Professional Documents
Culture Documents
input sheet
Clear Span = 9.9 m
Efective Span = 10.5 m
Overall Span = 11.1 m
central verge
0.85
RCC Slab
0.85
0.5 2 11 2.5
16
F) G.I. Pipe & crash barriers above nailing & foot path pipe etc.
approximately--- 1 T/m
total = 34+1.875+1.5+1.573+1.159+1
= 41.107 T/m
Total dead load 1 carriage way(considering above loads)---
41.107*11.1 = 456.29 T/m
Total dead load comes out to be(from deck-slab des 497
A B 0.3
5.93 4.57
10.5
Load on the abutment
RB* 10.5 = 70(5.93+4.57/2)
so, RB = 54.77 T
Impact factor = 10 %
b) Class 70 R vehicles
12 12 17 17 17 17
1.36 2.13 1.37 3.05 1.37
1.52
A B
Leff = 10.5 0.3
RA * 10.5 = 12*9.14+12*7.62+17*5.49+17*4.12+17*1.07
RA = 382.68/10.5
= 36.45 Tonnes
RA + RB = 92 Tonnes
RB = 92-36.45 Tonnes
= 55.55 Tonnes
Impact factor = 25 %
Now, load with impact factor 69.44 T
A B
10.5 0.3
Braking Forces:
1) For loading- tracked vehicle
= 70*0.2 = 14 tonnes
3) Class A loading
= (248.5+27.07)*0.6
165.342 tonnes
0.3
0.25
0.7
0.3
0.915
0.55 0.25
0.1
1.100
1.00
w = 1.8 T/m3
f = 30 degrees
Intensity of earth pressure
1) at formation level = (1.8*1.2)/3 = 0.72 t/m2
2) at top level of foundation = (1.8/3)*6.11+0.72 = 4.386 t/m2
e = 2.863 m
d = Sqrt{"(9368561.8925)/(11.19*100)}
= 91.5 cm say 92
Ast = 9368561.8925/(10.19*200*0.902*91.7)
= 55.5767 cm2
100
Ac= 15.708
cm2
.
Ast= 58.905 cm2
1) c/nd = t/m/(d-nd)
2) c*nd/2 + {c*(nd -a')*(m-1)*Ac}/nd -t*AtP
3) c*nd/2 (D/2-nd/3)+c/nd(nd-a')(m-1)Ac(P/2-a')+t*At*(D/2-a)=M
d= 91.70
try nd= 30.157
a'= 6
a= 6.25
m= 10
M = c*0.01(1507.85*39.948+113.24*44+1202.1*44
= c(1181.1)
1181.1
e= 2.81912 2.863
c = M x 1000
1181.1
= 93690
1181.1
= 79.3244 kg/cm2
= 7.93244 N/mm2
for M25 permissible stress in concrete 8.3x1.15 9.545 N/mm2
Hence design is OK
t = m x c x (d - nd )
nd
t = (10*79.324*61.543)/30.157
= 1618.73 kg/cm2
= 161.873 N/mm2
permissible value by code is 200 N/mm2
Hence design is ok
DESIGN OF DECK SLAB
= 1.20 t/m2
Total = 3.24 t/m2 0.51
= 3.30 t/m2 (say)
Crash Barrier
3.3 2.2 3.30 4.94
b/le = 16/10.5
= 1.524 (Ref: clause 305-16 of IRC 21-1987)
a = 2.852 (Ref: clause305-16 of IRC 21-1987)
a = 10.5/4
= 2.63
b1 = 0.98 m
bef = aa(1-a/lo)+b1 (ref: clause 305-16 of IRC 21-1987)
bef = 2.8516[1-10.5/(4X10.5)]X10.5/4+0.98
= 6.59 (if dispersion on both sides)
bef = 6.59/2+0.5 m
= 3.80 m
Bending moment due to this load = wl2/8
Bending moment due to this load = 9.98 t-m
Total Dead Load Bending moment = 30.32+9.98 t-m
Total Dead Load Bending moment = 40.30 t-m
.
When crash barrier load is considered
0.4
1
2.90 1.8 1.7 1.8 1.7 1.8 1.8 1.5
(WIDTH OF CARRIAGEWAY)
CONTACT AREA
AXLE LOAD
(mm)
11.4 0.5
6.8 0.38
2.7 0.2
4.1 0.3
1.6 0.175
bef(axle1) = 2.51 m
bef(axle2) = 7.71 m
bef(axle3) = 8.12 m
bef(axle4) = 3.02 m
considering all the three trains in three lanes and loads nearest to the central verge
10.50
CLASS A LOADING
case1-
live load:
class A (3 lane)
A B
10.5 0.3
RA 27.070476
impact factor 1.25
3 lane
RB = 9.33*1.25*3
= 34.9875
2 Longitudinal Force:
Total load = 6.8+6.8+11.4+11.4
= 36.4 tonnes
Hence the force is given by
= 36.4*0.45*3 = 49.14 tonnes
2 Frictional Force:
m = 0.6
m*F = 0.6*248.5
= 149.1 tonnes
(12.851+15.531)*16
= 454.112
say
470 tonnes
2 Moment
= (51+10.872-470/16*0.5+17.8*0.5)*16
= 897.30988 t-m
B. Live load
At A
Load ,P
= 101.5143+(49.14*2.115/10.5)
= 111.4125 t
Moment,M
111.4125*(0.5-0.3)+149.1*5.195
794.8774 t-m
At B
Load ,P
= 34.9875-(49.14*2.115/10.5)
= 25.0893 t
Moment, M
25.0893*(1-0.6)/2-149.1*5.395
-799.377
Weight of foundation =
0.6
2.1
3.75
7.5
2.9
576
70
581.413 495.0893
444.05
1692.19 1696.68652
A B
P = 581.4125+495.0893+70+576
= 1722.5
576
70
581.413 495.0893
444.05
1692.19 1696.68652
A B
182.56 106.72
11.9
Moment @ x distance from A
Mx = 1692.19-(581.4125*x)-(576/11.9*squre(x))-(182.56-6.37x)*square(x)/2+6.37*cube(x)/3
= 1692.19-581.4125x-67.08square(x)-1.06cube(x)
for max M
dM/dx = 0
so,
3.18square(x)-134.16x+581.4125 0
therefore,
x = #VALUE!
576
70
581.41 495.09
444.05
1692.19 1696.69
A o B
0.5
11.9
moment at point "o" at the face of abutment (ie 0.5m away from center)
= 1692.19-(581.41*0.5)-(576/11.9*0.5*0.25)+179.4*0.5*0.5/2+m
= 1692.19-290.71-6.05+22.43+0.265 [where, m= (0.5*3.18*0.5)*0.5*2/3 ]
= 1418.13 t-m
d = sqroot((1418.13*100000)/(11.179*1600))
= 89.0423 cm
Let D = 1050 mm
since 89.04<96.25
design is OK !!
Ast = 1418.13*100000/(2000*0.902*96.25)
= 816.73 cm2
= 51.0457 cm2/m
576
70
581.41 495.09
a 444.05 b
1692.19 1696.69
A B
0.5 1.463
179.4 1.463 173.24 116.04
182.56 106.72
3.18 11.9
a b
SF = 495.09+576/11.9*1.463-(106.72+116.04)/2*1.463
= 402.955 t c
tc = ###
Hence, t > tc so,
Asw = #VALUE!
spacing(s) = #VALUE! mm
say 135 mm