You are on page 1of 12

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Marinca Mariuta


DATA:
SCOALA GIMNAZIALA NR 10
CLASA PREGATITOARE A
UNITATEA TEMATICA: In asteptarea lui Mos Nicolae
ARIA CURRICULARA: Matematică si Stiinte ale naturii
DISCIPLINA : Matematica si explorarea mediului
DOMENII INTEGRATE : Matematica si explorarea mediului , Arte vizuale si lucru manual,
Unitatea de învăţare: Numerele naturale 0 - 10
Subiectul lecţiei: Numărul şi cifra 4
Tipul activitatii : Dobandire de noi cunostinte

Competente vizate:
MEM
Înţelegerea numărului 4, ca simbol al mulţimii care are 4 elemente.
Deprinderea de a recunoaşte cifra 4.
Compararea a doua multimi cu acelasi numar de elemente
AVLM
Sesizarea semnificatiei unui mesaj vizual , exprimat prin colaj care reflecta un context familiar.

Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul activitatii , elevii vor fi capabili:

O1 – să identifice mulţimea cu 4 elemente pe baza mulţimii cu trei elemente;


O2 – să reprezinte prin desene mulţimea cu 4 elemente;
O3– să raporteze numarul la cantitate;
O4 – să realizeze corespondenta intre elementele a doua multimi in vederea compararii acestora.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,problematizarea, jocul


didactic;
Forme de organizare: frontală, individuală
Material didactic: panou , jetoane cu cifre şi imagini cu specific de iarna( fulgi, stelute,
ingeri,ghetute, planşe didactice ( predarea numerelor 1,2,3,4); fisa de lucru
, brad, globuri, clopotei - (autocolant) , brad din polistiren.
Durata: 35 minute.
Bibliografice:
Mihaik Rosu ,Didactica matematicii in invatamantul primar , 2006

1
Stefania Antonovici , Cornelia Jalba ,Gabriela Nicu ,Jocuri didactice pentru activitatile
matematice;
Revista nationala de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din invatamantul prescolar si
primar 1-2/2013 ;Editura Arlequin.
Caiet metodic pentru invatamantul prescolar. Bucuresti 1977.

2
3
Ob. Metode si Resurse Forme de
LECŢIEI
op. procedee materiale organizare
1. Moment  Crearea conditiilor necesare unei bune desfasurari a activitatii: Conversaţia Frontal Observat
organizatoric - aerisirea salii de clasa; sistemati
- amenajarea spatiului de defasurare a activitatii;
- pregatirea materialului didactic
2. Captarea Captarea atentiei se realizeaza prin povestiea unei intamplari . Conversatia Frontala Observar
atenţiei Dragii mei , astazi dimineata m-am intalnit cu Mos Nicolae si m-a
rugat sa va anunt ca o sa treaca pe la voi diseara numai dacama veti
ajuta sa impodobesc bradul cu fulgi, globulete si ingerasi . Drept
rasplata, veti primi la sfarsitul orei o ghetuta, semn ca el va veni pe
la voi.
3 O1 Invatatoarea așează pe un panou mulțimea formata dintr-un Conversatia Observar
Reactualizarea obiect ,cerându-le copiilor să spuna ce a facut. Am format o grupă
cunostintelor cu 1 obiect (o cizmulita).Un copil a așezat-o la panou . Copiii au Jetoane cu Frontata Orala
numărat câte obiecte sunt (precizând și aratând prin gest de Exercitiul cifre si Formativ
O2 încercuire că este un singur obiect ); Un copil a amplasat numărul imagini
sub sirul format dintr-un singur obiect. specifice
Am format împreuna cu copiii ,prin punere în
O5 perechi ,alta grupa (grupa îngerilor) care sa aiba tot atâtea obiecte Demonstartia
ca prima grupa ;Am determinat ce ar însemna diferența cu un
obiect mai mult (prin adaugare );
Am numărat obiectele (aratând prin gest de încercuire că Individuala
toate sunt 2 ),iar prin comparare am stabilit că grupa cu 2 obiecte Problematizare
are cu un obiect mai mult decât grupa cu un obiect . a
Am construit mai multe grupe cu 2 obiecte ,dispuse in
perechi ,pentru a observa cu copii faptul ca indiferent de forma
obiectelor ,de pozitia spatiala cantitatea rămâne aceeași (sunt tot 2
obiecte )
Am asociat verbal grupul de 2 obiecte cu numarul 2 și un
copil a asezat sub sirul format din 2 obiecte jetonul cu numarul 2;
Am determinat ce ar insemna diferenta cu un obiect mai
mult (prin adaugare );am numărat obiectele (aratând prin gest de

4
incercuire că toate sunt 3 ,iar prin comparare am stabilit ca grupa
cu 3 obiecte are cu un obiect mai mult decât grupa cu 2 obiecte;am
construit mai multe grupe cu 3 obiecte ,stabilind că sunt tot atâtea
obiecte câte au fost in multimea precedentă ;am asociat verbal
grupul de 3 obiecte cu numărul 3 și un copil l-a asezat sub șirul
format din 3 obiecte.
4.Anunţarea Printr-o legatura subtila am asociat numarul pe care urma sa-l Conversatia frontala observare
temeişi a invatam cu data de azi (4.12.2013)
obiectivelor Astazi, la ora de Matematica si Explorarea Mediului ne vom
reaminti sa numaram pana la 3 si vom invata despre numarul si
cifra 4 .Vom realiza multimi , vom raporta numarul la cantitate si
vom face corespondente intre multimi.
5. Dirijarea O3 • Insusirea noului continut: Frontala
invatarii O4 • Invatatoarea ia de pe măsuță multimea brazilor ,pe care Explicatia
îi așează la panou , astfel încât această mulțime să aibă cu 1 Conversatia Individuala
element mai mult decă mulțimea celor 3 globuri . Aceasta Exercitiul
se realizează prin formare de perechi :un glob –un brad . Demonstratia
Operațiunea se repetă până la formarea de trei perechi Problematizare
identice .Se mai adaugă un brad .Se numără mulțimea a
brazilor .Se observă că sunt 4 brazi .Se asociază acestei
mulțimi cifra 4.
• Se formează mulțimea fulgilor care are tot atâtea
elemente cât sunt în mulțimea brazilor.
• Am determinat ce ar insemna diferența cu un obiect mai
mult (prin adaugare).Am numărat obiectele (precizând și
arătând prin gest de incercuire că toate sunt 4 ),iar prin
comparare am stabilit,impreună, ca grupa cu 4 obiecte are
cu un obiect mai mult decât grupa cu 3 obiecte..Am
construit mai multe grupe cu 4 obiecte ,dispuse in
perechi .Am asociat verbal grupul de 4 obiecte cu
numărul 4,pe care l-am prezentat copiilor..Am amplasat
numărul în succesiunea corespunzătoare numerelor
naturale: 1,2,3,4,asociindu-l șirului corespunzător.

5
Insusirea noului continut se ralizeaza printr-un joc didactic:
“Sa impodobim bradul”. Brad din
Copiii trebuie sa lipeasca în brad tot atâtea globuri cât indică polistiren
jetonul invatatoarei sau câte bătăi a auzit .Răspunde copilul care-și
aude numele în versuri: Globuri
• Toată lumea a lucrat Fulgi
• Ionel câte ai asezat? Clopotei
Desfășurarea jocului: Explicatia
In prima parte a jocului ,copiii vor lipi în brad tot atâtea globuri Frontala
cât arată jetonul meu(numărul 4). Dupa lipirea globurilor în Demonstratia Lumanari
brad,copiii trebuie sa motiveze acțiunea:”Eu am așezat în brad 4
globuri pentru ca pe jeton era numărul 4”. Exercitiul
În continuarea jocului ,se vor înlocui semnalele vizuale cu cele
auditive .Copiii vor grupa acum lumânările în brad dupa numărul Joc didactic
bătăilor(4) .(Copilul lipeste in brad 4 lumânări pentru că am bătut
de 4 ori din palme );
Variantă:In brad sunt asezati mai multi fulgi de zapadă (4).Copii au
sarcina de a așeza in brad tot atâtia clopoței câti fulgi de zăpadă
sunt in brad.

6. Copiii vor primi o fisa de munca independenta .(Anexa 1) Munca Fise de Formativ
Obtinerea Explic sarinile de lucru , pe rand , si voi trece pe la fiecare pentru a independenta lucru Frontala scrisa
performantelor clarifica unele situatii. Exercitiul individuala

7. Incheierea Fac aprecieri pozitive generale , ii felicit pentru tot ajutorul dat in Jetoane cu
activitatii vederea realizarii sarcinilor, reamintind copiilor tema activitatii de Conversatia ghetuta
matematica .Vom asculta ,in incheiere, un cantec „ Bradutul” in
asteptarea Mosului Nicolae. Copiii vor primi drept recompensa o
cizmulita , semn ca Mos Nicolae ii va vizita in aceasta seara .

6
7
Fisa de lucru

Numere natural de la 0 la 10

Comparati numerele punand semnul corespunzator.

Coloreaza cifra preferata.

8
SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECŢIEI/ CONŢINUTURI/ STRATEGIE


ETAPELE OB. ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA STRATEGII EVALUARE
LECŢIEI OP. ELEVILOR DIDACTICE

0 1 2 3 4 5
1. Moment Asigură condiţiile organizatorice şi psihologice Pregătesc cărţile, caietele, conversaţia
Organizatoric necesare pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei. instrumentele de scris.

2. Verificarea Verifică tema cantitativ şi calitativ, făcându-se conversaţia, observaţia


temei aprecieri verbale asupra modului de scriere, explicaţia sistematică
corectitudinii şi calităţii temei. individuală

3.Reactualizarea O1 Joc didactic cu întrecere pe echipe „Adu atâtea Un elev dintr-o grupă va ridica conversaţia, frontală,
cunoştinţelor O2 obiecte câte arată cartonaşul”. cartonaşul pe care sunt desenate 3 explicaţia, evaluarea de
O5 Se va efectua exerciţiul-joc referitor la cifrele 0, 1, buline, un alt elev din altă grupă va demonstraţia, către colegi
2, 3. Sarcina didactică este să ridice tot atâtea obiecte trebui să aşeze pe flipchart atâtea jocul didactic,
câte arată cartonaşul, să stabilească numărul figurine câte buline sunt, iar un elev problematiza- formativă
corespunzător. din grupa a treia va pune cartonaşul rea
cu cifra corespunzătoare.

4.Captarea O2 Sensibilizarea elevilor se face prin cântarea Cântă cântecul şi asociază elefanţii demonstraţia frontală
atenţiei O5 primelor trei strofe ale cântecului „Elefanţii”. Cere cu beţişoarele, arătând atâtea
elevilor să asocieze numărul elefanţilor cu numărul beţişoare câţi elefanţi sunt în fiecare
beţişoarelor. strofă.

9
5. Anunţatea Comunică obiectivele lecţiei: să înveţe să scrie şi Manifestă curiozitate, urmărind explicaţia
obiectivelor să citească cifra 4, să o recunoască, să opereze cu expunerea învăţătorului.
lecţiei aceasta în cadrul exerciţiilor-joc.
O1
6. Dirijarea O2 Atrage atenţia asupra ilustraţiei din manual (La Privesc ilustraţia din manual şi conversaţia,
învăţării O3 masă). răspund. observaţia,
O4 Cere elevilor să vorbească despre comportamentul Relatează aspecte cu privire la explicaţia,
O5 corect la masă. comportamentul copiilor la masă. demonstraţia,
exerciţiul,
Adresează întrebări tip situaţie-problemă: Numără, totalizează.
Câţi copii sunt la masă ?
Câte farfurii sunt ? Câte scăunele sunt ?
Care mulţime este mai mare: mulţimea copiilor sau
mulţimea scăunelelor ? De ce ?
Spune că mulţimea scăunelelor are un element mai
mult decât mulţimea copiilor.
Intuieşte numărul 4 în colţul din dreapta, sus apoi
şirul cu bile. Explică cum s-a format noul număr:
prin adăugarea a încă o bilă la cele precedente.
Formulează sarcini de învăţare:
- observarea şi gruparea obiectelor câte 3 şi câte 4.
Formează o mulţime cu 3 elemente exerciţiul frontală
şi una cu un element ( cu obiecte de
pe bancă). Realizează reuniunea celor
2 mulţimi. Grupează obiectele de pe
bancă având tot atâtea elemente cu
mulţimea nou-formată.
Reţin că mulţimile care au 3
elemente şi încă unul sunt mulţimi cu
4 elemente, redate prin numărul 4,
care se scrie cu ajutorul cifrei 4.
O4 Memoreză versurile :
Prezintă planşa cu numărul şi cifra 4 asociate ,,4-scaun ar părea,
mulţimii cu 4 elemente. Cu spătarul la podea
Precizează şi demonstrează scrierea corectă a cifrei Şi picioarele în sus
10
11
CHIPUL CIFRELOR
Alexandru Şahighian

1 parcă e un băţ 6 e un melc rotit,


Şugubăţ. În căsuţă răsucit,
Poartă chipiul tras, Parcă-ar vrea să se răstoarne
Cu cozorocul pe nas. Şi să scoată-n grabă coarne.

2 se-ndoaie uşor 7 parcă-ar fi o coasă,


Pe picior, Nu vă temeţi, nu-i tăioasă.
Gâtul, vezi, e cam aşa Are coadă lungă,
Cum îl are lebăda. Să-i ajungă.

3 a fost un ineluş 8 e-aşa ca un colac


Pe deget învârtecuş. Cu miere, cu mac,
Meşterul l-a rupt în două Nu-l mâncaţi,
Să-i dea folosinţă nouă. Că vă-nşelaţi.

4 scaun ar părea, 9 un cârlig să fie ?


Cu spătarul în podea Cine ştie ?
Şi picioarele în sus. Este greu de-asemuit.
Cine oare-aşa l-a pus ? Dar e nouă, negreşit.

5 se pare că mă-nşel, 10 vă trimite vestea


E o seceră de-oţel. Că s-a încheiat povestea
Dar, deşi unealta-i nouă, Şi-a semnat, precum îmi pare:
Coada ei e frântă-n două. Un băţ c-un covrig în spinare.

12

You might also like