You are on page 1of 4

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUAL DE STUDIU: Cnd/ cum i de ce se ntmpl?


SUBTEMA: Fluturii vin la flori
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri i activiti didactice alese/ ALA 1
TIPUL ACTIVITII: Consolidare i verificare de cunotine
SCOPUL ACTIVITII: Valorificarea potenialului psihic i fizic al fiecrui copil,
mbogirea cunotinelor despre mediul nconjurtor i despre fluture
MODUL DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

I. ORGANIZAREA ACTIVITII:
Mediul educaional sala de grup va fi amenajat astfel nct s stimuleze copilul, s-l ajute
s se orienteze, s-l invite la aciune-trei centre de activitate deschise n concordan cu tema
sptmnii: ,,Fluturii vin la flori (,,Joc de mas , ,,Construcie , ,,Art).

1. JOC DE MASA
TEMA: Alege ce i se potrivete -
SCOPUL: consolidarea deprinderii de a recunote anumite imagini
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a)cognitiv-informaionale:
- s denumeasc imaginea pus la dispoziie;
- s aleag imaginea potrivit din co ;

b)afective:
- s coopereze n activitatea de grup.
STRATEGIA DIDACTIC:
a)metode i procedeee: conversaia, explicaia,demonstraia, exerciiul.
b)mijloace didactice: imagini .
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar, Ed. Didactica Publishing
House, 2009.

3.Construcie :
TEMA: Csua fluturelui
SCOPUL: Consolidarea deprinderii de a construi n miniatur o csu pentru fluture
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a)cognitiv-informaionale:
- s creeze o csu din lego
b)psiho-motrice:
- s mnuiasc piesele folosind ambele mini;
- s-i coordoneze micrile oculo-motorii n sens constructiv.
c)afective:
- s se integreze n grup pentru realizarea temei,
dezvoltnd relaii de cooperare;
- s colaboreze cu toi membrii grupului.
STRATEGIA DIDACTIC:
a)metode i procedeee: conversaia, explicaia,demonstraia, exerciiul.
b)mijloace didactice: Piese de lego.
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar, Ed. Didactica
Publishing House, 2009.

2. ART:
TEMA: Fluturele desen
SCOPUL: Consolidarea deprinderilor de a obine efecte plastice prin tehnici specifice
desenului .
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) cognitiv-informaionale:
-s denumeasc materialele i instrumentele de lucru;
- s recunoasc culorile cu care vor lucra;
- s verbalizeze aciunile ntreprinse utiliznd un limbaj plastic adecvat.
b) psiho-motorii:
- s pstreze o poziie corect a corpului n timp ce lucreaz;
- s mnuiasc materialele puse la dispoziie;
- s-i coordoneze micrile oculo-motorii n vederea realizrii temei.
c) afective:
- s coopereze cu colegii;
- s lucreze cu plcere tema propus.
STRATEGIA DIDACTIC:
a)metode i procedeee: conversaia, explicaia, exerciiul, turul galeriei, lucrul n
perechi
b)mijloace didactice: hrtie , creioane colorate .
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar, Ed. Didactica Publishing
House, 2009.
Eveniment Coninut tiinific Strategii didactice Evaluarea
didactic
1. Momentul Pentru buna desfurare a activitii voi asigura
organizatoric urmtoarele:
-aerisirea slii de grup
-intrarea ordonat a copiilor n sala de grup i
ocuparea scunelelor
-pregtirea materialului demonstrativ i
distributiv.
2. Captarea Captarea ateniei o voi realiza prin intermediul Conversaia Evaluarea
ateniei unei poezii: ateniei
Sunt un zburator de soi
Si din aripi dau vioi.
Cat este ziua de mare
Eu alerg din floare-n floare.

Lumea zice c-am petale


Dar, de fapt, sunt aripioare.
Parca este asemanare
Insa numai de culoare.
3. Anunarea Voi anuna tema i obiectivele fiecrui centru de Conversaia
temelor i a interes.
obiectivelor 1.Joc de mas: Alege ce i se potrivete Explicaia
2. Construcie: Csua fluturelui - lego
3. Art: Fluturele - desen.
4. Dirijarea La sectorul ,,Joc de mas copiii vor fi ndrumai Explicaia Evaluarea
nvrii s aleag din coule imaginea care se afl lang nelegerii
el . sarcinii i
La sectorul ,,Construcie , copiii vor fi Conversaia respectarea
ndrumai s contruiasc o csu pentru fluture . acesteia
La sectorul ,,Art, cu materialele puse la
dipoziie precolarii vor realiza desenul. Exerciiul
Copiii vor fi lsai s-i exprime preferinele n
legtur cu centrul de interes la care doresc s-i
desfoare activitatea/ s lucreze.
Explicarea i demonstrarea modului de lucru-
pentru fiecare sector de activitate.
Exerciii de nclzire a muschilor mici ai
minii:
-splm mnuele;
-nchidem i deschidem pumnii;
-cntm la pian;
-morica nainte/ napoi.
5. Obinerea Realizarea temei de ctre copii Conversaia Capacitatea de
performanei Voi da semnalul de ncepere a lucrului. Le voi concentrare
atrage atenia c trebuie s termine lucrrile la
timp. Dexteritii
n timp ce copiii lucreaz, voi oferi explicaii
suplimentare, i voi interveni acolo unde este
necesar.
Dac este cazul voi corecta greelile i voi nota
numele copiilor pe lucrri. Voi urmri mnuirea
corect a instrumentelor de lucru i a materialelor
puse la dispoziie; poziia corect a corpului i de
asemenea respectarea temei i finalizarea ei.
6. ncheierea Va fi realizat la sfritul activitii, cu toat Conversaia Evaluarea
activitii- grupa de copii, pentru fiecare sector. Se face obiectiva
evaluarea turul galeriei, iar lucrrile deja expuse vor fi
activitii pe prezentate de grupul de copii cruia le aparin. Turul galeriei
sectoare Acetia vor denumi tema i tehnica de lucru
utilizat, explicnd ntregii grupe ce au
realizat. Obiectivele operaionale devin
criterii de evaluare. Copiii vor fi apreciai
pentru modul n care s-au comportat n cadrul
activitii, dar i pentru respectarea regulilor
din cadrul fiecrui sector.

You might also like