You are on page 1of 7

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: dirigenţie
Tema: AGESIVITATE ŞI BLÂNDEŢE

Obiective:
1. să conştientizeze urmările şi aspectele negative ale agresivităţii umane;
2. să deosebească formele de agresivitate umană(pe cale aparent inofensive de cele extreme);
3. să adopte în viitor comportamente nonagresive individuale şi colective.

Metode:
-conversaţia euristică;
-expunerea;
-studiul de caz;
-chestionarul;
-observaţia evaluativă.

Material didactic:
-afişe de film cu “scene tari”;
-ziare, reviste şoc;
-folii retroproiector;
-retroproiector
Momentele activităţii:

I. Pregătirea psihologică a clasei: se va urmări captarea atenţiei prin utilizarea unui element “de şoc “ administrativ, mizând pe adoptarea unei poziţii
negative, de respingere din partea elevilor.

II. Desfăşurarea activităţii: prin metodele diverse prezentate se va urmări activitatea clasei, expunerea liberă a ideilor, comunicarea nestânjenită,
stimulând imaginaţia şi creativitatea elevilor.

III. Concluzii: vor pune un accent deosebit pe problematizare şi capacitatea de evaluare şi autoevaluare a elevilor. Finalul activităţii poate fi ales în funcţie
de preferinţele dirigintelui sau ţinând cont de particularităţile clasei.
Scenariul activităţii didactice

Eveniment didactic Activitatea dirigintelui Activitatea elevului Metode şi mijloace


didactice
Pregătirea Profesorul anunţă tema orei de dirigenţie comunicată elevilor -observaţia evaluativă
psihologică a clasei anterior:Agresivitate şi blândeţe. Elevii răsfoiesc ziarele, revistele,
Ca un element inedit el poate distribui elevilor unele ziare şi le comentează, le compară -ziare şi reviste-şoc
5 min reviste care propagă agresivitatea, violenţa.
Desfăşura-rea lecţiei După acest” moment de şoc” profesorul va adresa elevilor Un elev strânge ziarele, revistele.
următoarele întrebări: Revistele de scandal
1. Ce fel de reviste sunt acestea? popularizează prea mult violenţa, -conversaţia euristică
2. Ce reprezintă ele? agresiunile, răutatea -problema-tizarea
3. Ce conţinut au articolele lor? oamenilor.”Poate la început am
4. Ce părere aveţi despre ele? fost tentat să le citesc apoi le-am Profesorul poate aduce
5. Citiţi acest gen de ziare, reviste? De ce? abandonat.”Aceste revite cultivă demonstrativ un afiş cu
6. E bine că societatea permite apariţia lor? primitivitatea, instinctualitatea şi “scene tari”
7. Care sunt efectele asupra tinerilor? sunt un antimodel. Elevii răspund
15 min Conversaţia e dirijată cu ajutorul următoarei întrebări la întrebări, comentează
problematizante: afirmaţiile anterioare ale lor şi ale
“Nu este oare societatea prea tolerantă cu agresivitatea din colegilor şi motivează
mass-media?” şi problematizarea continuă cu alte întrebări: răspunsurile:
“Nu sunt oare transformaţi în idoli unii eroi sau antieroi -Da, societatea este prea tolerantă
agresivi din filme?” şi noi cu toţii suntem responsabili
-Ce soluţii am putea adopta pentru stoparea agresivităţii pe cale de propagarea violenţei
de “oficializare”? -Da , unei eroi/agresivi din filme
Profesorul poate citi câteva gănduri, reflecţii celebre din sunt idolatrizaţi şi de creatori şi de
“Micul dicţionar al spiritului uman” care va fi prezentat public cu scopul de a şoca tinerii
elevilor : dornici de afirmare.
-Da, re putem respinge,
necumpărându-le, nevizionându- “Micul dicţionar al spiritului
le, sfătuindu-i şi pe alţii să uman”
procedeze la fel.
Eveniment didactic Activitatea dirigintelui Activitatea elevului Metode şi mijloace
didactice
Mânia (ca formă peremtorie a agresivităţii) este: Elevii urmăresc aceste definiţii, le
“duşmanul bunei chibzuieli” Cicero notează sau fac scurte comentarii -conversaţie euristică,
“scurtă nebunie” Horaţiu la solicitarea dirigintelui
“un fel de beţie ce nu tulbură mai puţin spiritul decât cea
adevărată” Exemplu: Individual sau pe grupe
Desfăşura-rea lecţiei Vasile cel Mare Da, agresorul este un tip josnic şi (fiecare grupă comentează o
“o armă cu două tăişuri care iese zgâriindu-şi teaca” N. Iorga exploziile mâniei sunt semne ale maximă)
(continuare) În continuare , printr-o succintă expunere, dirigintele va arăta injosirii ale decăderii în
că agresivitatea reprezintă astăzi unul din cele mai mari animalitate.
5 min pericole, indiferent de formele pe care le îmbracă. Da, agresându-i pe alţii, te
agresezi şi pe tine, te autodistrugi.
Ea reprezintă tendinţa noastră de a obţine recunoaştere, putere,
dominaţie.Omul are anumite nevoi pe care şi le manifestă
printr-o “furie îndreptăţită”. Ne confruntăm cu anumite
Desfăşura-rea lecţiei probleme, atacăm anumite piedici, ceea ce este folositor. Dar -folia retropr.
depăşirea anumitor limite transformă această “furie
(continuare) îndreptăţită”într-un viciu de comportament şi de caracter. Elevii ascultă, notează, urmăresc -retroproiec-torul
10 min Adoptând un comportament agresiv, lovim în cei slabi şi-i cu atenţie expunerea şi pot pune
distrugem. Profesorul poate scrie pe tablă: “Nimic nu justifică întrebări la sfârşitul argumentaţiei
distrugerea semenului meu, nici chiar propriul lui atac indreptat dirigintelui.
impotriva mea.”
Profesorul distribuie următorul material-anexa A:
Forme ale agresivităţii umane.
După aceasta dirigintele cere elevilor să comenteze, să pună
întrebări referitoare la materialul primit. Întrebări ajutătoare:
Desfăşura-rea lecţiei -Ce părere aveţi despre bârfe, ironii?
-Ni s-a întâmplat să bârfim să fim ironici cu cei din jur? Elevii urmăresc cu atenţie,citesc
(continuare) xerocopiile, apoi răspund, se
consultă între ei.

10 min
Eveniment didactic Activitatea dirigintelui Activitatea elevului Metode şi mijloace
didactice
Apoi dirigintele le cere elevilor să povestească întâmplări din Exemplu:” La practică, eu şi
viaţa clasei care au primejduit armonia colectivului şi cum au colegul meu ne-am pus tot felul
fost rezolvate aceste conflicte. de porecle mai puţin “drăguţe”,
Desfăşura-rea lecţiei ne-am înfuriat şi era cât pe ce să
ne luăm la bătaie. Datorită
(continuare) colegilor săritori ne-am împăcat şi
nu ne-am mai jignit.
După relatarea a două –trei întâmplări , profesorul poate pune Exemplele pot continua.
una din intrebările-problemă: Elevii răspund:
-Este agresivitatea chiar o “boală”, “un viciu” cum s-a spus? -Nu agresivitatea poate fi
Oare nu poate fi “vindecată”, reprimată definitiv? combătută, chiar eu am reprimat-o
-Ce credeţi ? Ce modalităţi de anihilare există? de multe ori.
Profesorul poate face schema pe tablă, poate întreba elevii sau -Chiar dacă sunt nervos, număr
distribui o nouă xerocopie: până la 10, refuz să mă angajez în
anexa B: Cum putem combate agresivitatea conflict, caut lămuriri raţionale.

Se comentează anexa B
Concluzii Dirigintele trage concluzii cu elevii săi.
Poate încheia lecţia în mai multe moduri: Fiecare elev notează concluziile
a) să noteze fiecare un gând:”Ce pot face eu pentru a deveni
5 min mai blând (pot fi citite câteva asemenea “gânduri”în faţa -chestionar
clasei);
b) băieţii dau câte o floare fetelor,
c) pe un fond muzical liniştitor se ridică în picioare şi se ţin de
mâini.
Anexa A

FORME ALE AGRESIVITĂŢII UMANE

a) fizică:
 privirea fixă, dură, ameninţătoare
 ameninţarea indirectă sau făţişă
 lovitul cu picioarele
 aruncarea cu obiecte
 dezechilibrarea cu umărul a adversarului
 ciupitul, zgâriatul, trasul de păr
 bătaia
 războiul

b) verbală:
 batjocura
 jignirea
 cuvintele grosolane
 ironia
 bârfa, intriga, calomnia
 ponegrirea unei persoane
 întinderea de curse
 maimuţărirea cuiva
 refuzul contactului social, al ajutorului, al discuţiei
 luarea în râs a celor slabi, neajutoraţi, neândemânatici.

Important! Fiţi atenţi!


Agresivitatea se învaţă! Agresivitatea provoacă suferină şi este distrugătoare!
Anexa B

CUM PUTEM COMBATE AGRESIVITATEA

 Semnale de liniştire , de calmare transmise prin mimică, gestică


 Un zâmbet prietenos
 Un strâns de mână, omângâiere
 La popoarele antice un simbol era ramura de palmier sau de măslin
 Cadourile (ex. florile)
 Cultura: lectura, muziaca, pictura
 Sportul
 Prietenia

Important ! Fiţi blânzi, toleranţi!

Blândeţea este:
“leacul cruzimii” (Phaedrus)
“cea mai frumoasă podoabă a prieteniei” (Cicero)
“ o artă” (G. Hauptmann)

You might also like