You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA ČAS

Razred: IV Datum: Redni broj


časa:

Predmet: Matematika

Nastavna jedinica: Zavisnost razlike od umanjioca

Tip časa: obrada

Oblik rada: frontalni, individualni

Nastavne metode: usmeno izlaganje, razgovor, tekst metoda, demonstrativna,


met. praktičnog rada

Nastavna sredstva: osnovna, udžbenik

Cilj Časa: Da učenici nauče da ako umanjilac umanjimo za neki broj, za isti broj će
se za isti povećati i razlikal, a ako umanjilac povećamo za neki broj, za isti broj će
smanjiti razlika.
Zadaci:
Obrazovni: da učenici nauče da ako umanjilac umanjimo za neki broj, za isti broj će
se za isti povećati i razlikal, a ako umanjilac povećamo za neki broj, za isti broj će se
smanjiti razlika.
Odgojni: izgrađivati pozitivne osobine ličnosti: upornost, sistematičnost,
odgovornost, točnost, urednost i konciznost u pismenom i usmenom izražavanju, te
sposobnost za rad u paru.
Funkcionalni: razvijanje sposobnosti matematičkog mišljenja, pamćenja i
zaključivanja.

ARTIKULACIJA ČASA

uVODNI DIO ČASA

▪ Zapisujem zadatak na tabli i prozivam učenika da ga riješi:


480 – 80 = 400
umanjenik umanjioc razlika

Najava cilja časa: Danas ćemo govoriti o zavisnosti razlike od umanjioca.

glavni DIO ČASA

▪ Prozivam učenika da isti zadatak riješi ali tako što će umanjilac smanjiti za 50, 60 , 70. 480 –
(80 –
480 – (80 – 50) = 480 – 30 = 450, a to je 400 + 50 60) =
480 –
20 = 460 , a to je 400 + 60
480 – (80 – 70) = 480 – 10 = 470, a to je 400 + 70
- Šta se desilo? (Učenici zaključuju da se razlika povećala).
- Za koliko se razlika povećala?

Zaključak:
Ako umanjilac umanjimo za neki broj, za isti broj će se povećati i razlika.

▪ Prozivam učenika da isti zadatak riješi ali tako što će umanjilac povećati za 50, 60 , 70.

480 – (80 + 50) = 480 – 130 = 350, a to je 400 - 50


480 – (80 + 60) = 480 – 140 = 340 , a to je 400 - 60
480 – (80 + 70) = 480 – 150 = 330, a to je 400 - 70

Zaključak:
Ako umanjilac povećamo za neki broj, za isti broj će se smanjiti razlika.

▪ Učenici prepisuju zapis sa table.

Induvidualni rad:
1. Kako će se promjeniti razlika ako se umanjilac:
a) smanji za 81? Razlika se poveća.
b) poveća za 86? Razlika se smanji.
c) smanji za 104? Razlika se poveća.
d) poveća za 390 ? Razlika se smanji.

2. Odredi vrijednost izraza:

a) 845 – 528 = 317 b) 608 – 350 = 258


845 – (528 + 17) = 845 – 545 = 300 608 – (350 – 42) = 608 – 308 = 300
845 – (528 – 200) = 845 – 328 = 517 608 – (350 + 58) = 608 - 408 = 200

ZAVRŠNI DIO ČASA

▪ Učenici prepisuju zapis sa table.


Domaća zadaća: udžbenik str. 57 (1., 2. zadatak)

Plan table:

Zavisnost razlike od umanjioca

*zadaci iz glavnog dijela časa

You might also like