Professional Documents
Culture Documents
Explanations 70 + 60 + 80 + 70 + 65
9. Average Sales =
Savings = 100 92 = 8% = Rs.750 21. A Rohan Sohan B
3:30 PM
5 100
1. 69.87% of 3448 + 87.45% of 879 Income (100%) = 750 = Rs.9375 Home P College
345 8
70% of 3450 + 87.5% of 880 = = 69 Sohan
5 15. Population after 2 years = 108% of 108% 2:30 PM
70 7
3450 + 880 The sales is more than 69 in January, of 65000 Let P is a point where the Rohan and Sohan
100 8 March and April 108 108 meets. They reached home 24 min earlier
2415 + 770 = 3185 10. Required ratio = 345 : 435 = 23 : 29 65000 = 75816 because Sohan left the college 1 hour earlier
100 100
2. 2847.09 1217.16 + 812.71 204.89 11. Total Cost price = Rs.250 and meet Rohan on the way at P. They saved
16. 18 0.5 = 9
2847 1217 + 813 205 = 2238 Selling price of 1st watch = 108% of 125 24 min because they did not travel the distance
9 1 = 9 PB and BP.
1574.67 95.09 1575 95 = Rs.135
3. 25 9 1.5 = 13.5 Time taken by Rohan in travelling this distance
324.89 18.8 325 19 Selling price of 2nd watch = 92% of 125
13.5 2 = 27 24
4. 87.23 1.69 0.65 + 13.8 = ? = Rs.115 = = 12 min.
27 2.5 = 67.5 2
1 Total selling price = Rs.135 + Rs.115
87.23 1.69 + 13.8 17. 328 + 12 = 340 It means Rohan meets Sohan
0.65 = Rs.250 at P on 3 :18 pm.
No profit no loss. 340 + 24 = 364
226.798 + 13.8 = 240.598 48 48
Shortcut: 364 + 48 = 412 Now, distance of PB = 6 = km.
1 1 60 10
5. 5147 + 323 = ? When cost prices of two articles are same 412 + 96 = 508
2 3 This distance covers by Rohan in 12 min.
and the selling prices are also same, then 508 + 192 = 700
5147 + 323 2 = ? 3 48
the net result is No profit or No loss. 18. 3399 3 2 = 1131 his speed = 60 = 24km/hr
5147 + 646 = ? 3 10 12
12. Let the digits of the number be x and y 1131 3 2 = 375
5793 = ? 3 22. Given - speed in still water = 24 kmph
Two digit number will be 10x + y 375 3 2 = 123
5793 speed of stream = 4 kmph
? = = 1931 10x + y = 3(x + y) 7x 2y = 0 ...... (1) 123 3 2 = 39
3 x x+ 4 36
(10x + y) + 45 = 10y + x y x = 5 ...... (2) 39 3 2 = 11 =
80 20 28 60
6. Required percent = 100 = 76.19% by solving (1) and (2), we get x = 2 and y = 7 19. 0.7 + 0.4 = 1.1
105 7x 5x 20 3
Two digit number is 10(2) + 7 = 27 1.1 + 0.8 = 1.9 =
7. Average Production 140 5
Shortcut: Solve the question by options. 1.9 + 1.2 = 3.1
85 + 90 + 105 + 85 + 70 435 2x 20 = 84
= = 13. Minimum marks required to pass 3.1 + 1.6 = 4.7
5 5 2x = 104
= 78 + 42 = 120 4.7 + 2 = 6.7
= Rs. 87 lakhs x = 52 km
30% marks equals to 120, then 100% 20. 7.2 5 4 = 32
80 70 Distance from A to B = 56 km
100 32 5 4 = 156
8. Required percent = 100 marks = 120 = 400
80 30 156 5 4 = 776 Send your feedback to...
10 14. Original expenditure = 80%
= 100 = 12.5% 776 5 4 = 3876
80 New expenditure = 80% + 15% of 80 = 92% pratibhadesk@eenadu.net
3876 5 4 = 19376