You are on page 1of 7

PROIECT DIDACTIC

Colegiul Naional ,,Calistrat Hoga Tecuci


Disciplina :Informatic
Clasa :a IX-C/matematica informatica
Profesor :Ioni Doina
Unitatea de nvtare :Structuri de control
Tema :Structuri de control-aplicaii
Tipul leciei :consolidarea si sistematizarea cunotinelor ;

Obiectiv cadru :realizarea de aplicaii utiliznd algoritmi specifici ;


Obiective de referin :
-s elaboreze algoritmi pentru rezolvarea de probleme ;
-s urmreasc etapele de realizare a unei aplicaii ;
Obiective educaionale
Obiective cognitive :
-s defineasc corect noiunile teoretice nsuite ;
-s identifice situaiile n care este necesar utilizarea instruciunilor studiate;
-s analizeze modul de funcionare a instruciunilor repetitive
-s compare instruciunile repetitive
-s aplice corect instruciunile n aplicaii concrete
Obiective afective:
-s recunoasc necesitatea utilizrii instruciunilor repetitive pentru traducerea
structurilor repetitive din cadrul algoritmilor
-s argumenteze anumite situaii create n etapele de rezolvare a unei aplicaii ;
-s aprecieze corect soluiile oferite de colegi;
Obiective psihomotorii:
-s dezvolte gndirea algoritmic,logic ;
-s-i dezvolte atenia concentrat i spiritul de observaie ;
-s utilizeze corect noiunile teoretice nsuite;

Nivelul iniial al clasei:


-elevii i-au nsuit toate noiunile teoretice referitoare la instruciunile studiate i au
dezvoltat aplicaii.

Obiective operaionale :
-s reproduc i s explice forma general i interpretarea pentru fiecare instruciune
studiat;
-s justifice necesitatea utilizrii instruciunilor repetitive ;
-s compare diferitele instruciuni studiate ;
-s ineleag exemplele date i s elaboreze algoritmi coreci pentru aplicaiile
propuse ;
Strategii didactice

Principii didactice:
-principiul participrii i nvrii active;
-principiul asigurrii progresului gradat al performanei;
-principiul conexiunii inverse ;
Metode de nvmnt :
-metode de comunicare oral :conversaia,explicaia ;
-metode activ-participative :problematizarea,exerciiul ;
Procedee de instruire :
-conversaia de recapitulare si consolidare ;
-problematizarea prin crearea situaiilor problem;
-exerciii de consolidare i sistematizare ;
Forme de organizare :frontal i individual ;
Forme de dirijare a nvrii :
-dirijat de profesor
-independent ;
Resurse materiale :manualul,set de aplicaii,fie de lucru.
Metode de evaluare:
-iniial(ntrebri orale) ;
-evaluare continu pe parcursul leciei(fia de lucru).
Material bibliografic :
E. Cerchez,Informatica-manual pentru clasa a IX-a,ed.Didactic si
pedagogic,R.A,2004.
Tudor Sorin,Informatic,ed.L&S Infomat,2000.
Dorin Mateescu-Informatica pentru clasa IX-ed.Donaris,2005.
Desfurarea activitii :
Moment organizatoric:
-ntocmirea proiectului didactic ;
-pregtirea setului de ntrebri ;
-pregtirea setului de aplicaii ;
Organizarea i pregtirea clasei:
-verificarea frecvenei;
-verificarea existenei resurselor materiale;
Captarea ateniei clasei:
-anunarea subiectului pentru tema respectiv ;
-anunarea obiectivelor pentru tema respectiv;
-anunarea modului de desfurare a activitii ;
Fia dup care se desfoar lecia de consolidare i sistematizare este :

Funcii exercitate de Activiti ale clasei Metode


evenimentul
instrucional

Reactualizarea Se face prin chestionarul cu Conversaia cu scop de


Cunotinelor ntrebri conform tabelului fixare
A.

Intensificarea reinerii Se face cu setul de aplicaii Conversaia cu rol de


i asigurrii transferului propuse spre rezolvare consolidare
de informaii. conform tabelului B. Exerciiul de
consolidare
Obinerea performanei Se face printr-un set de Exerciiul de
aplicaii prin care se consolidare
urmrete utilizarea corect Problematizarea
a instruciunilor repetitive
n funcie de necesiti,
din tabelul C.

Evaluarea performanei Se propune un set de Problematizarea


aplicaii ce necesit Exerciiul de
instruciuni repetitive i se consolidare.
urmrete scrierea corecta a
algoritmilor(D).
A.Reactualizarea cunotinelor:

INTREBARE RASPUNS ASTEPTAT


1.Care este forma instructiunii alternative ? Daca conditie atunci
instructiune1 ;
altfel
instructiune2 ;
Efect :
Se evalueaza conditia.Dac valoarea conditiei este
adevarat,atunci se executa instructiune1.Dac
valoarea conditiei este fals,se executa
instructiune2.

2.Care este forma instructiunii repetitive Instruciunea repetitiva conditionata anterior


Ct_timp? Ct_timp conditie executa
instructiune;

Efect:
Pas1: se evalueaza conditia
Pas2: dac valoarea conditiei este fals se iese din
instructiunea ct_timp;dac valoarea acesteia este
adevarat,se executa instructiunea, apoi se revine la
pas 1.

3.Care este forma instruciunii repetitive Instructiunea repetitiva conditionata posterior


Execut-Ct_timp? Executa
Instructiune;
Ct_timp conditie;

Efect:
Pas1:se executa instructiunea
Pas2:se evalueaza condiia
Pas3:daca valoarea conditiei este fals se iese din
instructiunea repetitiva;daca valoarea este
adevarat, se revine la pas1.
B. Intensificarea reinerii i asigurrii transferului de informaii.

CERIN RSPUNS ATEPTAT


1.Se consider secvena: a)n=4;i=0;S=0
Date de intrare:n natural;a ntreg; p1) 0<4(A);a=5;i=0+1;S=0+5=5
Date de ieire:S ntreg; p2) 1<4(A);a=1;i=1+1;S=5+1=6
Date de manevr:i natural; p3) 2<4(A);a=10;i=2+1;S=6+10=16
Citete n; p4) 3<4(A);a=4;i=3+1;S=16+4=20
i0;S0; p5) 4<4(F):se iese din instruciunea repetitiv,se
Ct_timp i<n execut afieaza :20.
{Citete a; b)Algoritmul calculeaz i afieaz suma
i i+1; valorilor
SS+a;} c) Daca i<n atunci
Scrie S; Executa
a)Urmrii pas cu pas algoritmul pentru {Citete a;
valorile:4,5,1,10,4. i i+1;
b)Care este efectul acestui algoritm? SS+a;}
c)Scriei o secven echivalent care s utilizeze Ct_timp i<n;
structura repetitive execut ct_timp.

2. Se citete de la tastatur un numr n a)Date de intrare:n natural;a ntreg;


natural,apoi se introduc n valori ntregi.Cte sunt Date de ieire:nr natural;
divizibile cu 3? Date de manevr:i natural;
a)reprezentai algoritmul n pseudocod. Citete n;
b)urmariti pas cu pas pentru valorile 4,3,5,7,9. i0;nr0;
c)introducei un ir de valori astfel nct Cat_timp i<n executa
algoritmul sa afieze valoarea zero. {Citete a;ii+1;
d)modificai algoritmul astfel nc s se afieze Dac a%3=0 atunci
cte valori pare s-au citit. nrnr+1; }
Scrie nr;
b) a)n=4;i=0;nr=0
p1) 0<4(A);a=3;i=0+1;3%3=0(A);nr=0+1=1
p2) 1<4(A); a=5;i=1+1;5%3=0(F);
p3) 2<4(A); a=7;i=2+1;7%3=0(F);
p4) 3<4(A);a=9;i=3+1;9%3=0(A);nr=1+1=2
p5) 4<4(F):se iese din instruciunea repetitiv,se
afieaza :2.
c)Ex.:5,7,5,1,2,1
d) Cat_timp i<n executa
{Citete a;ii+1;
Dac a%2=0 atunci
nrnr+1; }
C.Obinerea performantei

CERIN RSPUNS ASTEPTAT


1.Se citete de la tastatura un numar natural n, Date de intrare:n natural,a real;
apoi se citesc n valori ntregi.Testai dac ultima Date de iesire:mesaj ;
cifra a sumei numerelor este impar. Date de manevra:i natural;
Citete n;
i0;
Ct_timp i<n execut
{Citete a;i i+1;
SS+a;}
Dac S%10%2=1 atunci
Scrie Da; altfel
Scrie Nu;

2.Se citete de la tastatur o propoziie terminat Date de intrare:c caracter;


cu punct.Scriei un algoritm care calculeaz i Date de ieire:nr natural;
afieaz numrul de vocale. nr0;
Executa
{Citeste c;
Dac c=a sau c=e sau c=i sau c=o sau
c=u atunci nr nr+1; }
Ct_timp c= .;
Scrie nr;
D. Evaluarea performanei

CERIN RSPUNS ASTEPTAT


1.Se citete de la tastatur un numr natural Date de intrare:n natural,a real;
n,apoi se citesc n valori reale.Scriei un algoritm Date de iesire:m real;
care determina i afieaza media aritmetica a Date de manevra:i,nr natural;s real;
valorilor pozitive. Citete n;
S0;nr 0;i0;
Ct_timp i<n execut
{Citete a;i i+1;
Dac a>0 atunci
{ss+a;
nr nr+1;}}
ms/nr;
Scrie m;

2.Se d un ir de numere intregi care se citesc pe Date de intrare:a intreg;


rnd de la tastatura,atta timp ct nu s-a introdus Date de ieire:nr natural;
valoarea zero.Cte sunt negative? Citete a;
nr 0;
Ct_timp a <>0 execut
{Daca a<0 atunci
nrnr+1;
Citeste a;}
Scrie nr;

3.Se citete de la tastatura un numar natural n, Date de intrare:n natural;a ntreg;


apoi se citesc n valori ntregi.Afiati produsul Date de ieire:p intreg;
celor care au ultima cifra egal cu 7. Date de manevr:i natural;
Citete n;
i0;p 1;
Ct_timp i<n execut
{Citete a;i i+1;
Daca a%10=7 atunci
pp*a;}
Scrie p;

You might also like