You are on page 1of 6

Plan de lecţie

Data: 14.02.2018
Clasa: a VI-a A
Obiectul: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Literatura cultă. Opera lirică descriptivă.
Subiectul: Substantivul.
Tipul lecției: cazurile și funcțiile sintactice.

Competențe generale:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Competențe specifice:
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii
2.4 adaptarea vorbirii la situaţia concretă de dialog sau de monolog
3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare)
4.3 înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de
punctuaţie

Obiective operaţionale: (la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili)

O1: sa știe care sunt funcțiile sintactice ale substantivelor

O2: sa recunoasca diversele funcții sintactice ale substantivelor in propoziții

O3: sa alcatuiasca enunțuri cu diverse funcții ale substantivelor

O4: sa utilizeze corect unle forme ale substantivelor

O5: sa recunoasca valorile stilistice ale substantivelor in descrieri

Strategii didactice:

Resurse materiale: manualul, tabla, caietele elevilor, fișe de lucru, videoproiectorul


Metode: expunerea, conversatia, exercitiul, ciorchinele, mozaicul

Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie
 Anca Șerban, Sergiu Șerban, Limba și literatura română. Manual pentru clasa a
VI-a, Editura ALL, București, 2017.
 Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura
română. Clasa a V-a, Bucureşti, 2009.
 Vistian Goia, Didactica limbii și literaturii române pentru gimnaziu și liceu,
Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
 Mușata Bocoș și Dana Jucan, Teoria și metodologia instruirii și teoria și
metodologia evaluării, Editura Casa Cărții de Știință, Cluj-Napoca, 2007.
 Ștefania Popescu, Gramatica practică a limbii române cu o culegere de exerciții,
Editura Didactică și Pedagogică, București, 1971.

Desfășurarea activității

1.Moment organizatoric (1 min.)


Pregăteşte materialele necesare lecţiei, asigură disciplina si ordinea în clasă, notează
absenţele.
2.Verificarea temei de casa (5 min)
Profesorul verifică tema de vacanță, făcând corectările de rigoare.
3. Captarea atenției și verificarea cunoștințelor anterioare (5 min)
Se vor discuta categoriile gramaticale ale substantivului sub forma unui ciorchine
Profesorul noteaza pe tabla informațiile pe care elevii le au din clasa a V-a, despre
cazurile substantivului.
4.Anunțarea subiectului şi a obiectivelor (2 min.)
Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor
5.Conducerea procesului de dobândire de noi cunoștințe și sistematizare (35 min)
Profesorul le scrie pe tablă elevilor cazurile și funcțiile substantivului, iar elevii scriu pe
caiet. Unele dintre acestea le sunt cunoscute elevilor din clasele anterioare, celelalte sunt noi
(vezi anexa1). Le cere apoi elevilor să rezolve împreună cerințele fișei de lucru (anexa 2) și le
propune elevilor o imagine, pe care aceștia o vor descrie in minim trei randuri.

6.Asigurarea feed-backului
Are loc pe tot parcursul lecției, prin aprecieri verbale.
7.Asigurarea retenţiei şi a transferului (1 min.)
De rezolvat Anexa nr 3.

8. Aprecieri asupra activității (1 min.)


- Profesorul face aprecieri asupra activității
Anexa1

CAZURI SI FUNCTII SINTACTICE ALE SUBSTANTIVELOR

CAZUL INTREBAREA FUNCTIA SINTACTICA


NOMINATIV cine? ce? SUBIECT( Copilul se joaca.)
NUME PREDICATIV( El este inginer.)
GENITIV al, a, ai ale cui ATRIBUT
SUBSTANTIVAL GENITIVAL (Cartile copiilor sunt
interesante.)
DATIV cui? COMPLEMENT INDIRECT
(Tu oferi prietenei tale o floare.)
ACUZATIV pe cine? ce? COMPLEMENT DIRECT (Tu citesticartea aceasta.)

prepozitie + COMPLEMENT INDIRECT

cine? ce? CU PREPOZITIE (Ti-ai amintit detinerete.)

prepozitie + COMPLEMENT CIRCUMSTANTIAL DE LOC.(Vara


copiii merg la mare.)
unde? cum?
COMPLEMENT CIRCUMSTANTIAL DE MOD (Tu ai
care? ce fel de? raspuns cu bucurie.)

ATRIBUT SUBSTANTIVAL PREPOZITIONAL

( Livada cu pomi a inflorit.)


VOCATIV cazul chemarii, alFARA FUNCTIE SINTACTICA
adresarii directe ( - Tata, vino sa vezi cine a venit!)

Anexa2

*Fișa de lucru

1. Identificați opt substantivele din textul urmator, precizand cazul și funcția lor
sintactica.
Mirosul de fum al garilor nu putea sa alunge din narile mele puternica mireasma a atator
roade…Acolo, incepand de la pasul Prislopului, plamanii mei absorbisera tot felul de rașini de
brad, concentrand in ele esența salbatica a padurii. (Geo Bogza, Veneam la vale)

2. Completați spațiile punctate cu forma substantivala indicata intre paranteze:

Și-n ochii lui de …………. (vultur – Ac., sg.) adanci, vioi și mari

Treceau lucioase…………..(umbra – N., pl.) de………………. .) legendari.

Anexa3
Fișa de lucru
1. Identificați opt substantive din textul urmator, precizand cazul și funcția lor sintactica.
Mirosul de fum al garilor nu putea sa alunge din narile mele puternica mireasma a atator
roade…Acolo, incepand de la pasul Prislopului, plamanii mei absorbisera tot felul de rașini de
brad, concentrand in ele esența salbatica a padurii. (Geo Bogza, Veneam la vale)
Substantivul Cazul Funcția sintactica
1
2
3
4
5
6
7
8
2. Completați spațiile punctate cu forma substantivala indicata intre paranteze:
Și-n ochii lui de …………. (vultur – Ac., sg.) adanci, vioi și mari
Treceau lucioase…………..(umbra – N., pl.) de………………. .) legendari.

You might also like