You are on page 1of 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Grădiniţă cu Program Prelungit Nr.1 ,Sângeorz-Băi

DATĂ:15.11.2017

GRUPĂ:Mică

NIVELUL:II

NUMELE MENTORULUI:Ureche Adela

NUMELE STUDENTULUI PRACTICANT:Pop Anuţa

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:Ce,cum şi de ce se întâmplă?

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:”Bate vantul,ploaia cade”

TEMA ZILEI:”Cand ploaia vine,o desfac si-o iau cu mine”

TEMA ACTIVITĂŢII:ACTIVITATE INTEGRATĂ: DEC+ALA2

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE:DEC- “Ploaia şi fetiţa cu umbrela”-linia dreapta;

ALA2: Jocuri de mişcare : “Sări din piatra-n piatra”-predare

“Podul de piatră”-consolidare

MIJOC DE REALIZARE:desen ,jocuri de mişcare

RESURSE DE TIMP:30-35 MINUTE

OBIECTIVE GENERALE:

Og1:Formarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic(creioane colorate);

Og2:Dezvoltarea imaginaţiei creatoare,a sensibilităţii şi a gustului estetic;

Og3:Educarea voinţei ,a atenţiei,a spiritului de ordine şi a spiritului critic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Până la sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:

O1:Să traseze elemental de limbaj plastic ,linia dreaptă,în mod creativ,redând ploaia (85% din
efectivul grupei);

O2:Să analizeze critic lucrările realizate atât de ei cât şi de colegii lor(75% din efectivul grupei);
O3:Să execute corect mişcările jocurilor respectând regulile acestora. (90% din efectivul grupei);

STATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee de
învăţământ:demostratia(m1),conversaţia(m2),explicaţia(m3),exerciţiul(m4),observaţia(m5);

Mijoace de învăţământ: plansa model(M1) ,creioane colorate(M2) ,coli reprezentând fetiţă cu


umbrelă(M3) ,hârtie creponată albastră şi gri pentru construirea unei belti de apă şi pietre(necesare
jocului “Sări din piatra-n piatră ca să nu te uzi”)(M4),o umbrelă(M5).

Forme de organizare:frontal(F),individual(I),în perechi (P);

SISTEM DE EVALUARE:

Forme de evaluare:continuă:

Metode de evaluare:observarea curentă ,aprecieri verbale ,analiza produselor activităţii.

Instrumente de evaluare: aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:

M.CRISTEA,V.NITESCU,”Ghid metodic de educaţie plastic”,Editura Petrion_Bucureşti,1997

“Programa activităţilor instructive-educative în grădiniţele de copii”,Bucureşti,2005

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele Ob.o Tim Activitatea Activitatea Strategii didactice Evaluare


activităţii p. p studentului preşcolaril
practicant or
Metode Mijloac Forme
e
1.Momentul 2’ Asigur condiţiile Preşcolarii m2 F
organizatoric optime se aşază la
desfăşurării măsuţe.
activităţii.
2. Formarea 3’ Voi deschide o Preşcolarii m2 M5 F Chestionar
motivaţiei umbrelă şi îi voi îmi vor e
specifice întreba când am răspunde
învăţării eu nevoie de la
ea. întrebare.
3. Anunţarea 3’ Astăzi vom Preşcolarii m2 F Observare
temei şi a desenăm sunt m3
obiectivelor “Ploaia şi fetiţa receptive
operaţionale cu umbrela”,iar la ce spun.
ploaia o vom
desena cu
liniuţe drepte .
4.Dirijarea 13’ Le prezint Preşcolarii m2 M1 F Observare
invatarii prin copiilor plansa sunt atenţi M2 curentă
abordare model şi I
integrata a reprezentând manifesta
continuturilor fetiţă cu interes
umbrela şi faţă de
picăturile de tema .
ploaie
reprezentate
prin linii drepte
de culoare
albastru şi le M3
distribui
preşcolarilor
fişele şi
creioanele
colorate. Observarea
Le explic şi m2 F curentă
demonstrez Preşcolarii m1
tehnica de lucru sunt atenţi m4
,după care vom la
face exerciţii de explicaţii şi
încălzire a fac
muşchilor şi le exerciţiile Observarea
voi spune de m2 I Curentă
copiilor “spor la încălzire.
treabă “.
Voi Preşcolarii m3
O1 supraveghea încep să
munca lucreze.
prescolariilor şi
voi oferi
eventualele
explicaţii unde
este cazul . m2 F Aprecieri
O2 După ce îşi vor m5 I verbale
termina Preşcolarii
lucrările,le vom îşi expun
expune la lucrările şi
centrul tematic le
şi le voi aprecia apreciază
lucrările. atât ale lor
Voi preciza: cât şi ale
„Cred că Zânei colegilor. m2 M4
Toamna i-au
plăcut lucrările
voastre ,pentru m3 F
că ei îi place I
când plouă ,dar Observare
aţi fost tare Preşcolarii Curentă
harnici şi de la sunt
atâtea picături receptivi şi
de ploaie câte încep să
aţi desenat desfăşoare Observare
uitaţi ce baltă jocul pe
mare de apă s-a rând,unul
făcut pe câte unul. m 2
hol(baltă
construită din
hârtie
albastră ),dar
uite că sunt şi
pietre ,le F
vedeţi? Mi-a
O3 şoptit Zâna
Toamna azi
dimineaţă că
vrea să ne
jucăm un joc Aprecieri
care se numeşte m2 verbale
„Sări din piatra-
n piatră „.
Aşadar,ea vrea
să sărim pe m3
rând ,unul câte
unul ,pe aceste
cerculeţe fără să
cădem în apă şi
să ne udăm I
.Deci,cine vrea
să încerce ?”
Vom derula
jocul până ce Preşcolarii
toţi copiii vor îşi felicita
trece de colegii
obstacole şi vor care
ajunge în reuşesc .
celălalt
capăt.”Voi face
aprecieri atât pe
parcursul cât şi
la finalul jocului.

5. Obţinerea 8’ “Zâna Toamna Preşcolarii m2 F Observare


Performanţelor cred că este îşi curentă
mulţumită de amintesc P
faptul că v-aţi jocul şi m3
jucat foarte astel,
frumos şi nu aţi încep jocul
căzut în baltă de doi copii.
apă ,dar mi-a
spus că voi mai
cunoaşteţi un
joc care se
numeşte”Podul
de piatră şi ar
vrea să o
învăţaţi şi pe ea
să se joace
pentru că atât
de mult a
plouat zilele
acestea şi ea nu
mai poate să
treacă peste un
rău . Haideţi să
o ajutăm noi şi
să îi construim
un pod de
piatră . “
6 . Evaluarea 3’ “Deci Preşcolarii m2 F Chestionar
activităţii ,copiii,astăzi am vor repeta e orală
desenat picături după mine Observaţie
de …… folosind . curentă
linia ….. ,ne-am
jucat jocul “Din
piatra-n piatră
“şi am trecut
peste baltă şi i-
am construit şi
Zânei Toamna
un pod de
piatră ca să
poată trece
peste rău.
7.Încheierea 2’ Vom încheia Preşcolarii m2 F Aprecieri
activităţii activitatea şi voi vor asculta I verbale
face aprecieri aprecierile
individuale şi .
colective.

You might also like