You are on page 1of 8

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: dirigenie
Tema: AGESIVITATE I BLNDEE
Obiective:
1. s contientizeze urmrile i aspectele negative ale agresivitii umane;
2. s deosebeasc formele de agresivitate uman(pe cale aparent inofensive de cele extreme);
3. s adopte n viitor comportamente nonagresive individuale i colective.
Metode:
-conversaia euristic;
-expunerea;
-studiul de caz;
-chestionarul;
-observaia evaluativ.
Material didactic:
-afie de film cu scene tari;
-ziare, reviste oc;
-folii retroproiector;
-retroproiector

Momentele activitii:
I.

Pregtirea psihologic a clasei: se va urmri captarea ateniei prin utilizarea unui element de oc administrativ, miznd pe adoptarea unei poziii
negative, de respingere din partea elevilor.

II.

Desfurarea activitii: prin metodele diverse prezentate se va urmri activitatea clasei, expunerea liber a ideilor, comunicarea nestnjenit,
stimulnd imaginaia i creativitatea elevilor.

III.

Concluzii: vor pune un accent deosebit pe problematizare i capacitatea de evaluare i autoevaluare a elevilor. Finalul activitii poate fi ales n funcie
de preferinele dirigintelui sau innd cont de particularitile clasei.

Scenariul activitii didactice


Eveniment didactic

Activitatea dirigintelui

Pregtirea
psihologic a clasei

Profesorul anun tema orei de dirigenie comunicat elevilor


anterior:Agresivitate i blndee.
Ca un element inedit el poate distribui elevilor unele ziare i
reviste care propag agresivitatea, violena.
Dup acest moment de oc profesorul va adresa elevilor
urmtoarele ntrebri:
1. Ce fel de reviste sunt acestea?
2. Ce reprezint ele?
3. Ce coninut au articolele lor?
4. Ce prere avei despre ele?
5. Citii acest gen de ziare, reviste? De ce?
6. E bine c societatea permite apariia lor?
7. Care sunt efectele asupra tinerilor?
Conversaia e dirijat cu ajutorul urmtoarei ntrebri
problematizante:
Nu este oare societatea prea tolerant cu agresivitatea din
mass-media? i problematizarea continu cu alte ntrebri:
Nu sunt oare transformai n idoli unii eroi sau antieroi
agresivi din filme?
-Ce soluii am putea adopta pentru stoparea agresivitii pe cale
de oficializare?
Profesorul poate citi cteva gnduri, reflecii celebre din
Micul dicionar al spiritului uman care va fi prezentat
elevilor :

5 min
Desfura-rea leciei

15 min

Eveniment didactic

Activitatea elevului
Elevii rsfoiesc ziarele, revistele,
le comenteaz, le compar

Activitatea dirigintelui

Un elev strnge ziarele, revistele.


Revistele de scandal
popularizeaz prea mult violena,
agresiunile, rutatea
oamenilor.Poate la nceput am
fost tentat s le citesc apoi le-am
abandonat.Aceste revite cultiv
primitivitatea, instinctualitatea i
sunt un antimodel. Elevii rspund
la ntrebri, comenteaz
afirmaiile anterioare ale lor i ale
colegilor i motiveaz
rspunsurile:
-Da, societatea este prea tolerant
i noi cu toii suntem responsabili
de propagarea violenei
-Da , unei eroi/agresivi din filme
sunt idolatrizai i de creatori i de
public cu scopul de a oca tinerii
dornici de afirmare.
-Da, re putem respinge,
necumprndu-le, nevizionndule, sftuindu-i i pe alii s
procedeze la fel.
Activitatea elevului

Mnia (ca form peremtorie a agresivitii) este:


dumanul bunei chibzuieli Cicero

Elevii urmresc aceste definiii, le


noteaz sau fac scurte comentarii

Metode i mijloace
didactice
-observaia evaluativ
-ziare i reviste-oc

-conversaia euristic
-problema-tizarea
Profesorul poate aduce
demonstrativ un afi cu
scene tari

Micul dicionar al spiritului


uman
Metode i mijloace
didactice
-conversaie euristic,

Desfura-rea leciei
(continuare)
5 min

Desfura-rea leciei
(continuare)
10 min

Desfura-rea leciei

scurt nebunie
Horaiu
un fel de beie ce nu tulbur mai puin spiritul dect cea
adevrat
Vasile cel Mare
o arm cu dou tiuri care iese zgriindu-i teaca N. Iorga
n continuare , printr-o succint expunere, dirigintele va arta
c agresivitatea reprezint astzi unul din cele mai mari
pericole, indiferent de formele pe care le mbrac.
Ea reprezint tendina noastr de a obine recunoatere, putere,
dominaie.Omul are anumite nevoi pe care i le manifest
printr-o furie ndreptit. Ne confruntm cu anumite
probleme, atacm anumite piedici, ceea ce este folositor. Dar
depirea anumitor limite transform aceast furie
ndreptitntr-un viciu de comportament i de caracter.
Adoptnd un comportament agresiv, lovim n cei slabi i-i
distrugem. Profesorul poate scrie pe tabl: Nimic nu justific
distrugerea semenului meu, nici chiar propriul lui atac indreptat
impotriva mea.
Profesorul distribuie urmtorul material-anexa A:
Forme ale agresivitii umane.
Dup aceasta dirigintele cere elevilor s comenteze, s pun
ntrebri referitoare la materialul primit. ntrebri ajuttoare:
-Ce prere avei despre brfe, ironii?
-Ni s-a ntmplat s brfim s fim ironici cu cei din jur?

(continuare)
10 min
Eveniment didactic

Desfura-rea leciei
(continuare)

la solicitarea dirigintelui
Exemplu:
Da, agresorul este un tip josnic i
exploziile mniei sunt semne ale
injosirii ale decderii n
animalitate.
Da, agresndu-i pe alii, te
agresezi i pe tine, te autodistrugi.

Individual sau pe grupe


(fiecare grup comenteaz o
maxim)

-folia retropr.
Elevii ascult, noteaz, urmresc
cu atenie expunerea i pot pune
ntrebri la sfritul argumentaiei
dirigintelui.

-retroproiec-torul

Elevii urmresc cu atenie,citesc


xerocopiile, apoi rspund, se
consult ntre ei.

Activitatea dirigintelui

Activitatea elevului

Apoi dirigintele le cere elevilor s povesteasc ntmplri din


viaa clasei care au primejduit armonia colectivului i cum au
fost rezolvate aceste conflicte.

Exemplu: La practic, eu i
colegul meu ne-am pus tot felul
de porecle mai puin drgue,
ne-am nfuriat i era ct pe ce s
ne lum la btaie. Datorit
colegilor sritori ne-am mpcat i

Metode i mijloace
didactice

Dup relatarea a dou trei ntmplri , profesorul poate pune


una din intrebrile-problem:
-Este agresivitatea chiar o boal, un viciu cum s-a spus?
Oare nu poate fi vindecat, reprimat definitiv?
-Ce credei ? Ce modaliti de anihilare exist?
Profesorul poate face schema pe tabl, poate ntreba elevii sau
distribui o nou xerocopie:
anexa B: Cum putem combate agresivitatea

nu ne-am mai jignit.


Exemplele pot continua.
Elevii rspund:
-Nu agresivitatea poate fi
combtut, chiar eu am reprimat-o
de multe ori.
-Chiar dac sunt nervos, numr
pn la 10, refuz s m angajez n
conflict, caut lmuriri raionale.

Se comenteaz anexa B
Concluzii
5 min

Dirigintele trage concluzii cu elevii si.


Poate ncheia lecia n mai multe moduri:
a) s noteze fiecare un gnd:Ce pot face eu pentru a deveni
mai blnd (pot fi citite cteva asemenea gndurin faa
clasei);
b) bieii dau cte o floare fetelor,
c) pe un fond muzical linititor se ridic n picioare i se in de
mini.

Fiecare elev noteaz concluziile


-chestionar

Anexa A
FORME ALE AGRESIVITII UMANE

a)

fizic:
privirea fix, dur, amenintoare
ameninarea indirect sau fi
lovitul cu picioarele
aruncarea cu obiecte
dezechilibrarea cu umrul a adversarului
ciupitul, zgriatul, trasul de pr
btaia
rzboiul

b)

verbal:
batjocura
jignirea
cuvintele grosolane
ironia
brfa, intriga, calomnia
ponegrirea unei persoane
ntinderea de curse
maimurirea cuiva
refuzul contactului social, al ajutorului, al discuiei
luarea n rs a celor slabi, neajutorai, nendemnatici.

Important! Fii ateni!

Agresivitatea se nva! Agresivitatea provoac suferin i este distrugtoare!


Anexa B

CUM PUTEM COMBATE AGRESIVITATEA

Semnale de linitire , de calmare transmise prin mimic, gestic


Un zmbet prietenos
Un strns de mn, omngiere
La popoarele antice un simbol era ramura de palmier sau de mslin
Cadourile (ex. florile)
Cultura: lectura, muziaca, pictura
Sportul
Prietenia

Important ! Fii blnzi, tolerani!

Blndeea este:
leacul cruzimii (Phaedrus)
cea mai frumoas podoab a prieteniei (Cicero)
o art (G. Hauptmann)

You might also like