Professional Documents
Culture Documents
Calculate the resistant capacity of a given geomembrane in a L-shaped rectangular anchor trench of known
dimensions. The geomembrane is 60-mil (1.5-mm) HDPE with an ultimate strength (at yield) 2,100 lb/in²
(14,500 kN/m²) and an allowable strength 840 lb/in² (5,800 kN/m²).The runout length is 3 feet (0.9m). The
cover soil is 1 foot (0.3m). The anchor trench is 2 feet (0.6m) wide and 2 feet (0.6m) deep. The side slope
angle is 18.4 degrees [ 3(H) : 1 (V) ]. The unit weight of soil is 110 lb/ft³ (17.3 kN/m³). the soil friction angle is
30 degrees. The friction angle between the soil and the geomembrane is 20 degrees.
Solution :
So, Anchor Resistance Capasity = 864 lb/ft = 72 lb/in ÷ 0.06 in =1,200 lb/in² (8,270 kN/m²),which leads
to the following inequalities :
The results of the calculation indicate the design achor resistance capacity falls between the yield stress and
allowable stress of a geosynthetic membrane liner. Therefore, the achor trench dimensions are acceptable.
Example 8.4
A landfill cell is constructed on a pipe slope of 1% and a bottom liner grade perpendicular to the pipe of 2%.
The horizontal distance from upstream to pipe is 100 ft (30 m). The granular soil drainage layer is 24 inches
(0.3 m) thick. The hydraulic conductivity of the drainage material is 0.01 cm/sec. The amount of leachate
inflow rate is estimated to be 3,000 gallons/acre/day (1,024 mm/year). Estimate the maximum leachate head
over the primary liner.
Solution The actual landfill base grade is shown as Figure 8.14. Liquids always flow along the maximum
grade. The largest grade in Figure 8.14 is not perpendicular to the leachate collection pipes. Thus, the
maximum leachate flow distance from upstream boundary to the leachate collection pipe should be
largerthan 100 feet (30 m). The actual leachate flow grade, S, and the maximum leachate flow distance from
the upstream boundary to the leachate collection pip, L, can be calculated as follows:
Assume that
a. the slope of the bottom liner grade perpendicular to the leachate collectionpipe is S1;
b. the slope of the leachate collection pipe is S2.
Then
and
In figure 8.14, it can be seen that the landfill base grade varies with change of x. The landfill base grade ,
S(x), can be expressed as follows:
where and
Thus,
and
The landfill base grade is a maximum in which
and
and
Thus,
or
where Smax = maximum landfill base grade (i.e., actual leachate flow grade);
S1 = slope of the bottom liner grade perpendicular to the leachate collection pipe; and
S2 = slope of the leachate collection pipe.
The horizontal distance from upstream boundary to the leachate collection pipe along the
maximum drainage grade is
where Lmax =
horizontal distance from upstream boundary to the leachate collection pipe
along the maximum drainage grade, ft or m;
b =horizontal distance from upstream boundary to the leachate collection pipe,
which is perpendicular to the leachate collection pipe, ft or m;
S1 = slope of the bottom liner grade perpendicular to the leachate collection pipe; and
S2 = slope of the leachate collection pipe
For the example problem in which S1 = 2% and S2 = 1%, the maximum base grade (i.e., actual leachate flow
grade) is
Smax = (S12+S22)0.5
= [(0.02)2+(0.01)2]0.5
= 0.02
The horizontal distance from the upstream boundary to the leachate collection pipe along the
maximum drainage grade is
Lmax =
= 100 × [(0.01/0.02)2]0.5
= 112 feet = 1,341 inches (33.6 m)
ymax =
(1,341.6)(0.1105/340.16)1/2[340.16 × 0.02242/0.1105 + 1
=
- (340.16 × 0.0224/0.1105)(0.02242 + 0.1105/340.16)1/2]
=
(1,341.6)(0.0180)[1.545 + 1 - (68.956)(0.0288)]
=
(1,341.6)(0.0180)(0.559)
=
13.4 inches > 12.0 inches (336 mm > 300 mm)
ymax =
(1,341.6)[(0.1105/340.16 + 0.02242)1/2 - 0.0224]
=
(1,341.6)[(0.000325 + 0.00052)1/2 - 0.0224]
=
=
(1,341.6)(0.0288 - 0.0224)
=
(1,341.6)(0.0064)
=
8.6 inches , 12.0 inches (216 mm < 300 mm)
j=
=
1 - 0.12 ∙ exp{-[log(1.6 × 0.1105⁄(340.16⁄〖0.0224〗^2 ))^(5⁄8) ]^2 }
=
1 - 0.12 ∙ exp{-[log(1.0358646)^(5⁄8) ]^2 }
=
1 - 0.12 ∙ exp[-(log 1.0358646)^(5⁄8) ]^2 }
=
1 - 0.12 ∙ exp(-0.00091477)
=
0.88
ymax =
=
(0.8800)(1,341.6)[(4 × 0.1105/340.16 + 0.0224^2)^1/2 - 0.0224]⁄(2×0.9997 )
=
(0.8800)(1,341.6)(0.0424 - 0.0224)/(2 × 0.9997)
=
(0.8800)(1,341.6)(0.02004)/(2 × 0.9997)
=
11.8 inches < 12.0 inches (299.8 mm < 300 mm)
R =
=0.11505/(340.16 x 0.0224^2) = 0.6474 > 1/4
B =
=
(4 x 0.6474 -1)^(1⁄2) = 1.2608
ymax =
A final cover for a municipal solid waste landfill is constructed on a slope of 10% with a maximum horiz
h of known distance of 450 feet (135 m). The granular soil drainage layer is 24 inches (0.3 m) thick. The moment o
00 lb/in² rainfall percolating though the cover is istemated to be 30 inches/year (762 mm/year). The hydraulic
.9m). The conductivity of the drainage material is 0.01 cm/sec. Estimate the maximum. saturated depth over the
ide slope liner.
tion angle is
Solution:
k = 0.01 cm/sec = 340.16 in/day (0.1 mm/day);
L = 450 ft = 5,400 in (135 m);
k = 30 in/year = 0.08(2.1 mm/day);22 in/day
k = tan α = 0.1;
k = 5.7° , sin α = 0.0995, cos α = 0.9950
ymax =
= (5400)(0.0822/340.16)^1/2 [340.16 X 0.1^2/0.0822 + 1
- (340.16 X 0.1/0.0822) (0.1^2 + 0.0822/340.16)^1/2]
=
(5400)(0.0155)[41.382 + 1 - (413.820)(0.101)]
=
(S400)(0.0155)(0.586)
=
49.0 inches (1,245 mm)
20°)] ymax =
=
(5400)(0.0822/340.16 + 0.1^2)^1/2 - 0.1]
=
(5400)(0.000242 + 0.01)^1/2 - 0.1]
=
(5400)(0.00120)
=
6.5 inches (165 mm)
j=
=
1 - 0.12 ∙ exp {- [log(1.6 X 0.0822/340.16 + 0.1^2 )^(5⁄8) ]^2 }
=
1 - 0.12 ∙ exp {- [log(0.0386642 )^(5⁄8) ]^2 }
=
1 - 0.12 ∙ exp [- (log 0.13094)^2 ]
=
1 - 0.12 ∙ exp(- 0.77956)
=
0.95
d stress and
cceptable. ymax =
=
(0.9450)(5,400)[4 X 0.0822/340.16 + 0.1^2)^1/2 - 0.1] / (2 X 0.9950)
=
(0.9450)(5,400)(0.10472 - 0.1) / (2 X 0.9950)
=
(0.9450)(5,400)(0.00472) / (2 X 0.9950)
=
12.1 inches (307 mm)
McEnroe's 1993 Method :
pipe of 2%. R =
s 24 inches =0.0822/(340.16 X 0.0995^2) = 0.0244 < 1/4
leachate
eachate head
Because R < 1/4, use Equation 8.34 to calculate ymax
A =
=(1 - 4 X 0.0244)^1/2 = 0.0902^1/2 = 0.950
aximum
s, the ymax =
be
istance from
=
(5400 X 0.1)(0.0244 -0.0244 X 0.1 + 0.0244^2 X 0.1^2)^1/2
{[(1 - 0.950 - 2 X 0.0244)(1 + 0.950 - 2 X 0.0244 X 0.1)]
/[(1 + 0.950 - 2 X 0.0244)(1 - 0.950 - 2 X 0.0244 X 0.1)]}^1/(2X0.950)
=
(5400 X 0.1)(0.0244 -0.0244 X 0.1 + 0.0244^2 X 0.1^2)^1/2
{[(1 - 0.950 - 2 X 0.0244)(1 + 0.950 - 2 X 0.0244 X 0.1)]
/[1 + 0.950 - 2 X 0.0244)(1 - 0.950 - 2 X 0.0244 X 0.1)]}^1/(2X0.950)
=
(5400 X 0.1)(0.0220)^1/2{[0.0012)(1.945)]/[(1.901)(0.0451)]}^0.526
=
5400 X 0.1 X 0.148 X 0.150
=
12.0 Inches (305 mm)
e grade ,
Example 9.1
A leachate collection pipe is placed in the middle of a rectangular landfill cell. Upgradient of the leacha
collection pipe is adjacent to a 3(H):1(V) side slope with a height of 65ft (19.5 m). The downgradient sid
the leachate collection pipe rests on a bottom floor sloping at 2% with a width of 100 ft (30 m). The tota
length of this leachate collection pipe is 1,000 ft (300 m). The peak leachate generation rate at the side
area is 0.0786 ft2/day/ft2 (0.0240 m3/day/m2), and the peak leachate generation rate at the bottom floo
is 0.0355 ft3/day/ft2 (0.0108 m3/day/m2). Design a perforated solid wall pipe to meet both drainage and
perforation requirements.
Solution:
1) Determine Amount of Leachate Generation
Area of the upgradient portion of the landfill cell:
Maximum leachate flow generated for the upgradient portion of the cell:
(Qu)max = (qu)max X Au
0.0786
= X 195,000
15,327
= ft2/day = 0.1774 ft3/sec (5.023 X 10-3 m3/sec
0.0355
= X 100,000
3
3,550ft
= /day = 0.0411 ft3/sec (1.164 X 10^-3 m3/sec)
Q =
=
(1.49/0.011) X 0.131 X (0.102)^2/3 X (0.01)^1/2)
along the =
135.455 X 0.131 X 0.218 X 0.1
0.387 ft3/sec (10.96 X 10^-3 m3/sec) > Qmax = 0.2185 ft3/sec (6.187 X 10^-3 m
=
3) Pipe Perforation
Maximum Leachate Inflow per Unit Length of Pipe
Qin =
=
0.0786 X 195 + 0.0355 X 100
=
15.327 + 3.55
18.877 ft3/day/ft = 0.0002184 ft3/sec/ft (2.209 X 10^-5 m3/sec/m)
=
Assume that the diameter of a perforation hole, d, in the pipe is 0.25 inch (6 mm). Then the cross-secti
area of a hole on the perforated pipe is
Ab =
3.1416 X (0.25/12/2)^2 = 0.0003341 ft2 (0.0000316 ft3)
=
Also,
Discharge coefficient C = 0.62 ;
Limiting leachate entrance velocity vent = 0.1 ft/sec (0.03 m/sec)
Bernoulii Equation:
Qb =
=
0.62 X 0.000341 X 0.1
0.00002114 ft3/sec (5.986 x 10^-7 m3/sec)
=
N =
=0.0002184/0.00002114
=10.35 holes/ft (34 holes/m)
^2 } So, use 12 holes/ft (40 holes/m); that is 6 holes per foot (20 holes per meter) each side as shown in Figu
Example 9.2
An 8-inch (200-mm) SDR 11 HDPE perforated pipe with 8, 0.25-inch (6-mm) holes per foot (i.e., 4 holes
side per foot) is selected as a primary leachate collection pipe. The maximum load acting on the pipe in
a 2-ft (0.6-m) protective sand layer (Ysand = 115 lb/ft3 or 18 kN/m3), 100-ft (30-m) solid waste (Ywaste = 60
or 9.4 kN/m3), 12-inch (0.3-m) gas venting layer (ysand = 115 lb/ft3 0r 18 kN/m3), 18-inch (0.45-m) compa
clay layer (yclay = 110lb/ft3 or 17.3 kN/m3), 24-inch (0.6-m) drainage and protective layer (ysilt = 110lb/ft
17.3 kN/m3), and 6-inch (0.15-m) topsoil (ytop = 90 lb/ft3 or 14 kN/m3). Assume Bedding angle θ = 0°,
deflection lag factor DL =1.0, elastic modulus of the pipe material for 50 years at 73°F (23°C) temperat
= 28,200 lb/in2, (194, 000 kN/m). Poisson's ration of pipe material μ = 0.3. The bedding material of the
poorly graded gravel (GP) with 85% standard density. What will be the deflection ratio (%) and critical
buckling pressure of the project?
WC =
=
([(115)(2)+(60)(100)+(115)(1)+(110)(3.5)+(90)(0.5) ]×8⁄12)/((1-4×0.25⁄12) )
=
((230+6,000+115+385+45)×8⁄12)/(0.917)
=
(6,775×8⁄12)/0.917
=
4,925 lb/ft = 410 lb/in (72 kN/m)
Ptp = =
410/8 =
51.3 lb/in2 (354 kN/m2)
=
((1.0)(0.11)(410)〖(3.635)〗^3)/((400,000)(0.0324)+(0.061)(1,
=
((1.0)(0.11)(410)(48.03))/((28,200)(0.0324)+(0.061)(8,878)(48.
=
2,166/(914+26,011)
=
0.08 in (2.0 mm)
Deflection Ratio:
Deflection ratio =
= (0.08/7.27) X 100%
= 1.1% < 2.7% (ok, as shown inTable 9.4)
Refer to Figure 9.9(a). The primary leachate removal HDPE manhole riser is circular in cross s
inside diameter of 3 ft (0.9 m) and an outside diameter of 3.75 ft (1.13 m). The height of solid
surrounding the manhole riser is given by Hf = 210 ft (63 m); the unit weight of solid waste is
ywaste = 70 lb/ft3 (11 kN/m3); the internal friction angle of solid waste is given by Øw = 33°
friction angle between the concrete manhole riser wall and solid waste is δ = 24°. Determine
downdrag force, stress on the concrete, and factor of safety if the compressive strength of co
lb/in2 (34,500 kN/m2).
Solution:
p = π(3.75) =
11.78 ft (3.5 m)
KO = = 1 - sin 33° = 1 - 0.545 = 0.455
tan δ = tan 24° = 0.445
Qn =
= (0.5)(11.78)(0.455)(70) (210)^2 (0.445)
= 3,681,500 lb (16,400 kN)
=
=
3,681,500⁄[(π⁄4)(〖3.75〗^2-〖3.0〗^2 ) ]
=
3,681,500/3.98
925,000 lb/ft2
=
6,424 lb/in2 (44,300 kN/m2)
=
FS =
=5,000/6,424
=0.78 < 1.0 (No Good)
Example 12.1
The filling procedure of a new minicipal solid waste landfill is listed in Table 12.3.
Solution:
Calculate the solid waste depth over the mid-level of each waste layer:
H1 = (0.5)(12) + 18 + 16 + 10 + 14 = 64 ft (19.2 m)
H2 = (0.5)(18) + 18 + 10 + 14 = 49 ft (14.7 m)
H3 = (0.5)(16) + 10 + 14 = 32 ft (9.6 m)
H4 = (0.5)(10) + 14 = 19 ft (5.7 m)
H5 = (0.5)(14) = 7 ft (2.1 m)
Calculate the total overburden pressure acting on the mid-level of each waste layer:
First Layer:
Second Layer:
n the cross-sectional
0.26 X 18 X 1og (3430/1000) = 0.26 X 18 X 0.535 = 2.51 ft (0.77 m)
0.07 X 18 X log (3.5/1) = 0.07 X 18 X 0.544 = 0.69 ft (0.21 m)
2.51 + 0.69 = 3.20 ft (0.98 m)
Third Layer:
0.26 X 16 X log (2240/1000) = 0.26 X 12 X 0.350 = 1.46 ft (o.45 m)
0.07 X 16 X log (2.5/1) = 0.07 X 16 X 0.398 X = 0.45 ft (0.21 m)
1.46 + 0.45 = 1.91 ft (0.58 m)
Fourth Layer:
0.26 X 10 X log (1330/1000) = 0.26 X 10 X 0.124 = 0.32 ft (0.098 m)
0.07 X 10 X log (1.5/1) = 0.07 X 18 X -.176 = 0.22 ft (0.067 m)
0.32 + 0.22 = 0.54 ft (0.16 m)
Fifth Layer:
0 [because= 490 lb/ft2 (23 kN/m2) < = 1000 lb/ft2 (48 kN/m2)]
0 (because t2 = 0.5 month , t1 = 1 month)
0+0=0
Calculate the total settlement of the landfill at the end of the 5th month:
as shown in Figure 9.3.
=
2.58 + 3.20 + 1.91 + 0.54 + 0
=
8.23 ft (2.51 m)
8.23/70 = 11.8%
Example 13.1
oot (i.e., 4 holes per The following are given: a 30-m slope with a uniformly thick 300-mm-deep cover soil at a uni
ng on the pipe includes weight of 18 kN/m3. The soil has a friction angle of 30° and zero cohesion (i.e., it is a sand). T
waste (Ywaste = 60 lb/ft3 cover soil is placed directly on a geomembrane as shown in FIgure 13.3. Direct shear testing
h (0.45-m) compacted resulted in an interface friction angle between the cover soil and geomembrane of 22° with z
adhesion. What is the FS-value at a slope angle of 3(H)-to-1(V) (i.e., 18.4°)?
er (ysilt = 110lb/ft3 or
angle θ = 0°,
(23°C) temperature E
g material of the pipe is Solution Using Equation 13.9 to solve for the FS-value rasults in a value of 1.25, which in see
(%) and critical agreement woth the curves of Figure 13.4:
a = 14.6 kN/m
b = - 21.3 kN/m
c = 3.5 kN/m
Thus FS = 1.25
×0.25⁄12) )
This value can be confirmed using Figure 13.4.
CommentIn general, this is too low of a value for a final cover soil factor-of-safety and a rede
There are many possible options to increase the value (e.g., changing te geometry of the situ
the use of toe berms, taperred cover soil thickness, and veneer reinforcement, see Koerner a
Soong, 1998). Nevertheless, this general problem will be used throughout this section for
comparison with other cover soil slope stability situations.
Example 13.3
The following are given: a 30-m-long slope with uniform cover soil of 300-mm thick
kN/m3. The soil has a friction angle of 30° and zero cohesion (i.e., it is a sand). It is
a bulldozer moving from the crest of the slope down to the toe. The bulldozer has a
of 30 kN/m and tracks that are 3.0 m long and 0.6 m wide. The estimated equipme
the time to reach this speed is 3.0 seconds. The cover soil to geomembrane friction
zero adhesion. What is the FS-value at a slope angle of 3(H)-to-1(V) (i.e., 18.4°)?
10^-7 m3) Solution Using the design curves of Figure 13.10 along with Equation 13.13, the so
* From Figure 13.9, at 20 km/hr and 3.0 seconds, the bulldozer's qcceleration is 0.1
* From Equation 13.13
Thus FS = 1.03
This value can be confirmed using Figure 13.10.
CommentThis problem solution can now be compared with those of the previous tw
The inherent danger of a bulldozer moving down the slope is readily apparent. Note
comes about by the bulldozer decelerating instead of accelerating. The sharp break
is arguably the more severe condition, due to the extremely short times involved w
motion. Clearly, only in unavoidable situations should the cover soil placement equ
7 m3)
down the slope. If it is unavoidable, an analysis should be made of the specific stab
construction specifications should reflect the precise conditions made in the design
and ground contact pressure of the equipment shoud be stated along with suggest
the cover soil placement operations. Truck traffic on the slopes can also give stress
4))⁄(3.635)^3 ]}〗^(1⁄2) than illustrated here and shoud be avoided in all circumstances.
Example 13.4
Solution The side slope angle is at 18.4° for a 3(H):1(V) slope. Hence,
sin β = sin (18.4°) = 0.316, cos β = cos (18.4°) = 0.949, tan β = tan (18.4°) = 0.33
H = 44 ft (13.2 m), h = 2 ft (0.6 m), hw = 0.5 ft (0.15 m), γ = 110 lb/ft3
γsat = 115 lb/ft3 (18 kN/m3), γw = 62.4 lb/ft3 (9.81 kN/m3), φ = 32°, δ = 22°
tan φ = tan (32°) = 0.625, tan δ = tan (22°) = 0.404
(62.4)(0.5)[44
= - (0.5)(0.5)(0.949)]/(0.333) = 4,100.3 lb/ft (58.02 kN/m)
2
(0.5)(62.4)(0.5)
= = 7.8 lb/ft (0.11 kN/m)
2
(0.5)(62.4)(0.5)
= /(0.333) = 23.4 lb/ft (0.33 kN/m)
2
(0.5){(110)[(2)
= -(0.5)2] + (115)(0.5)2}/[(0.316)(0.949)] = 735.7 lb/ft (10.4
a =
(30,245.3)(0.316)(0.949) + (7.8) [1- - (0.949)2] = 9,071 (128 for SI units)
=
b =
month.
e layer:
(48 kN/m2)
ft (0.62 m)
17 m)
ft (0.77 m)
21 m)
ft (o.45 m)
0.21 m)
ft (0.098 m)
67 m)
m2)]
over soil at a unit
e., it is a sand). The
ect shear testing has
ane of 22° with zero
cceleration is 0.19g.
FS = 1.25
FS = 1.24
FS = 1.03
nce,
an (18.4°) = 0.333.
b/ft3 (17.3 kN/m3),
δ = 22°
t (58.02 kN/m)
[(2)(44)(0.949) - 0.5]}/[(0.316)(0.949)]
lb/ft (427.6 kN/m)
2
(0.104)] - (4,100.3)(0.949)(0.404)
66 for SI units)