You are on page 1of 4

PRIPREMA ZA ČAS

Razred: IV Datum: Redni broj


časa:

Predmet: Matematika

Nastavna jedinica: Sabiranje trocifrenog i dvocifrenog broja bez prelaza

Tip časa: obrada


Oblik rada: frontalni, individualni

Nastavne metode: usmeno izlaganje, razgovor, tekst metoda, demonstrativna,


grafičkog prikazivanja, met. praktičnog rada
Nastavna sredstva: osnovna, udžbenik, nastavni list

Cilj Časa: Da učenici nauče sabirati trocifreni i dvocifreni broj.


Zadaci:
Obrazovni: ponoviti i utvrditi rastavljanje trocifrenih brojeva na zbir stotice desetice i
jedinice, utvrditi pisanje trocifrenih i dvocifrenih brojeva u tablicu mjesnih vrijednosti,
usvojiti usmeno i pismeno sabiranje trocifrenog i dvocifrenog broja bez prelaza
desetice.
Odgojni: poticati na tačnost i urednost, poticati na samostalnost u radu, kao i na
saradnju s učenicima.
Funkcionalni: razvijati mišljenje, pamćenje, osposobljavati učenike za snalaženje u
brojevnom nizu i aktivno primjenjivanje stečenih znanja u svakodnevnom životu.

ARTIKULACIJA ČASA

uVODNI DIO ČASA

▪ Pregled i analiza domaće zadaće.

Najava cilja časa: Danas ćemo naučiti sabirati trocifreni i dvocifreni broj.

glavni DIO ČASA

▪ Kroz razgovor objašnjavam učenicima postupak pismenog sabiranja trocifrenog i


dvocifrenog broja - bez prelaza:
* 240 + 30 = (200 + 40) + 30 = 200 + 70 = 270
1. Računaj na duži način:
320 + 50 =
530 + 40 =
▪ Kroz razgovor objašnjavam učenicima postupak pismenog sabiranja trocifrenog i
dvocifrenog broja - bez prelaza:
** 437 + 50 = (400 + 37) + 50 = 400 + (37 + 50) = 400 + 87 = 487

2. Izračunaj zbir brojeva:


313 + 66 = 300 + (13 + 66) = 300 + 79 = 379
524 + 33 = 500 + (24 + 33) = 500 + 57 = 557
▪ Možemo sabirati i pomoću tabele mjesnih vrijednosti:

*** S D J
3 6 5
2 4 +
3 8 9
3. Računaj u tabeli:

S D J S D J S D J
2 3 4 2 5 6 8 4 3
2 3 2 2 4 5
2 5 7 2 7 8 8 8 8

▪ Možemo sabirati i vantablično:


**** 112
+ 22
134
4. Računaj:
a) 743 + 26 = 769 b) 625 + 34 = 659
▪ Induvidualan rad učenika:
4. U fabrici su sašivene 132 košulje za odrasle i 45 košulja za djecu. Koliko je ukupno
košulja sašiveno?
R: 132 + 45 = 177
Odgovor:
5.U planinarskom domu u jednoj prostoriji sjedila su 123 gosta, a u drugoj 15 gostiju.
Koliko je gostiju bilo u tom planinarskom domu?
R: 123 + 15 = 138
Odgovor:

ZAVRŠNI DIO ČASA


▪ Analiza rada.
Domaća zadaća: Nastavni list
1. Izračunaj zbir brojeva:
237 + 42 = 456 + 23 = 232 + 56 = 574 + 15 = 248 + 31 =
2. U jednoj zgradi živi 215 stanara, a u drugoj 23 stanara više. Koliko stanara živi u drugoj
zgradi?
3. Na izlet je pošlo 124 dječaka i 73 djevojčice. Koliko je djece pošlo na izlet?
4. U jednoj vreći ima 164 jabuka, a u drugoj 24. Koliko jabuka ima u obje vreće?
5. Admir ima 137 sličica, a Vahid 21 sličicu više. Koliko sličica ima Vahid?

Plan table:
Sabiranje trocifrenog i dvocifrenog broja bez prelaza

*zadaci iz glavnog dijela časa


1. Izračunaj zbir brojeva:
237 + 42 = 456 + 23 = 232 + 56 = 574 + 15 = 248 + 31 =
2. U jednoj zgradi živi 215 stanara, a u drugoj 23 stanara više. Koliko stanara živi u
drugoj zgradi?
3. Na izlet je pošlo 124 dječaka i 73 djevojčice. Koliko je djece pošlo na izlet?
4. U jednoj vreći ima 164 jabuka, a u drugoj 24. Koliko jabuka ima u obje vreće?
5. Admir ima 137 sličica, a Vahid 21 sličicu više. Koliko sličica ima Vahid?

1. Izračunaj zbir brojeva:


237 + 42 = 456 + 23 = 232 + 56 = 574 + 15 = 248 + 31 =
2. U jednoj zgradi živi 215 stanara, a u drugoj 23 stanara više. Koliko stanara živi u
drugoj zgradi?
3. Na izlet je pošlo 124 dječaka i 73 djevojčice. Koliko je djece pošlo na izlet?
4. U jednoj vreći ima 164 jabuka, a u drugoj 24. Koliko jabuka ima u obje vreće?
5. Admir ima 137 sličica, a Vahid 21 sličicu više. Koliko sličica ima Vahid?

1. Izračunaj zbir brojeva:


237 + 42 = 456 + 23 = 232 + 56 = 574 + 15 = 248 + 31 =
2. U jednoj zgradi živi 215 stanara, a u drugoj 23 stanara više. Koliko stanara živi u
drugoj zgradi?
3. Na izlet je pošlo 124 dječaka i 73 djevojčice. Koliko je djece pošlo na izlet?
4. U jednoj vreći ima 164 jabuka, a u drugoj 24. Koliko jabuka ima u obje vreće?
5. Admir ima 137 sličica, a Vahid 21 sličicu više. Koliko sličica ima Vahid?

1. Izračunaj zbir brojeva:


237 + 42 = 456 + 23 = 232 + 56 = 574 + 15 = 248 + 31 =
2. U jednoj zgradi živi 215 stanara, a u drugoj 23 stanara više. Koliko stanara živi u
drugoj zgradi?
3. Na izlet je pošlo 124 dječaka i 73 djevojčice. Koliko je djece pošlo na izlet?
4. U jednoj vreći ima 164 jabuka, a u drugoj 24. Koliko jabuka ima u obje vreće?
5. Admir ima 137 sličica, a Vahid 21 sličicu više. Koliko sličica ima Vahid?

1. Izračunaj zbir brojeva:


237 + 42 = 456 + 23 = 232 + 56 = 574 + 15 = 248 + 31 =
2. U jednoj zgradi živi 215 stanara, a u drugoj 23 stanara više. Koliko stanara živi u
drugoj zgradi?
3. Na izlet je pošlo 124 dječaka i 73 djevojčice. Koliko je djece pošlo na izlet?
4. U jednoj vreći ima 164 jabuka, a u drugoj 24. Koliko jabuka ima u obje vreće?
5. Admir ima 137 sličica, a Vahid 21 sličicu više. Koliko sličica ima Vahid?

1. Izračunaj zbir brojeva:


237 + 42 = 456 + 23 = 232 + 56 = 574 + 15 = 248 + 31 =
2. U jednoj zgradi živi 215 stanara, a u drugoj 23 stanara više. Koliko stanara živi u
drugoj zgradi?
3. Na izlet je pošlo 124 dječaka i 73 djevojčice. Koliko je djece pošlo na izlet?
4. U jednoj vreći ima 164 jabuka, a u drugoj 24. Koliko jabuka ima u obje vreće?
5. Admir ima 137 sličica, a Vahid 21 sličicu više. Koliko sličica ima Vahid?

You might also like