. ŞI OBSERVAȚII
OPERAŢIONALE PROCED.

Profesorul intră în clasă, se prezintă „Mă numesc ... și astăzi


Moment vom realiza ora de limbă și literatură română împreună.” Activitate
Conversaţia
organizatoric 3’ Profesorul împarte fișele de lucru. frontală -

-Organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar desfăşurării


Captarea atenţiei 10’ activităţii;

-Prin întrebări profesorul îi conduce pe elevi la titlul lecţiei:


 De ce credeți că e nevoie să călătorim?
 Descrieti oral orașul occidental pe care doriți să-l
vizitați. Precizați motivul pentru care l-ați ales și
sursele informațiilor (lecturi, filme, relatări ale unor
vizitatori sau localnici).
 Cunoașteți vreo operă literară care abordează motivul
călătoriei? („Micul Prinț de Antoine Saint-Exupery,”
„Povestea lui Harap Alb de Ion Creangă,”„Baltagul de
Mihail Sadoveanu,” „Călătoriile lui Gulliver de J.
Swift,” „Odiseea lui Homer ”etc.)
 Profesorul le scrie elevilor pe tablă următoarul citat din  Profesorul adresează
textul ce urmează a fi studiat, şi îi roagă pe aceştia să se Conversaţia elevilor întrebări
pentru a le capta
gândească şi să argumenteze semnificaţia acestuia: Prin Caietele atenția
vălmășagul unei metropole, în mijlocul necunoscut și al elevilor

noutății se lărgește perspectiva spre tine însuți. Activitate


frontală
Liviu Rebreanu este un alt autor care abordează acest motiv al Activitate
călătoriei în memorialele sale...unul din memorialele pe care îl individuală
vom studia astăzi este: METROPOLE – PARIS (1927).

-Profesorul oferă câteva informații legate de acest volum:

În perioada 1927, 1928 și 1929, Liviu Rebreanu călătorește la


Paris, din motive oficiale sau familiale. Cunoscut în prealabil
pe cale livrescă, Parisul este descoperit, cu aceste ocazii, pe
baza unei temeinice documentări. Notele de călătorie pe care
acesta le consemna zilnic într-un jurnal au fost prelucrate în
memorialul de călătorie Metropole (Berlin – Roma - Paris)
publicat în 1931.

- Profesorul scrie pe tablă titlul lecției:  Elevii notează titlul în


Desfăşurarea 10’ Textul de graniță. Jurnalul de călătorie caiete;
lecţiei „ Metropole – Paris
1927
Liviu Rebreanu (1885-1944)”
- Din acest memorial vom aborda următorul text:  Dacă elevii nu răspund
 „Un vagon de români” la întrebările
profesorului legate de
 Ce știți voi de Liviu Rebreanu? autor aceștia vor citi
 Cunoașteți vreo operă a acestui scriitor? împreună din fișe, după
care vor face câteva
„Liviu Rebreanu (1885-1944), prozator și dramaturg, notițe;
academician român, membru al Academiei Române. Debutează Conversaţia
cu nuvele de atmosferă, de observație socială și de analiză (Liviu Rebreanu: prozator,
psihologică, reliefând aspecte din viața satului și a periferiei Activitate Caietele dramaturg, membru al
bucureștene –Frământări, Golanii, Răfuiala sau situații frontală elevilor Academiei Române.
tragice generate de război – Catastrofa, Ițic Ștrul dezertor. Romane: Ion, Pădurea
Fiind un excelent creator de tipuri s-a remarcat ca romancier Activitate Tabla spânzuraților, Răscoala,
polivalent creând romanul obiectiv de inspirație rurală Ion, individuală Adam și Eva, Ciuleandra.
romanul de analiză psihologică Pădurea spânzuraților, Explicaţia Își completează opera cu:
romanul frescă al revoluției Răscoala, romanul metafizic Adam cronici dramatice, jurnale,
și Eva, romanul obsesiei patologice Ciuleandra, romanul interviuri, corespondență,
istoric Crăișorul, romanul polițist Amândoi. memoriale de călătorie.)
Acest mare scriitor își completează opera din perioada
interbelică cu scrieri publicistice, cronici dramatice, interviuri,  Elevii notează în caiete
corespondență, jurnale, memoriale de călătorie etc.” datele despre autor pe
care profesorul le
-După cum bine ați văzut astăzi ne vom focaliza asupra dictează.
memorialelor acestui autor.

 Ce credeți voi că este un memorial de călătorie?  Elevii notează definiția


!(Ce ați scrie voi într-un memorial de călătorie?) în caiete

-Profesorul scrie pe tablă exemplele enumerate de elevi iar apoi


dictează elevilor definiția memorialului de călătorie.
Memorial (de călătorie) este o specie literară în care
autorul consemnează retrospectiv observații, amintiri ori
impresii asupra evenimentelor sau faptelor la care a fost
martor în viața sa, descrieri de călătorie.

Conducerea
învăţării şi -Profesorul le spune elevilor să citească textul, de pe fişa de
asigurarea feed- lucru. Cărui gen literar credeți că aparține acest
back-ului text?(memorialistică) Commented [WU1]: In timpul lecturii vor identifica structyru,
O1, O2, O3 cuvinte-cheie care au legătura cu termenul călătorie.
În continuare vom discuta despre genul literar cărui Apoi ăntrebări de identificare a continutului: cine călătorește, unde,
când, ce i se intâmplă, ce vizitează....Sugerez rezolvarea exercițiilr
aparține acest tip de operă: din manual.

Memorialistică - gen literar de graniță, prin


interesul documentar și caracterul delectabil;
consemnarea unei experiențe personale în decursul
unei perioade istorice, într-o relatare coerentă,
adeseori cu valoare estetică, punând în evidență
semnificațiile morale. Activitate Exerciţiul
individuală
25’ -Utilizând metoda ciorchinelui profesorul va încerca să Conversaţia
deducă împreună cu elevii caracteristicile memorialisticii Activitate
frontală Descoperirea
Caracteristici ale memorialisticii:
-modalități literare de expresie;
-scop informativ;
-aspecte ale civilizației/realități, informații culese de la fața
locului și înregistrate obiectiv;
-consemnări retrospective ale unor observații, amintiri ori
impresii de călătorie;
-autorul a fost martor al evenimentelor sau faptelor consemnate
(confesiunea);
-narativizarea amintirilor;
-text de interes documentar și literar, în același timp;
-relatare pune în evidență semnificații generale ale elementelor
spațiului prezentat. Commented [WU2]: Sa fie identificate in textul citit!!!!!

Profesorul anunţă că urmează să rezolve exerciţiile 1,2,3 şi 5 de


la pg 162, pt a verifica receptarea textului.
Anunţarea temei TEMĂ PENTRU ACASĂ:
2’ - exercitiul de pe fisa de lucru
- fiecare pereche de elevi este rugata sa extraga un bilet cu
numele unui oras. Perechile vor avea de realizat un itinerar
(locurile si atractiile turistice pe care le-ar vizita impreuna
cu colegul de banca=. Commented [WU3]: Propun sa fie individual, nu in perechi.
FIŞA DE
LUCRU CU FRAGMENTELE RELEVANTE REZOLVĂRII EXERCIŢIILOR

1. 2.

3.

Temă!!
TEMA - LISTA ORASELOR PENTRU CARE ELEVII VOR INTOCMI KAESONG
ITINERARUL
BERGEN
RIGA
OSLO
BEIRUT
MUSCAT
ZAHLE
BARCELONA
MASERU
PANAMA CITY
MONROVIA
ASUNCION
TRIPOLI
CUZCO
BENGHAZI
MANILA
VILNIUS
VARSOVIA
LUXEMBURG
LISABONA
SKOPJE
CLUJ NAPOCA
VALLETTA
DOHA
ACAPULCO
PORTO
MEXICO CITY
TIMISOARA
CHISINAU
KALININGRAD
PODGORICA
BELGRAD
MARRAKECH
CAPE TOWN
BUTWAL
SEOUL
EINDHOVEN
MADRID
CALABAR
GAZA

You might also like