You are on page 1of 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DENUMIREA ACTIVITATII:Educarea limbajului-educarea comunicarii


orale
TIPUL ACTIVITATII:Joc didactic
TEMA:”Ne pregatim pentru excursie”
GRUPA:pregatitoare

OBIECTIVE PRIORITARE:
-activizarea si imbogatirea vocabularului cu cuvinte care denumesc obiecte
necesare unei excursii:rucsac,termos,lanterna,obiecte de
imbracaminte,obiecte de toaleta,medicamente,jocuri;
-sistematizarea cunostintelor in legatura cu utilitatea acestor obiecte;
-dezvoltarea operatiilor gandirii:analiza,sinteza,comparatia;
-dezvoltarea spiritului de observatie
-activizarea memoriei
-stabilirea unor reguli de comportare civilizata a copiilor in excursie.

SARCINA DIDACTICA:
-denumirea unor obiecte necesare in excursie
-recunoasterea obiectelor illustrate si denumirea lor,diferentierea acestor
obiecte de altele care nu folosesc in excursie

REGULILE JOCULUI:-sa se raspunda la intrebarile puse de educatoare,in


ordinea in care se anunta copiii.
In timpul jocului se aplauda numai atunci cand se denumesc obiecte
necesare in excursie.
ELEMENTE DE JOC:
-miscare
-aplauze

DESFASURAREA ACTIVITATII
Copiii sunt anuntati ca vor pleca intr-o excursie si trebuie sa se pregateasca
de plecare.Apoi sunt intrebati daca isi amintesc ce obiecte au luat cu ei cand
au plecat in excursie cu parintii.Astfel,se enumera obiecte de
imbracaminte,alimente ,vase,jucarii,medicamente.
In continuare,copiii privesc ilustratii pe care sunt reprezentate obiecte
necesare in excursie,care n-au fost amintite de ei.Aceste obiecte se
denumesc si se explica la ce folosesc de catre copii,iar daca nu stiu copiii,de
catre educatoare.
Astfel,se arata ilustratii care reprezinta
rucsac,lanterna,termos,termometru,baston de munte.
Dup ace se fixeaza denumirea acestor obiecte,copiii primesc plicuri in
care sunt ilustratii ce reprezinta obiecte necesare in excursie.Aceleasi
ilustratii le are si educatoarea.Se anunta copiii ca li se arata cate o
ilustratie;cine are la fel ca acea care se arata,o denumeste si spune la ce
foloseste.
Dup ace se recunosc si se denumesc ilustatiile aratate de educatoare,se
strang pe masa educatoarei pe categorii.Astfel,educatoarea cere sa se aduca
ilustratiile care reperezinta obiecte de toaleta
(sapun,pasta,periuta,prosop),jocuri (minge,coarda),trusa sanitara
(pansament,termometru,sticluta cu spirt).
In continuaree,se atrage atentia copiilor sa asculte grupele de cuvinte care
se pronunta sis a bata din palme numai cand aud denumindu-se obiecte care
sunt necesare in excursie.
Copiii asculta urmatoarele grupuri de cuvinte:
rucsac minge pansament
lanterna termos ata si ac
dulap umbrela biblioteca
chibrituri televizor carte

Se bate din palme numai la auzul cuvintelor care denumesc obiecte care
se iau in excursie.
Copiilor care aplauda la cuvintele care denumesc obiecte care nu sunt
necesare in excursie,li se spune sa fie atenti in joc.
Apoi se propune copiilor sa denumeasca ei grupuri de cuvinte dupa
modelul ascultat.
In incheiere,se apreciaza participarea copiilor la activitate si li se atrage
atentia ca in excursie trebuie sa mearga impreuna cu grupul de copii cu care
au plecat de acasa,ca trebuie sa se ajute intre ei si sa asculte ce le spun
persoanele adulte care ii insotesc (educatoare,parinti).

You might also like