You are on page 1of 5

Proiect de activitate

Unitatea de învăţământ : Grădiniţa cu program prelungit “Rază de soare”

Data : 18.12.2018

Nivel / Grupa : nivelul I; Grupa “Iepuraşii ”

Eductor : Paulescu Daniela Aneta

Tema săptămânii : “Ghiocel mititel”

Tema activităţii : “ În grădină ,mititel, a sunat un clopoţel ”, colaj-felicitare

Categoria de activităţi de învăţare : activitate pe domeniu experenţial - domeniul estetic şi creative (DEC)

Forma de realizare : activitate pe discipline

Disciplina : activitate artistic-plastică

Tipul activităţii : comunicare / însuşire de noi cunoştinţe

Obiectivele de referinţă :

- Să recunoască elemente ale limbajului static şi să diferentieze forme şi culori din mediul înconjurator ;
- Să cunoască şi să diferenţieze materialele şi instrumentele de lucru , să cunoasca şi să aplice reguli de
utilizare a acestora ;
- Să interpreteze liber , creativ, lucrări plastice ,exprimând sentimente estetice ;

Obiectivele operaţionale :

Oo1 – să manifeste interes pentru activitate ;

Oo2 – să respecte poziţia corecta a corpului faţă de suportul de lucru ;

Oo3 – să utilizeze corect instrumentele de lucru : hârtia colorată , şabloanele , lipiciul ;

Oo4 – să realizeze felicitarea , pe baza explicaţiilor oferite de elevul practicant ;

Oo5 – să utilizeze materialele primite , aplicând operaţii precum suprapunerea , îmbinarea , aşezarea şi lipirea .

Metode şi procedee didactice : dialogul , conversaţia euristică ,discuţia colectivă, explicaţia , exerciţiul ,
demonstraţia ,instructajul .

Mijloace de învăţământ : imagini , hârtie colorată , şablon , lipici .

Durata : 15 – 20 minute
Bibliografie consultată :

Ghid metodic de educatie plastică , Ion Pirnog , editura Compania

Educatie plastică - ghid metodic I-IV + 80 planşe , Silvia Draghicescu, Florenta Draghicescu , editura Aramis .
Desfăşurarea activităţii

Etapele Obiectivele Conţinuturi , Strategii Evaluare


activităţii operaţionale strategii de predare-învăţare-evaluare didactice

Moment Oo1 Pregătesc materialul didactic necesar Forma de


organizatoric desfăşurării activităţii organizare
frontală
m.instructajului

Captarea Oo1 Spun o ghicitoare : Forma de Evaluare


atenţiei “Clopoţel mititel , organizare frontală ,
Scoate capul din zăpada , frontal orală
Primăvara să o vadă . m.dialogului
Ghici cine-i !”( r: ghiocelul ).

Desfăşurarea Oo1 Realizez felicitarea model , explicându-le Forma de Evaluare


activităţii Oo2 copiilor cum să folosească materialele primite, organizare individuală
Oo3 pentru a obţine felicitarea mult dorită (anexa 1). frontală
Oo4 Împart copiilor materialele pentru lucru, apoi m.conversaţiei
005 ofer indicaţii daca sunt nelămuriri . euristice
Supraveghez modul de lucru al copiilor si îi ajut m. explicatiei
pe cei mai micuţi . m.demonstraţia

Asigurarea feed- Motivez copii spunându-le, că felicitările cele Forma de Evaluare


backului şi Oo1 mai frumoase vor fi puse la expoziţie . organizare individuală,
evaluarea Oo2 Merg la fiecare copil, arăt felicitarea acestuia frontală orală
performanţei colegilor săi, pe care îi invit să facă aprecieri . m.discuţiei
Selectez împreună cu copii cele mai frumoase colective
felicitări, pe care le voi pune pe o masuţă unde
va fi expoziţia de felicitări .
Copii ale căror felicitări sunt la expoziţie vor fi
felicitaţi şi aplaudaţi .

Închieierea În final discut cu copii despre ce le-a placut şi Forma de Evaluare


activităţii ce nu le-a plăcut pe parcursul activităţii . organizare frontală
frontală
m.discuţiei
colective
ANEXA 1
FELICITARE – GHIOCEL

Materiale necesare: - carton color verde, alb şi la alegere;

- un portret de dimensiuni reduse;

- şnur alb-roşu;

- lipici.

Mijloace: foarfece, perforator (capsator)

Mod de lucru:

1. Pe cartonul alb se trasează şi se decupează forma petalelor de ghiocel, dupa sablonul


alăturat, după care se decupeză şi se aplica portretul, în locul indicat pe acesta.

2. Se pliaza pe la jumătete dreptunghiul de carton, în forma aleasă ( acoperiş, carneţel ), după care se aplică, în
partea dreaptă, fâşia de carton de culoare verde.

3. Se pliază petalele, după liniile punctate indicate pe şablon, iar apoi se aplica în partea superioara a felicitării.

4. Se perforeaza şi se leagă şnurul în colţul din partea dreaptă, sus a felicitarii. În interior, realizatorul poate
scrie un mesaj.

Şablonul este realizat ca să poată fi mărit sau micşorat, în funcţie de dimensiunile suportului ales.

MULT SUCCES!

You might also like