Professional Documents
Culture Documents
65mmØ pipe total length at Lower Roof = 4.09 + 0.7 + 0.4 + 0.86 + 0.43 + 0.3 + 1.5 + 3.72 + 8.4 + 1
25mmØ pipe total length at 16th floor = 1.3 + 3.5 + 0.63 + 2.4 + 1.65 + 0.22
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------
Head loss in 1 foot of 65mmØ pipe length @76gpm = 4.3 ft. / 100 ft. = 0.043 ft.
Head loss in 70.2 feet of 110mmØ pipe length @76gpm = 70.2 x 0.043 = 3.02 ft.
Total Fittings
1) 90o Elbow = 8 nos. 2) Equal Tee = 2 nos. 3) IV Valve = 4 nos.
Equivalent Length
= 12 x 2 = 24 ft. = 69 x 1 = 69 ft.
Head loss in 65mm pipe and fittings = 3.02 + 2.236 + 1.032 + 0.48 + 0.86 + 2.97 + 0.86
= 11.458 ft.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------
Head loss in 1 foot of 32mmØ pipe length @12.83gpm = 2.83 ft. / 100 ft. = 0.028 ft.
Head loss in 39 feet of 32mmØ pipe length @12.83gpm = 39 x 0.028 = 1.1 ft.
Total Fittings
Equivalent Length
= 0.087 ft.
Head loss in 32mm pipe and fittings = 1.1 + 0.28 + 0.392 + 0.087 + 10
= 11.86 ft.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------
Head loss in 1 foot of 25mmØ pipe length @4.93gpm = 1.94 ft. / 100 ft. = 0.019 ft.
Head loss in 31.8 feet of 25mmØ pipe length @4.93gpm = 31.8 x 0.019 = 0.62 ft.
Total Fittings
Equivalent Length
= 2.6 x 5 = 13 ft.
= 0.247 ft.
= 5 x 5 = 25 ft.
= 0.475 ft.
Head loss in 25mm pipe and fittings = 0.62 + 0.247 + 0.475 + 0.0437
= 1.39 ft.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------
Head loss in 1 foot of 20mmØ pipe length @1gpm = 0.375 ft. / 100 ft. = 0.0038 ft.
Head loss in 3.34 feet of 20mmØ pipe length @1gpm = 3.34 x 0.0038 = 0.013 ft.
Total Fittings
Equivalent Length
= 2 x 1 = 2 ft.
= 0.0076 ft.
= 0.02 ft.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------
Total Head Loss = 11.458 + 11.86 + 1.39 + 0.02 + 10 + 39.36 – 22.304 = 51.784 ft.
= 18.945 m