Professional Documents
Culture Documents
28. D : x 6= 2, R : y 6= 1, increasing:
(−∞, 2) and (2, ∞).
29. f (x) = 3x − 5, D : R.
√
31. f (x) = 5 − x, D : (−∞, 5]. 34. f (x) = x2 + (10 + x)2 = 2x2 + 20x + 100.
3
40.
38. The x mg decreases to 0.32x during the c. The domain is [0, R] = [0, 1.2 · 10−2 ].
first 24 hours; then 30 mg is added. After
another 24 hours, the total 30 + 0.32x will
decrease to 0.32(30 + 0.32x). d.
b. c.
c.
45. a. D : 0 ≤ n ≤ 12.5.
b.
b. b.
5x
1. y = −2
4
c. D(70) = (70/150)A = 90, thus A =
1350/7 (mg).
48. a.
x 2
2. y = +
3 3
6
2x
3. y = +2
5 6. y = x + 3
2x
4. y = − 40
5
7.
5. y = −3x + 2
7
8. 14. Slope is 0, so y = 6.
15. Slope is 0, so y = 4.
16. Slope is 0, so y = 5.
21. y = 3 cos x.
22. y = −3 cos x.
10.
12. y − (−2) = (2/5)(x − 5), after simplifi- 29. C (the slope is (−3 − 2)/10).
cation y = 2x/5 − 4.
30. F (the slope is (−5 − 2)/10).
13. Slope is (1 − 2)/(0 − (−1)) = −1, so
y − 1 = 1 · (x − 0), i.e. y = −x + 1. 31. Amplitude is 1/2, period is 2π.
8
obtain 84.
b.
39. B; the estimate is 0.231·150−3 = 31.65.
b.
b.
45. a.
b. The first two data points give us the b. We have to solve the equation 12 =
slope (1.11 − 1.55)/(2.0 − 0.7) = −0.44/1.3, 6x/5 + 7/50, the solution is x ≈ 9.88 cm.
equation is y − 1.55 = −(0.44/1.3)(x − 0.7).
The first and last data points give us
the slope (0.22 − 1.55)/(11.2 − 0.7) = 47. a.
−1.33/10.5, equation is y − 1.55 =
−(1.33/10.5)(x−0.7). The second line seems
to be a better fit.
b. Yes, y = (1/3)x−1 .
2. a. Yes, y = 10x0 .
b. Yes, y = 1 · x10 .
5. Yes, y = (1/4)x−3/2 .
6. Yes, y = (5/7)x−3/2 .
8. Yes, y = 1 · x−9/2 .
9. Yes, y = 6x−1/2 .
b. An estimate for the amplitude is about
(79.9 − 62.1)/2 = 8.9 (degrees), the period 10. Yes, y = 4x6 .
is 24 (hours).
11. We know that y = ax2 . Thus 1012 =
c. a = 8.9, b = 2π/24 = π/12. 1015 /103 = y2 /y1 = x22 /x21 = (x2 /x1 )2 , so x
increases 106 -fold.
x ∝ z6.
p
25. From S = 4πr2 , we get pr = S/(4π). 36. The assumption is D = aS 0.91 . We can
Thus V√ = 4πr /3 = 4π( S/(4π) )3 /3 =
3
find a from the equation 300 = a(10)0.91 ;
S 3/2 /(6 π). If S is quadrupled, r is dou- we obtain a = 300/(10)0.91 ≈ 36.9. Thus
bled. D = 36.9S 0.91 , and solving for S, we get
S = 0.019D1.1 .
26. The volume is V = r2 π · 5r = 5πr3 ; the
surface area is S = 2r2 π + 2rπ · 5r = 12πr2 .
If r is doubled, the volume increases 8-fold;
if S is quadrupled, r is doubled.
b.
1.
5.
2.
6.
3.
7. 2x ≥ 2x when x ≤ 1 or x ≥ 2.
16
11. x ≈ 1.15.
8. It seems ex > 2x for all x.
12. x ≈ −1.39.
13. x ≈ 0.57.
16. No root; left side is always positive, right 25. 2 = ba0 = b, 5 = 2a1 , so f (x) = 2(5/2)x .
side is nonpositive.
26. 32 = ba−2 , 8 = ba2 , so (by multiplying
the equations) 256 = b2 , and then b = 16
17. x ≈ −1.32, x ≈ 0.54. (−16 is not good, see the original equations).
√
Also, a2 = 8/16 = 1/2,
√ x so a = 1/ 2. We
obtain f (x) = 16(1/ 2) .
b. Country #1.
31. a. Compounded once a year, we ob- c. Country #3, losing 5% of its population
tain 100 · (1 + 0.2) = 120, twice a year: every decade.
100 · (1 + 0.2/2)2 = 121, four times a year:
100 · (1 + 0.2/4)4 = 121.55. 36. a. At t = 0, Beer #2 has the highest
frost, 40 cm.
b. Compounded n times a year, we obtain
100 · (1 + 0.2/n)n . b. Beer #1. In 10 seconds, 1 − (0.99)10 ≈
0.096, so about 9.6% is lost; in 20 seconds,
c. For n = 100, 122.116, for n = 1000, 1 − (0.99)20 ≈ 0.18, so about 18% is lost.
122.138, for n = 10000, 122.14. The values
approach 100e1/5 ≈ 122.14. c. Comparing H1 (10) ≈ 18.1, H2 (10) ≈
13.9 and H3 (10) ≈ 12.3, we see that Beer
32. a. Compounded once a year, we ob- #1 has the highest froth after 10 seconds.
tain 1000 · (1 + 0.05) = 1050, twice a year:
1000 · (1 + 0.05/2)2 = 1050.63, four times a 37. a. After 14 days, the amount of T4 in
year: 1000 · (1 + 0.05/4)4 = 1050.95. the body is 100(1/2)14/7 = 25 mcg.
48. a.
√
46. a.√π 3 (compare the functions π x and
xπ at 3, for example).
√
5 b.
b. π (see part a).
√ π
c. 6 (see part a).
d. 5.675.
47. a.
c. An estimate is 1.1.
49. a-b-c.
b.
c. An estimate is 0.7.
21
1.
5.
2.
6.
3.
22
7. 10.
8. 11.
9. 12.
23
13. 16.
14. 17.
15. 18.
24
is G(x) = (g ◦ f )(x) = g(f (x)) = The data suggests that the period of y is ap-
4 40 4 40(3004 + x4 ) proximately (1997 − 1844)/14 ≈ 11 years,
(1 − )= (1 − )=
365 f (x) 365 110x4 which gives c = 2π/11. The amplitude is
4 70x4 − 40 · 3004 about b = (150 − 0)/2 = 75. The vertical
.
365 110x4 shift is a = (150 + 0)/2 = 75. The first max-
imum occurs at around x = 11/2, so d = π.
44. a. The model we obtain is the follow- 3. One-to-one; f −1 (0) = 11.9, f −1 (1) = 17,
ing combination of the previous 2 models: f −1 (4) = −2, f −1 (2) = 4, and f −1 (6) = 5.
V (t) = 0.5(0.99(1/2)t/5.7 + 0.01(2)t/2.9 ).
4. Not one-to-one, f (3) = f (4).
b. The tumor size is decreasing for about
11 days, but after that the proliferating cells
5. One-to-one.
”win out”.
6. Not one-to-one.
8. One-to-one.
3
10. Set y = e2x+1 ; then ln y = 2x + 1 and b. 33 log3 x = 3log3 x = x3 .
x = (ln y −1)/2. Thus f −1 (x) = (ln x−1)/2.
−2
The domain is x > 0, the range is R. c. 5−2 log5 x = 5log5 x = x−2 .
3 3
11. Set
√ y = (x+1)3 −2; then y +2 = (x+1)3 d. 23 log1/2 x = 2log1/2 x = (1/2)− log1/2 x =
−3
and
√
3
y + 2 = x + 1. Thus f −1 (x) = (1/2)log1/2 x = x−3 .
3
x + 2 − 1. The domain is R, the range
is R. e. 3− log1/3 x = (1/3)log1/3 x = x.
x 2 2
12.
√ Set y = e . Then ln y = x , and 21. a. log2 8x = log2 23x = 3x.
√ x ≥ 0 by assumption.
ln y = x because
Thus f −1 (x) = ln x. The domain is x ≥ 1, b. log3 81x = log3 34x = 4x.
the range is y ≥ 0.
c. log4 64x = log4 43x = 3x.
x2 2
13.
√ Set y = e . Then ln y = x , and
− ln y = x because x√ ≤ 0 by assump- d. log1/2 32x = log1/2 (1/2)−5x = −5x.
tion. Thus f −1 (x) = − ln x. The domain
is x ≥ 1, the range is y ≤ 0. e. log3 9−x = log3 3−2x = −2x.
√
14. Set y = ln x. Then y 2 = ln x and 22. a. e4 ln x = eln x = x4 .
4
2 2
ey = x. Thus f −1 (x) = ex . The domain is
x ≥ 0, the range is y ≥ 1. b. e3 ln(x
2 +1)
= eln(x
2 +1)3
= (x2 + 1)3 .
16. a. ln e2 = 2. e. e− ln(1/(x
2 +1))
= eln(x
2 +1)
= x2 + 1.
b. ln e−4 = −4. x
23. a. 5x = eln 5 = ex ln 5 .
x
17. a. log5 125 = 3, because 53 = 125. b. (1/2)x = eln(1/2) = ex ln(1/2) = e−x ln 2 .
2 x2 2
d. 4x = eln 4 = ex ln 4
. b. We solve U = 1.2078C/(1 + 0.0506C)
for C; the resulting function is C =
−3x−2
e. 3−3x−2 = eln 3 = e(3x+2) ln(1/3) . U/(1.2078 − 0.0506U ) (mg/l).
25. a. log(x + 1) = ln(x + 1)/ ln 10. 36. a. We have to solve the equation 0.02 =
0.055(220C − 11000)/(320C). The result is
b. log(ex + e) = ln(ex + e)/ ln 10 = C = 106.1 (cocoons per thousandth acre).
(1 + ln(x + 1))/ ln 10.
b. Set F = 0.055(220C − 11000)/(320C)
2 2
c. log2 (x − 2) = ln(x − 2)/ ln 2. and solve for C; the resulting function is
C = 605/(12.1 − 320F ) (cocoons per thou-
d. log7 (2x − 3) = ln(2x − 3)/ ln 7. sandth acre).
√
26. log 100 + log 10 = log 102 + log 101/2 = 37. The doubling time can be found by solv-
2 + 1/2 = 5/2. ing 700 = 350(1.12)T . This is the same
as 2 = 1.12T ; take the natural logarithm
27. ln e + ln 1 + ln e542 = 1 + 0 + 542 = 543. of both sides and divide to obtain T =
ln 2/ ln 1.12 ≈ 6.12 years.
28. log8 4 + log8 16 + log8 82.3 = log8 82/3 +
log8 84/3 + log8 82.3 = 2/3 + 4/3 + 2.3 = 4.3. 38. The doubling time can be found by solv-
ing 2 = (1.026)T . Take the natural log-
29. 10log 0.5 = 0.5. arithm of both sides and divide to obtain
T = ln 2/ ln 1.026 ≈ 27 years.
30. ln elog 1000 = log 1000 = log 103 = 3.
39. We solve the equation 0.5 = 0.1(2)t/2.9 .
31. Division by 0.1 gives 5 = 2t/2.9 . Take the
base two logarithm of both sides, then mul-
tiply by 2.9 to obtain t = 2.9 log2 5 ≈ 6.73
days.
32.
40. We have to solve the equation 0.1 =
0.5(1/2)t/5.7 . Division by 0.5 gives 1/5 =
(1/2)t/5.7 = 2−t/5.7 . Take the base two loga-
rithm of both sides, then multiply by −5.7
33.
to obtain t = −5.7 log2 (1/5) ≈ 13.24 days.
43. a.
44. a.
9. a1 = −4, a2 = 6, a3 = 6 − 4 = 2,
a4 = 2 + 6 = 8, a5 = 8 + 2 = 10.
6. a1 = 2, a2 = 7, a3 = 1, a4 = 8, a5 = 2.
10. a1 = 1, a2 = 2, a3 = 2 · 1 = 2,
a4 = 2 · 2 = 4, a5 = 4 · 2 = 8.
√ √
7. a1 = √
256, a2 = 256
√ = 16, a 3 = 16 =
4, a4 = 4 = 2, a5 = 2.
11. a1 = 0, a2 = 0 + 8 = 8, a3 = 8 + 8 = 16,
a4 = 16 + 8 = 24, a5 = 24 + 8 = 32.
12. a1 = 1, a2 = 3 · 1 = 3, a3 = 3 · 3 = 9,
a4 = 3 · 9 = 27, a5 = 3 · 27 = 81.
a5 = 16/2 + 2 = 10.
15. a1 = 0, a2 = 5 · 0 + 2 = 2, a3 = 5 · 2 + 2 =
12, a4 = 5 · 12 + 2 = 62, a5 = 5 · 62 + 2 = 312.
16. a1 = 0, a2 = 1 − 2 · 0 = 1, a3 = 1 − 2 · 1 =
−1, a4 = 1−2·(−1) = 3, a5 = 1−2·3 = −5.
23. The equilibria can be found by solving
x = 3x/(1 + x); subtracting x from both
17. a1 = 8, a2 = 2·8+1 = 17, a3 = 2·17+1 =
sides and factoring gives 0 = x(3/(1+x)−1).
35, a4 = 2 · 35 + 1 = 71, a5 = 2 · 71 + 1 = 143.
This product is zero when x = 0 or x = 2.
20. a1 = 1, a2 = 2 · 1 · 0 = 0, a3 = 2 · 0 · 1 = 0,
a4 = 2 · 0 · 1 = 0, a5 = 2 · 0 · 1 = 0.
b. The values are 500, 0.2·500+500 = 600, c. This means the difference equation is
0.2 · 600 + 500 = 620, 0.2 · 620 + 500 = 624, xn+1 = axn − 150. We choose a1 = 1249 and
0.2 · 624 + 500 = 624.8. iterate. We obtain the values 1219, 1186,
1150, 1110, 1067, 1019, 967, 910, 847, 779,
c. The equilibrium is given by x = 0.2x + 703, 621, 530, 431, 322, 203, 73, and then
500, which gives x = 500/0.8 = 625 mg. we get negative values. The model predicts
extinction after 17 years.
33. a. First, a1 = 0. Then a2 = (1 − c)A +
(1 − c)a1 = (1 − c)(A + a1 ). Continuing,
a3 = (1 − c)A + (1 − c)a2 = (1 − c)(A + a2 ).
We obtain that an = (1 − c)(A + an−1 ).
36. The equilibria are given by the equa-
b. The equilibrium is the solution of x = tion x = bxe−cx , which is the same as
(1 − c)(A + x), which is (1 − c)A/c. x(1 − be−cx ) = 0. The product is zero if
either x = 0 or 1 − be−cx = 0. The second
c. The equilibrium value is bigger than A equation gives x = ln b/c. This is positive
when (1 − c)/c > 1; i.e. when 1 − c > c, when b > 1. The figures show the cobweb
which is c < 1/2. diagrams for b = 0.9, b = 2.0, b = 8.0 and
b = 20.0, if a1 = 2, c = 1.0.
34. a. First, a1 = A. Then a2 = (1−c)a1 +A.
Continuing, a3 = (1 − c)a2 + A. We obtain
that an = (1 − c)an−1 + A.
b. r1 = 1, r2 = 2, r3 = 3/2, r4 = 5/3,
r5 = 8/5, r6 = 13/8, r7 = 21/13, r8 = 34/21,
r9 = 55/34, r10 = 89/55.
1. a. We need that log x + 1 ≥ 0, which 7. The best fitting line for the pairs
means log x ≥ −1, so x ≥ 1/10 is the do- (ln x, ln y) is 2.35 − 0.373x, thus the m value
main. The range is [0, ∞). is −0.373. If we need an integer, m = −1 is
the best estimate.
√ b. For the inverse, we have to ysolve
2 −1
y =
log x + 1 for x. We get x = 10 . The
domain is [0, ∞), the range is [1/10, ∞).
b. Logarithmic.
c. Exponential.
d. Exponential.
b. The weight decreases, toward the min- 19. The data implies that one female pro-
imum weight of 20 (grams). duces 150 · (1/3) · 0.5 female larvae. Thus
after one cycle, we have 25 female larvae,
18. a. 2002 is represented by t = 10, and after two, we have 252 , and so on. So the
f (10) = 1.25(10)2 − 26 · 10 + 161 = 26. 1996 total number of descendants in one year is
is represented by t = 4, and f (4) = 100. So 25 + 252 + 253 + 254 + 255 , and these eat a
the answer is 74 tons /day less. total of 203.5 kg of wool.
f (2) − f (−3) −2 − 13
1. By definition, the average rate of change is = = −3.
2 − (−3) 5
f (3) − f (1) 27 − 3
3. By definition, the average rate of change is = = 12.
3−1 2