Professional Documents
Culture Documents
com/connect
Result Summary - Overall geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.94 PASS
Top Brace - Brace to Gusset geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.53 PASS
Top Brace - Gusset to Column geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.42 PASS
Top Brace - Gusset to Beam geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.48 PASS
Bottom Brace - Brace to Gusset geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.69 PASS
Bottom Brace - Gusset to Column geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.21 PASS
Bottom Brace - Gusset to Beam geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.38 PASS
Beam to Column geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.94 PASS
1 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
2 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
3 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
4 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Beam Section
Column Section
5 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Top and bottom brace force Top P top = -100.00 [kips] (T) Bot P bot = 50.00 [kips] (C)
Beam end shear & transfer force Shear R b = 25.00 [kips] Transfer A b = 15.00 [kips]
Refer to AISC 14 th Page 13-4 and Fig. 13-2 for all charts and definitions of variables and symbols shown in calculation below
θ = 45.0 [°]
2
α
D = tan θ + ( )2 = 7.896 AISC 14 th Eq. 13-24
β
α
K' = α ( tan θ + ) = 42.848 AISC 14 th Eq. 13-23
β
α
α = [ K' tan θ + K ( )2 ] / D = 10.403 [in] AISC 14 th Eq. 13-21
β
6 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Top Brace - Brace to Gusset Sect=W8X24 P LC1 =-100.00 kips (T) P LC2 =100.00 kips (C) Code=AISC 360-10 LRFD
Result Summary geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.53 PASS
Min edge distance allowed L e-min = = 1.000 [in] AISC 14 th Table J3.4
Min edge distance in Flange Angle
Le = = 1.375 [in]
to Gusset
> L e-min OK
Min bolt spacing allowed L s-min = 2.667 d b = 2.000 [in] AISC 14 th J3.3
Min Bolt spacing in Flange Angle to
Ls = = 3.000 [in]
Gusset
> L s-min OK
Min edge distance allowed L e-min = = 1.000 [in] AISC 14 th Table J3.4
Min edge distance in Flange Angle
Le = = 1.063 [in]
to Brace Flange
> L e-min OK
Min bolt spacing allowed L s-min = 2.667 d b = 2.000 [in] AISC 14 th J3.3
Min Bolt spacing in Flange Angle to
Ls = = 3.000 [in]
Brace Flange
> L s-min OK
Min edge distance allowed L e-min = = 1.000 [in] AISC 14 th Table J3.4
Min edge distance in Web Plate to
Le = = 1.375 [in]
Gusset
> L e-min OK
Min bolt spacing allowed L s-min = 2.667 d b = 2.000 [in] AISC 14 th J3.3
Min Bolt spacing in Web Plate to
Ls = = 3.000 [in]
Gusset
> L s-min OK
7 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Min edge distance allowed L e-min = = 1.000 [in] AISC 14 th Table J3.4
Min edge distance in Web Plate to
Le = = 1.375 [in]
Brace Web
> L e-min OK
Min bolt spacing allowed L s-min = 2.667 d b = 2.000 [in] AISC 14 th J3.3
Min Bolt spacing in Web Plate to
Ls = = 3.000 [in]
Brace Web
> L s-min OK
Brace Force Load Case 1 Sect=W8X24 P =-100.00 kips (T) ratio = 0.53 PASS
8 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flange Angle - Brace Side - Bolt Shear ratio = 36.72 / 71.57 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 71.57 [kips]
9 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flange Angle - Brace Side - Bolt Bearing on Angle ratio = 36.72 / 71.57 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
10 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flange Angle - Brace Side - Bolt Bearing on Brace Flange ratio = 36.72 / 71.57 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.625 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
11 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flange Angle - Block Shear - 1-Side Strip ratio = 18.36 / 70.69 = 0.26 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.500 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 94.25 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 70.69 [kips]
Brace Flange - Block Shear - 1-Side Strip ratio = 18.36 / 50.95 = 0.36 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.063 [in] e h = 1.625 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 67.94 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 50.95 [kips]
12 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flange Angle - Gusset PL Side - Bolt Shear ratio = 36.72 / 71.57 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 71.57 [kips]
Flange Angle - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Angle ratio = 18.36 / 35.78 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 47.71 [kips]
φ Rn = = 35.78 [kips]
13 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flange Angle - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Gusset Plate ratio = 36.72 / 69.21 = 0.53 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.625 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 92.27 [kips]
φ Rn = = 69.21 [kips]
φ Rn = = 97.03 [kips]
14 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Web Plate - Brace Side - Bolt Shear ratio = 26.55 / 143.14 = 0.19 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 143.14 [kips]
15 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Brace Side - Bolt Bearing on Web Plate ratio = 13.28 / 71.57 = 0.19 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
16 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Brace Side - Bolt Bearing on Brace Web ratio = 26.55 / 97.42 = 0.27 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.625 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 129.89 [kips]
φ Rn = = 97.42 [kips]
17 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Block Shear - Center Strip ratio = 13.28 / 106.03 = 0.13 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 141.38 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 106.03 [kips]
Web Plate - Block Shear - 1-Side Strip ratio = 13.28 / 89.58 = 0.15 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
when sheared out by side strip A nt = [(n v -1)s v +e v -((n v - 1)+0.5)d h ] t p = 1.148 [in 2]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 119.44 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 89.58 [kips]
18 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Block Shear - 2-Side Strip ratio = 13.28 / 101.46 = 0.13 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 135.28 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 101.46 [kips]
Brace Web - Block Shear - Center Strip ratio = 26.55 / 72.86 = 0.36 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 2.465 [in] e h = 1.625 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 97.14 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 72.86 [kips]
19 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Shear ratio = 26.55 / 143.14 = 0.19 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 143.14 [kips]
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Web Plate ratio = 13.28 / 71.57 = 0.19 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
20 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Gusset Plate ratio = 26.55 / 138.41 = 0.19 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.625 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 184.55 [kips]
φ Rn = = 138.41 [kips]
21 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Gusset Plate at Web Plate - Block Shear - Center Strip ratio = 26.55 / 111.52 = 0.24 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 2.465 [in] e h = 1.625 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 148.69 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 111.52 [kips]
Gusset Plate Overall - Block Shear - Center Strip ratio = 100.00 / 242.78 = 0.41 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in hor dir s h = 3.000 [in] edge dist e h = 1.625 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 323.70 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 242.78 [kips]
22 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Gusset Plate - Tensile Yield (Whitmore) ratio = 100.00 / 259.77 = 0.38 PASS
φ Rn = = 259.77 [kips]
Gusset Plate - Tensile Rupture (Whitmore) ratio = 100.00 / 217.44 = 0.46 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Brace Force Load Case 2 Sect=W8X24 P =100.00 kips (C) ratio = 0.51 PASS
Flange Angle - Brace Side - Bolt Shear ratio = 36.72 / 71.57 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 71.57 [kips]
23 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flange Angle - Brace Side - Bolt Bearing on Angle ratio = 36.72 / 71.57 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 71.57 [kips]
24 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flange Angle - Brace Side - Bolt Bearing on Brace Flange ratio = 36.72 / 71.57 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 71.57 [kips]
Flange Angle - Gusset PL Side - Bolt Shear ratio = 36.72 / 71.57 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
φ Rn = = 71.57 [kips]
25 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flange Angle - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Angle ratio = 18.36 / 35.78 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 35.78 [kips]
26 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flange Angle - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Gusset Plate ratio = 36.72 / 71.57 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 71.57 [kips]
Web Plate - Brace Side - Bolt Shear ratio = 26.55 / 143.14 = 0.19 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 143.14 [kips]
27 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Brace Side - Bolt Bearing on Web Plate ratio = 13.28 / 71.57 = 0.19 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
28 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Brace Side - Bolt Bearing on Brace Web ratio = 26.55 / 107.49 = 0.25 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 107.49 [kips]
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Shear ratio = 26.55 / 143.14 = 0.19 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
φ Rn = = 143.14 [kips]
29 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Web Plate ratio = 13.28 / 71.57 = 0.19 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 71.57 [kips]
30 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Gusset Plate ratio = 26.55 / 143.14 = 0.19 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 143.14 [kips]
31 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
KL
when > 25 , use Chapter E AISC 14 th J4.4 (b)
r
π2 E
Elastic buckling stress Fe = = 73.62 [ksi] AISC 14 th Eq E3-4
( KL/r ) 2
KL E 0.5
when ≤ 4.71 ( ) = 113.43 AISC 14 th E3 (a)
r Fy
( Fy/ Fe )
Critical stress F cr = 0.658 Fy = 37.63 [ksi] AISC 14 th Eq E3-2
φ Rn = = 73.02 [kips]
32 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
KL
when > 25 , use Chapter E AISC 14 th J4.4 (b)
r
π2 E
Elastic buckling stress Fe = = 127.60 [ksi] AISC 14 th Eq E3-4
( KL/r ) 2
KL E 0.5
when ≤ 4.71 ( ) = 113.43 AISC 14 th E3 (a)
r Fy
( Fy/ Fe )
Critical stress F cr = 0.658 Fy = 42.44 [ksi] AISC 14 th Eq E3-2
φ Rn = = 220.48 [kips]
33 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Top Brace - Gusset to Column End Plate Connection Code=AISC 360-10 LRFD
Result Summary geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.42 PASS
Min edge distance allowed L e-min = = 1.000 [in] AISC 14 th Table J3.4
Min edge distance in End Plate to
Le = = 1.375 [in]
Column Web
> L e-min OK
Min bolt spacing allowed L s-min = 2.667 d b = 2.000 [in] AISC 14 th J3.3
Min Bolt spacing in End Plate to
Ls = = 3.000 [in]
Column Web
> L s-min OK
Min fillet weld size allowed w min = = 0.188 [in] AISC 14 th Table J2.4
> w min OK
Min fillet weld length allowed L min = 4 x w = 1.250 [in] AISC 14 th J2.2b
> L min OK
Brace Force Load Case 1 Gusset plate t=0.375 P =-100.00 kips (T) ratio = 0.42 PASS
φ Rn = = 74.53 [kips]
34 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 72.67 [kips]
φ Rn = = 64.69 [kips]
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
φ Rn = = 43.88 [kips]
35 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Block Shear - Center Strip ratio = 30.16 / 124.31 = 0.24 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 165.75 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 124.31 [kips]
End Plate - Block Shear - 2-Side Strip ratio = 30.16 / 101.46 = 0.30 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 135.28 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 101.46 [kips]
36 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Bolt Bearing on End Plate ratio = 30.16 / 71.57 = 0.42 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
End Plate / Column - Bolt Shear ratio = 30.16 / 71.57 = 0.42 PASS
Bolt shear stress grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 71.57 [kips]
37 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate / Column - Bolt Bearing on Column ratio = 30.16 / 71.57 = 0.42 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 71.57 [kips]
38 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Bolt Tensile Prying Action on End Plate ratio = 0.25 / 7.06 = 0.04 PASS
Nominal tensile/shear stress F nt = 90.0 [ksi] F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Bolt hole diameter bolt dia d b = 0.750 [in] bolt hole dia d h = 0.813 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt tensile force per bolt in demand T = from calc shown below = 0.25 [kips]
39 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Gusset Plate to End Plate Weld Strength ratio = 4.55 / 10.97 = 0.42 PASS
Gusset-end plate fillet weld length L = weld length tributary to bolt group = 6.625 [in]
Weld stress combined - max f max = ( f 2a + f 2v ) 0.5 = 4.555 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-11
fa
Weld stress load angle θ = tan -1 ( ) = 1.9 [°]
fv
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.00 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 18.614 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - gusset plate thickness t = 0.375 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
Base metal - gusset plate is in shear, shear rupture as per AISC 14 th Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 10.969 [kip/in]
Brace Force Load Case 2 Gusset plate t=0.375 P =100.00 kips (C) ratio = 0.42 PASS
φ Rn = = 74.53 [kips]
40 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 72.67 [kips]
φ Rn = = 64.69 [kips]
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
φ Rn = = 43.88 [kips]
41 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Block Shear - Center Strip ratio = 30.16 / 124.31 = 0.24 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 165.75 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 124.31 [kips]
End Plate - Block Shear - 2-Side Strip ratio = 30.16 / 101.46 = 0.30 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 135.28 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 101.46 [kips]
42 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Bolt Bearing on End Plate ratio = 30.16 / 71.57 = 0.42 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
End Plate / Column - Bolt Shear ratio = 30.16 / 71.57 = 0.42 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 71.57 [kips]
43 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate / Column - Bolt Bearing on Column ratio = 30.16 / 71.57 = 0.42 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 71.57 [kips]
44 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Gusset Plate to End Plate Weld Strength ratio = 4.55 / 10.97 = 0.42 PASS
Gusset-end plate fillet weld length L = weld length tributary to bolt group = 6.625 [in]
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.00 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 18.559 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - gusset plate thickness t = 0.375 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
th
Base metal - gusset plate is in shear, shear rupture as per AISC 14 Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 10.969 [kip/in]
45 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Top Brace - Gusset to Beam Direct Weld Connection Code=AISC 360-10 LRFD
Result Summary geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.48 PASS
Min fillet weld size allowed w min = = 0.188 [in] AISC 14 th Table J2.4
> w min OK
Min fillet weld length allowed L min = 4 x w = 1.250 [in] AISC 14 th J2.2b
> L min OK
Brace Force Load Case 1 Gusset plate t=0.375 P =-100.00 kips (T) ratio = 0.48 PASS
φ Rn = = 240.57 [kips]
φ Rn = = 234.56 [kips]
46 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Gusset Plate - Axial Tensile Yield ratio = 40.55 / 360.86 = 0.11 PASS
φ Rn = = 360.86 [kips]
Gusset Plate - Axial Tensile Rupture ratio = 40.55 / 390.93 = 0.10 PASS
Flexural strength required M r = from gusset interface forces calc = 4.78 [kip-ft]
Axial strength available P c = from axial tensile yield check = 360.86 [kips]
Axial strength required P r = from gusset interface forces calc = 40.55 [kips]
Shear strength required V r = from gusset interface forces calc = 69.72 [kips]
Vr Pr Mr
Flexural yield interaction ratio = ( )2 + ( + )2 = 0.10 AISC 14 th Eq 10-5
Vc Pc Mc
< 1.0 OK
47 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flexural strength required M r = from gusset interface forces calc = 4.78 [kip-ft]
Axial strength available P c = from axial tensile rupture check = 390.93 [kips]
Axial strength required P r = from gusset interface forces calc = 40.55 [kips]
Shear strength required V r = from gusset interface forces calc = 69.72 [kips]
Vr Pr Mr
Flexural rupture interaction ratio = ( )2 + ( + )2 = 0.11 AISC 14 th Eq 10-5
Vc Pc Mc
< 1.0 OK
48 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
M
Weld stress from moment force fb = = 0.753 [kip/in]
2
L /6
Weld stress combined - max f max = [ (f a - f b ) 2 + f 2v ] 0.5 = 4.201 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-11
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.25 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 23.205 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - gusset plate thickness t = 0.375 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
th
Base metal - gusset plate is in shear, shear rupture as per AISC 14 Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 10.969 [kip/in]
When gusset plate is directly welded to beam or column, apply 1.25 ductility factor
AISC 14 th Page 13-11
to allow adequate force redistribution in the weld group
49 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Refer to AISC DG29 Fig. B-1 for formula below to calculate gusset edge equivalent normal force
Gusset plate corner clip clip = from user input = 0.750 [in]
Distance from normal force applied
l N = 0.5 l b + clip = 11.392 [in]
point to member end
Beam web local yielding strength R n = F y t w ( 2.5 k + l b ) = 401.73 [kips] AISC 14 th Eq J10-3
φ Rn = = 401.73 [kips]
Brace Force Load Case 2 Gusset plate t=0.375 P =100.00 kips (C) ratio = 0.37 PASS
φ Rn = = 240.57 [kips]
50 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 234.56 [kips]
φ Rn = = 360.86 [kips]
Flexural strength required M r = from gusset interface forces calc = 4.78 [kip-ft]
Axial strength available P c = from axial tensile yield check = 360.86 [kips]
Axial strength required P r = from gusset interface forces calc = 40.55 [kips]
Shear strength required V r = from gusset interface forces calc = 69.72 [kips]
Vr Pr Mr
Flexural yield interaction ratio = ( )2 + ( + )2 = 0.10 AISC 14 th Eq 10-5
Vc Pc Mc
< 1.0 OK
51 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flexural strength required M r = from gusset interface forces calc = 4.78 [kip-ft]
Shear strength required V r = from gusset interface forces calc = 69.72 [kips]
Vr Mr
Flexural rupture interaction ratio = ( )2 + ( )2 = 0.09 AISC 14 th Eq 10-5
Vc Mc
< 1.0 OK
M
Weld stress from moment force fb = = 0.753 [kip/in]
2
L /6
Weld resultant load angle θ = weld only has shear component = 0.0 [°]
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.00 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 18.559 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - gusset plate thickness t = 0.375 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
th
Base metal - gusset plate is in shear, shear rupture as per AISC 14 Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 10.969 [kip/in]
When gusset plate is directly welded to beam or column, apply 1.25 ductility factor
AISC 14 th Page 13-11
to allow adequate force redistribution in the weld group
52 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Refer to AISC DG29 Fig. B-1 for formula below to calculate gusset edge equivalent normal force
Gusset plate corner clip clip = from user input = 0.750 [in]
Distance from normal force applied
l N = 0.5 l b + clip = 11.392 [in]
point to member end
Beam web local yielding strength R n = F y t w ( 2.5 k + l b ) = 401.73 [kips] AISC 14 th Eq J10-3
φ Rn = = 401.73 [kips]
53 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Refer to AISC DG29 Fig. B-1 for formula below to calculate gusset edge equivalent normal force
Gusset plate corner clip clip = from user input = 0.750 [in]
Distance from normal force applied
l N = 0.5 l b + clip = 11.392 [in]
point to member end
lb tw
2
Beam web local crippling strength R n = 0.8 t w [1+3 ( ) 1.5 ] x = 474.01 [kips] AISC 14 th Eq J10-4
d tf
E F y t f 0.5
( )
tw
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th J10.3
φR n = = 355.51 [kips]
54 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Bottom Brace - Brace to Gusset Sect=W8X24 P LC1 =50.00 kips (C) P LC2 =-50.00 kips (T) Code=AISC 360-10 LRFD
Result Summary geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.69 PASS
Min edge distance allowed L e-min = = 1.000 [in] AISC 14 th Table J3.4
Min edge distance in Web Plate to
Le = = 1.375 [in]
Gusset
> L e-min OK
Min bolt spacing allowed L s-min = 2.667 d b = 2.000 [in] AISC 14 th J3.3
Min Bolt spacing in Web Plate to
Ls = = 3.000 [in]
Gusset
> L s-min OK
Min edge distance allowed L e-min = = 1.000 [in] AISC 14 th Table J3.4
Min edge distance in Web Plate to
Le = = 1.375 [in]
Brace Web
> L e-min OK
Min bolt spacing allowed L s-min = 2.667 d b = 2.000 [in] AISC 14 th J3.3
Min Bolt spacing in Web Plate to
Ls = = 3.000 [in]
Brace Web
> L s-min OK
Brace Force Load Case 1 Sect=W8X24 P =50.00 kips (C) ratio = 0.48 PASS
Web Plate - Brace Side - Bolt Shear ratio = 50.00 / 143.14 = 0.35 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 143.14 [kips]
55 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Brace Side - Bolt Bearing on Web Plate ratio = 25.00 / 71.57 = 0.35 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
56 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Brace Side - Bolt Bearing on Brace Web ratio = 50.00 / 107.49 = 0.47 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 107.49 [kips]
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Shear ratio = 50.00 / 143.14 = 0.35 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
φ Rn = = 143.14 [kips]
57 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Web Plate ratio = 25.00 / 71.57 = 0.35 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 71.57 [kips]
58 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Gusset Plate ratio = 50.00 / 143.14 = 0.35 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 143.14 [kips]
59 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
KL
when > 25 , use Chapter E AISC 14 th J4.4 (b)
r
π2 E
Elastic buckling stress Fe = = 73.62 [ksi] AISC 14 th Eq E3-4
( KL/r ) 2
KL E 0.5
when ≤ 4.71 ( ) = 113.43 AISC 14 th E3 (a)
r Fy
( Fy/ Fe )
Critical stress F cr = 0.658 Fy = 37.63 [ksi] AISC 14 th Eq E3-2
φ Rn = = 73.02 [kips]
60 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
KL
when > 25 , use Chapter E AISC 14 th J4.4 (b)
r
π2 E
Elastic buckling stress Fe = = 418.21 [ksi] AISC 14 th Eq E3-4
( KL/r ) 2
KL E 0.5
when ≤ 4.71 ( ) = 113.43 AISC 14 th E3 (a)
r Fy
( Fy/ Fe )
Critical stress F cr = 0.658 Fy = 47.56 [ksi] AISC 14 th Eq E3-2
φ Rn = = 103.76 [kips]
Brace Force Load Case 2 Sect=W8X24 P =-50.00 kips (T) ratio = 0.69 PASS
61 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
WT centroid to web bolt line dist x = half of W8X24 sect centroid to web = 2.064 [in]
exterior row hor bolt line distance
Shear lag factor U=1-x/L = 0.312 AISC 14 th Table D3.1
φ Rn = = 97.03 [kips]
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
62 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Brace Side - Bolt Shear ratio = 50.00 / 143.14 = 0.35 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 143.14 [kips]
Web Plate - Brace Side - Bolt Bearing on Web Plate ratio = 25.00 / 71.57 = 0.35 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
63 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Brace Side - Bolt Bearing on Brace Web ratio = 50.00 / 97.42 = 0.51 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.625 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 129.89 [kips]
φ Rn = = 97.42 [kips]
64 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Block Shear - Center Strip ratio = 25.00 / 106.03 = 0.24 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 141.38 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 106.03 [kips]
Web Plate - Block Shear - 1-Side Strip ratio = 25.00 / 89.58 = 0.28 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
when sheared out by side strip A nt = [(n v -1)s v +e v -((n v - 1)+0.5)d h ] t p = 1.148 [in 2]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 119.44 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 89.58 [kips]
65 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Block Shear - 2-Side Strip ratio = 25.00 / 101.46 = 0.25 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 135.28 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 101.46 [kips]
Brace Web - Block Shear - Center Strip ratio = 50.00 / 72.86 = 0.69 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 2.465 [in] e h = 1.625 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 97.14 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 72.86 [kips]
66 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Shear ratio = 50.00 / 143.14 = 0.35 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 143.14 [kips]
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Web Plate ratio = 25.00 / 71.57 = 0.35 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
67 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Web Plate - Gusset PL Side - Bolt Bearing on Gusset Plate ratio = 50.00 / 138.41 = 0.36 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.625 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 184.55 [kips]
φ Rn = = 138.41 [kips]
68 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Gusset Plate at Web Plate - Block Shear - Center Strip ratio = 50.00 / 111.52 = 0.45 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 2.465 [in] e h = 1.625 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 148.69 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 111.52 [kips]
Gusset Plate - Tensile Yield (Whitmore) ratio = 50.00 / 109.08 = 0.46 PASS
φ Rn = = 109.08 [kips]
Gusset Plate - Tensile Rupture (Whitmore) ratio = 50.00 / 86.18 = 0.58 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
69 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Bottom Brace - Gusset to Column End Plate Connection Code=AISC 360-10 LRFD
Result Summary geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.21 PASS
Min edge distance allowed L e-min = = 1.000 [in] AISC 14 th Table J3.4
Min edge distance in End Plate to
Le = = 1.375 [in]
Column Web
> L e-min OK
Min bolt spacing allowed L s-min = 2.667 d b = 2.000 [in] AISC 14 th J3.3
Min Bolt spacing in End Plate to
Ls = = 3.000 [in]
Column Web
> L s-min OK
Min fillet weld size allowed w min = = 0.188 [in] AISC 14 th Table J2.4
> w min OK
Min fillet weld length allowed L min = 4 x w = 1.250 [in] AISC 14 th J2.2b
> L min OK
Brace Force Load Case 1 Gusset plate t=0.375 P =50.00 kips (C) ratio = 0.21 PASS
φ Rn = = 74.53 [kips]
70 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 72.67 [kips]
φ Rn = = 64.69 [kips]
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
φ Rn = = 43.88 [kips]
71 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Block Shear - Center Strip ratio = 15.08 / 124.31 = 0.12 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 165.75 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 124.31 [kips]
End Plate - Block Shear - 2-Side Strip ratio = 15.08 / 101.46 = 0.15 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 135.28 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 101.46 [kips]
72 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Bolt Bearing on End Plate ratio = 15.08 / 71.57 = 0.21 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
End Plate / Column - Bolt Shear ratio = 15.08 / 71.57 = 0.21 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 71.57 [kips]
73 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate / Column - Bolt Bearing on Column ratio = 15.08 / 71.57 = 0.21 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 71.57 [kips]
74 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Gusset Plate to End Plate Weld Strength ratio = 2.28 / 10.97 = 0.21 PASS
Gusset-end plate fillet weld length L = weld length tributary to bolt group = 6.625 [in]
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.00 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 18.559 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - gusset plate thickness t = 0.375 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
th
Base metal - gusset plate is in shear, shear rupture as per AISC 14 Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 10.969 [kip/in]
Brace Force Load Case 2 Gusset plate t=0.375 P =-50.00 kips (T) ratio = 0.21 PASS
φ Rn = = 74.53 [kips]
75 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 72.67 [kips]
φ Rn = = 64.69 [kips]
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
φ Rn = = 43.88 [kips]
76 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Block Shear - Center Strip ratio = 15.08 / 124.31 = 0.12 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 165.75 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 124.31 [kips]
End Plate - Block Shear - 2-Side Strip ratio = 15.08 / 101.46 = 0.15 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 135.28 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 101.46 [kips]
77 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Bolt Bearing on End Plate ratio = 15.08 / 71.57 = 0.21 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Bolt spacing & edge distance spacing L s = 3.000 [in] edge distance L e = 1.375 [in]
Interior Bolt
Edge Bolt
Bolt bearing strength for all bolts R n = n in R n-in + n ed R n-ed = 95.43 [kips]
φ Rn = = 71.57 [kips]
End Plate / Column - Bolt Shear ratio = 15.08 / 71.57 = 0.21 PASS
Bolt shear stress grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 71.57 [kips]
78 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate / Column - Bolt Bearing on Column ratio = 15.08 / 71.57 = 0.21 PASS
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
2
bolt dia d b = 0.750 [in] bolt area A b = 0.442 [in ]
Interior Bolt
φ Rn = = 71.57 [kips]
79 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Bolt Tensile Prying Action on End Plate ratio = 0.12 / 7.06 = 0.02 PASS
Nominal tensile/shear stress F nt = 90.0 [ksi] F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Bolt hole diameter bolt dia d b = 0.750 [in] bolt hole dia d h = 0.813 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt tensile force per bolt in demand T = from calc shown below = 0.12 [kips]
80 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Gusset Plate to End Plate Weld Strength ratio = 2.28 / 10.97 = 0.21 PASS
Gusset-end plate fillet weld length L = weld length tributary to bolt group = 6.625 [in]
Weld stress combined - max f max = ( f 2a + f 2v ) 0.5 = 2.277 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-11
fa
Weld stress load angle θ = tan -1 ( ) = 1.9 [°]
fv
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.00 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 18.613 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - gusset plate thickness t = 0.375 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
Base metal - gusset plate is in shear, shear rupture as per AISC 14 th Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 10.969 [kip/in]
81 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Bottom Brace - Gusset to Beam Direct Weld Connection Code=AISC 360-10 LRFD
Result Summary geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.38 PASS
Min fillet weld size allowed w min = = 0.188 [in] AISC 14 th Table J2.4
> w min OK
Min fillet weld length allowed L min = 4 x w = 1.250 [in] AISC 14 th J2.2b
> L min OK
Brace Force Load Case 1 Gusset plate t=0.375 P =50.00 kips (C) ratio = 0.27 PASS
φ Rn = = 167.55 [kips]
φ Rn = = 163.36 [kips]
82 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Gusset Plate - Axial Tensile Yield ratio = 20.27 / 251.32 = 0.08 PASS
φ Rn = = 251.32 [kips]
Flexural strength required M r = from gusset interface forces calc = 3.09 [kip-ft]
Axial strength available P c = from axial tensile yield check = 251.32 [kips]
Axial strength required P r = from gusset interface forces calc = 20.27 [kips]
Shear strength required V r = from gusset interface forces calc = 34.86 [kips]
Vr Pr Mr
Flexural yield interaction ratio = ( )2 + ( + )2 = 0.06 AISC 14 th Eq 10-5
Vc Pc Mc
< 1.0 OK
Flexural strength required M r = from gusset interface forces calc = 3.09 [kip-ft]
Shear strength required V r = from gusset interface forces calc = 34.86 [kips]
Vr Mr
Flexural rupture interaction ratio = ( )2 + ( )2 = 0.05 AISC 14 th Eq 10-5
Vc Mc
< 1.0 OK
83 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
M
Weld stress from moment force fb = = 1.003 [kip/in]
2
L /6
Weld resultant load angle θ = weld only has shear component = 0.0 [°]
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.00 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 18.559 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - gusset plate thickness t = 0.375 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
th
Base metal - gusset plate is in shear, shear rupture as per AISC 14 Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 10.969 [kip/in]
When gusset plate is directly welded to beam or column, apply 1.25 ductility factor
AISC 14 th Page 13-11
to allow adequate force redistribution in the weld group
84 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Refer to AISC DG29 Fig. B-1 for formula below to calculate gusset edge equivalent normal force
Gusset plate corner clip clip = from user input = 0.750 [in]
Distance from normal force applied
l N = 0.5 l b + clip = 8.147 [in]
point to member end
Beam web local yielding strength R n = F y t w ( 2.5 k + l b ) = 293.01 [kips] AISC 14 th Eq J10-3
φ Rn = = 293.01 [kips]
85 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Refer to AISC DG29 Fig. B-1 for formula below to calculate gusset edge equivalent normal force
Gusset plate corner clip clip = from user input = 0.750 [in]
Distance from normal force applied
l N = 0.5 l b + clip = 8.147 [in]
point to member end
lb tw
2
Beam web local crippling strength R n = 0.8 t w [1+3 ( ) 1.5 ] x = 372.65 [kips] AISC 14 th Eq J10-4
d tf
E F y t f 0.5
( )
tw
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th J10.3
φR n = = 279.49 [kips]
Brace Force Load Case 2 Gusset plate t=0.375 P =-50.00 kips (T) ratio = 0.38 PASS
φ Rn = = 167.55 [kips]
86 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 163.36 [kips]
φ Rn = = 251.32 [kips]
Gusset Plate - Axial Tensile Rupture ratio = 20.27 / 272.26 = 0.07 PASS
87 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Flexural strength required M r = from gusset interface forces calc = 3.09 [kip-ft]
Axial strength available P c = from axial tensile yield check = 251.32 [kips]
Axial strength required P r = from gusset interface forces calc = 20.27 [kips]
Shear strength required V r = from gusset interface forces calc = 34.86 [kips]
Vr Pr Mr
Flexural yield interaction ratio = ( )2 + ( + )2 = 0.06 AISC 14 th Eq 10-5
Vc Pc Mc
< 1.0 OK
Flexural strength required M r = from gusset interface forces calc = 3.09 [kip-ft]
Axial strength available P c = from axial tensile rupture check = 272.26 [kips]
Axial strength required P r = from gusset interface forces calc = 20.27 [kips]
Shear strength required V r = from gusset interface forces calc = 34.86 [kips]
Vr Pr Mr
Flexural rupture interaction ratio = ( )2 + ( + )2 = 0.06 AISC 14 th Eq 10-5
Vc Pc Mc
< 1.0 OK
88 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
M
Weld stress from moment force fb = = 1.003 [kip/in]
2
L /6
Weld stress combined - max f max = [ (f a - f b ) 2 + f 2v ] 0.5 = 3.327 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-11
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.30 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 24.117 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - gusset plate thickness t = 0.375 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
th
Base metal - gusset plate is in shear, shear rupture as per AISC 14 Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 14.625 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 10.969 [kip/in]
When gusset plate is directly welded to beam or column, apply 1.25 ductility factor
AISC 14 th Page 13-11
to allow adequate force redistribution in the weld group
89 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Refer to AISC DG29 Fig. B-1 for formula below to calculate gusset edge equivalent normal force
Gusset plate corner clip clip = from user input = 0.750 [in]
Distance from normal force applied
l N = 0.5 l b + clip = 8.147 [in]
point to member end
Beam web local yielding strength R n = F y t w ( 2.5 k + l b ) = 293.01 [kips] AISC 14 th Eq J10-3
φ Rn = = 293.01 [kips]
90 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Result Summary geometries & weld limitations = PASS limit states max ratio = 0.94 PASS
Min edge distance allowed L e-min = = 1.000 [in] AISC 14 th Table J3.4
Min edge distance in End Plate to
Le = = 1.375 [in]
Column Web
> L e-min OK
Min bolt spacing allowed L s-min = 2.667 d b = 2.000 [in] AISC 14 th J3.3
Min Bolt spacing in End Plate to
Ls = = 3.000 [in]
Column Web
> L s-min OK
Min fillet weld size allowed w min = = 0.188 [in] AISC 14 th Table J2.4
> w min OK
Min fillet weld length allowed L min = 4 x w = 1.500 [in] AISC 14 th J2.2b
> L min OK
Min fillet weld size allowed w min = = 0.188 [in] AISC 14 th Table J2.4
> w min OK
Min fillet weld length allowed L min = 4 x w = 1.500 [in] AISC 14 th J2.2b
> L min OK
Brace Force Load Case 1 shear V = -35.82 kips axial P = -14.50 kips (T) ratio = 0.41 PASS
91 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 121.61 [kips]
φ Rn = = 118.56 [kips]
φ Rn = = 277.73 [kips]
φ Rn = = 270.78 [kips]
92 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 136.13 [kips]
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
φ Rn = = 103.93 [kips]
93 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 75.94 [kips]
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
φ Rn = = 54.84 [kips]
94 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Bolt Bearing on End Plate - Vy Vz Combined ratio = 43.68 / 107.35 = 0.41 PASS
The bolt group is oriented so that the shear V y is in ver. direction and the shear V z is in hor. direction
Bolt hole diameter bolt dia d b = 0.750 [in] bolt hole dia d bh = 0.813 [in] AISC 14 th B4.3b
ev eh
Bolt clear dist - bot right corner bolt L cA = min ( , ) - dc = 1.996 [in]
sin θ cos θ
s v - 0.5d v eh
Bolt clear dist - right side edge bolt L cB = min ( , ) - dc = 1.996 [in]
sin θ cos θ
ev s h - 0.5d v
Bolt clear dist - bot side edge bolt L cC = min ( , ) - dc = 5.873 [in]
sin θ cos θ
s v - 0.5d v s h - 0.5d v
Bolt clear dist - inner edge bolt L cD = min ( , ) - dc = 2.757 [in]
sin θ cos θ
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Number of bolt nA = 1
Bolt tear out strength R n-tA = 1.5 L cA t F u = 72.99 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nB = 2
Bolt tear out strength R n-tB = 1.5 L cB t F u = 72.99 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nC = 1
Bolt tear out strength R n-tC = 1.5 L cC t F u = 214.73 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nD = 2
Bolt tear out strength R n-tD = 1.5 L cD t F u = 100.79 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
95 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
96 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Bolt Bearing on Column Web - Vy Vz Combined ratio = 43.68 / 107.35 = 0.41 PASS
The bolt group is oriented so that the shear V y is in ver. direction and the shear V z is in hor. direction
Bolt hole diameter bolt dia d b = 0.750 [in] bolt hole dia d bh = 0.813 [in] AISC 14 th B4.3b
ev eh
Bolt clear dist - bot right corner bolt L cA = min ( , ) - dc = 1.996 [in]
sin θ cos θ
s v - 0.5d v eh
Bolt clear dist - right side edge bolt L cB = min ( , ) - dc = 1.996 [in]
sin θ cos θ
ev s h - 0.5d v
Bolt clear dist - bot side edge bolt L cC = min ( , ) - dc = 5.873 [in]
sin θ cos θ
s v - 0.5d v s h - 0.5d v
Bolt clear dist - inner edge bolt L cD = min ( , ) - dc = 2.757 [in]
sin θ cos θ
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Number of bolt nA = 1
Bolt tear out strength R n-tA = 1.5 L cA t F u = 57.42 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nB = 2
Bolt tear out strength R n-tB = 1.5 L cB t F u = 57.42 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nC = 1
Bolt tear out strength R n-tC = 1.5 L cC t F u = 168.92 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nD = 2
Bolt tear out strength R n-tD = 1.5 L cD t F u = 79.29 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
97 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Shear in Vy - Block Shear - Center Strip ratio = 35.82 / 334.30 = 0.11 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 10.425 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 445.73 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 334.30 [kips]
End Plate - Shear in Vy - Block Shear - 2-Side Strip ratio = 35.82 / 311.45 = 0.12 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 10.425 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 415.27 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 311.45 [kips]
98 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Shear in Vz - Block Shear - Center Strip ratio = 25.00 / 166.82 = 0.15 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 4.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 10.425 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 222.42 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 166.82 [kips]
End Plate - Shear in Vz - Block Shear - 2-Side Strip ratio = 25.00 / 454.29 = 0.06 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 4.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 10.425 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 605.72 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 454.29 [kips]
99 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate / Column Web - Bolt Shear ratio = 43.68 / 107.35 = 0.41 PASS
Bolt shear stress grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 107.35 [kips]
100 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Bolt Tensile Prying Action on End Plate ratio = 2.42 / 7.32 = 0.33 PASS
Nominal tensile/shear stress F nt = 90.0 [ksi] F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Bolt hole diameter bolt dia d b = 0.750 [in] bolt hole dia d h = 0.813 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt tensile force per bolt in demand T = from calc shown below = 2.42 [kips]
101 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
fa
Weld stress load angle θ = tan -1 ( ) = 30.1 [°]
fv
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.18 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 26.228 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - beam flange thickness t = 0.575 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
th
Base metal - beam flange is in shear, shear rupture as per AISC 14 Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 22.425 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 22.425 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 16.819 [kip/in]
102 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Assume tensile force carried by flange weld and shear force carried by web weld, so there will be no combined
weld tensile/shear stress required
Web weld shear force required V u = from gusset interface force calc = 35.82 [kips]
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.00 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 22.271 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - beam web thickness t = 0.335 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
th
Base metal - beam web is in shear, shear rupture as per AISC 14 Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 13.065 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 13.065 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 9.799 [kip/in]
Brace Force Load Case 2 shear V = 85.82 kips axial P = -15.50 kips (T) ratio = 0.94 PASS
φ Rn = = 121.61 [kips]
103 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 118.56 [kips]
φ Rn = = 277.73 [kips]
φ Rn = = 270.78 [kips]
104 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
φ Rn = = 136.13 [kips]
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
φ Rn = = 103.93 [kips]
φ Rn = = 75.94 [kips]
105 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
φ Rn = = 54.84 [kips]
106 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Bolt Bearing on End Plate - Vy Vz Combined ratio = 89.39 / 107.35 = 0.83 PASS
The bolt group is oriented so that the shear V y is in ver. direction and the shear V z is in hor. direction
Bolt hole diameter bolt dia d b = 0.750 [in] bolt hole dia d bh = 0.813 [in] AISC 14 th B4.3b
ev eh
Bolt clear dist - bot right corner bolt L cA = min ( , ) - dc = 4.510 [in]
sin θ cos θ
s v - 0.5d v eh
Bolt clear dist - right side edge bolt L cB = min ( , ) - dc = 2.295 [in]
sin θ cos θ
ev s h - 0.5d v
Bolt clear dist - bot side edge bolt L cC = min ( , ) - dc = 10.452 [in]
sin θ cos θ
s v - 0.5d v s h - 0.5d v
Bolt clear dist - inner edge bolt L cD = min ( , ) - dc = 2.295 [in]
sin θ cos θ
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Number of bolt nA = 1
Bolt tear out strength R n-tA = 1.5 L cA t F u = 164.90 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nB = 2
Bolt tear out strength R n-tB = 1.5 L cB t F u = 83.92 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nC = 1
Bolt tear out strength R n-tC = 1.5 L cC t F u = 382.15 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nD = 2
Bolt tear out strength R n-tD = 1.5 L cD t F u = 83.92 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
107 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
108 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Bolt Bearing on Column Web - Vy Vz Combined ratio = 89.39 / 107.35 = 0.83 PASS
The bolt group is oriented so that the shear V y is in ver. direction and the shear V z is in hor. direction
Bolt hole diameter bolt dia d b = 0.750 [in] bolt hole dia d bh = 0.813 [in] AISC 14 th B4.3b
ev eh
Bolt clear dist - bot right corner bolt L cA = min ( , ) - dc = 4.510 [in]
sin θ cos θ
s v - 0.5d v eh
Bolt clear dist - right side edge bolt L cB = min ( , ) - dc = 2.295 [in]
sin θ cos θ
ev s h - 0.5d v
Bolt clear dist - bot side edge bolt L cC = min ( , ) - dc = 10.452 [in]
sin θ cos θ
s v - 0.5d v s h - 0.5d v
Bolt clear dist - inner edge bolt L cD = min ( , ) - dc = 2.295 [in]
sin θ cos θ
Bolt shear stress bolt grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Number of bolt nA = 1
Bolt tear out strength R n-tA = 1.5 L cA t F u = 129.72 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nB = 2
Bolt tear out strength R n-tB = 1.5 L cB t F u = 66.02 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nC = 1
Bolt tear out strength R n-tC = 1.5 L cC t F u = 300.63 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
Number of bolt nD = 2
Bolt tear out strength R n-tD = 1.5 L cD t F u = 66.02 [kips] AISC 14 th Eq J3-6b
109 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Shear in Vy - Block Shear - Center Strip ratio = 85.82 / 334.30 = 0.26 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 10.425 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 445.73 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 334.30 [kips]
End Plate - Shear in Vy - Block Shear - 2-Side Strip ratio = 85.82 / 311.45 = 0.28 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 4.000 [in] s h = 3.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 1.375 [in] e h = 10.425 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 415.27 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 311.45 [kips]
110 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate - Shear in Vz - Block Shear - Center Strip ratio = 25.00 / 166.82 = 0.15 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 4.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 10.425 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 222.42 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 166.82 [kips]
End Plate - Shear in Vz - Block Shear - 2-Side Strip ratio = 25.00 / 454.29 = 0.06 PASS
Bolt hole diameter bolt dia d b = 3⁄ 4 [in] bolt hole dia d h = 7⁄ 8 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt spacing in ver & hor dir s v = 3.000 [in] s h = 4.000 [in]
Bolt edge dist in ver & hor dir e v = 10.425 [in] e h = 1.375 [in]
Bolt shear resistance provided R n = min (0.6F u A nv , 0.6F y A gv ) + = 605.72 [kips] AISC 14 th Eq J4-5
U bs F u A nt
Resistance factor-LRFD φ = 0.75 AISC 14 th Eq J4-5
φ Rn = = 454.29 [kips]
111 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
End Plate / Column Web - Bolt Shear ratio = 89.39 / 107.35 = 0.83 PASS
Bolt shear stress grade = A325-N F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
φ Rn = = 107.35 [kips]
112 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Bolt Tensile Prying Action on End Plate ratio = 2.58 / 7.32 = 0.35 PASS
Nominal tensile/shear stress F nt = 90.0 [ksi] F nv = 54.0 [ksi] AISC 14 th Table J3.2
Bolt hole diameter bolt dia d b = 0.750 [in] bolt hole dia d h = 0.813 [in] AISC 14 th B4.3b
Bolt tensile force per bolt in demand T = from calc shown below = 2.58 [kips]
113 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
fa
Weld stress load angle θ = tan -1 ( ) = 31.8 [°]
fv
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.19 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 26.530 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - beam flange thickness t = 0.575 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
th
Base metal - beam flange is in shear, shear rupture as per AISC 14 Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 22.425 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 22.425 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 16.819 [kip/in]
114 of 115
AISC Steel Connection Design Software http://asp.civilbay.com/connect
Assume tensile force carried by flange weld and shear force carried by web weld, so there will be no combined
weld tensile/shear stress required
Web weld shear force required V u = from gusset interface force calc = 85.82 [kips]
Electrode strength F EXX = 70.0 [ksi] strength coeff C 1 = 1.00 AISC 14 th Table 8-3
Load angle coefficient C 2 = ( 1 + 0.5 sin 1.5 θ ) = 1.00 AISC 14 th Page 8-9
Fillet weld shear strength R n-w = 0.6 (C 1 x 70 ksi) 0.707 w n C 2 = 22.271 [kip/in] AISC 14 th Eq 8-1
Base metal - beam web thickness t = 0.335 [in] tensile F u = 65.0 [ksi]
th
Base metal - beam web is in shear, shear rupture as per AISC 14 Eq J4-4 is checked AISC 14 th J2.4
Base metal shear rupture R n-b = 0.6 F u t = 13.065 [kip/in] AISC 14 th Eq J4-4
Double fillet linear shear strength R n = min ( R n-w , R n-b ) = 13.065 [kip/in] AISC 14 th Eq 9-2
φ Rn = = 9.799 [kip/in]
115 of 115