Professional Documents
Culture Documents
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it s less than 90% so the setting is acceptable.
At Normal tap
Rated current (HV Side) = MVA / (3*Rated voltage (HV side))
Rated current (LV Side) = MVA / (3*Rated voltage (LV side))
If CT is Star/Star
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side) / CT Ratio (HV Side)
If CT is Star/Delta the current shall be multiplied by 3.
Current on the secondary of ICT for Star/Star = Current on CT Secondary (HV Side) / ICT Ratio (HV
Side)
For Star/Delta the current shall be multiplied by 3.
The same procedure is followed for getting the relay current on LV side also.
Idiff = Relay Current = Difference between the HV and LV Current (Current at the secondary of ICTs)
To make sure that the relay does not operate when the Transformer taps are changed the currents are
calculated at extreme taps.
At Tap on -%
Voltage corresponding to the above tap,
Full load current = MVA / 3 * Voltage corresponding to ve tap.
At Tap on +%
Voltage corresponding to the above tap,
Full load current = MVA / 3 * Voltage corresponding to +ve tap.
Currents at the CT Secondary and ICT Secondary are calculated by using the above procedure. For
extreme +ve and extreme ve tap.
Relay current I1= the difference between the HV and LV Currents for extreme +ive tap.
I2= The difference between the HV and LV Currents for extreme +ve tap.
MBCH has an adjustable basic threshold setting of 10% to 50% current I selectable in 10% steps.
Dual Slope 20% Slope upto In.
- 80% Slope for Current > In.
Relay operating current = Pickup setting + Bias Setting * Bias current
I Operating 1A = Pickup setting + 0.20 * Bias Current less than 1A +0.8*current above 1A
Bias current = (I1+I2)/2
I Difference = I1- I2
Operating current at extreme taps is calculated with the same procedure.
The pick up setting is acceptable if the I operating is less than the bias current at extreme taps.
Differential Relay Settings Calculations
Substation Name: 220 kV GSS Debari
Relay Type: MBCH
Ratings of the Power and Current Transformer
MVA = 50
Rated Voltage in kV (HV Side) = 220
Rated Voltage in kV (LV Side) = 132
Vector Group = YNa0d1
CT Ratio (HV Side) = 150
CT HV Side Vector Group = Star/Star
CT Ratio (LV Side) = 300
CT LV Side Vector Group = Star/Star
CT Ratio (HV Side) = 150
CT Ratio (LV Side) = 300
Rated Current (HV Side) = MVA / (3*kV)
=50*10^6/ (3*220*10^3)
= 131.22 A
Rated Current (LV Side) = MVA / (3*kV)
=50*10^6/ (3*132*10^3)
= 218.6 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 131.22/150
= 0.87 A
Current on CT Secondary (LV) = Rated Current (LV Side)/CT Ratio
=218.6/300
= 0.73 A
Interposing CT (HV Side) = 0.87/0.58
Vector Group Interposing CT (HV Side) = Star/Delta
Interposing CT (LV Side) = 0.73/0.58
Vector Group Interposing CT (LV Side) = Star/Delta
Current on ICT Secondary (HV) = 3*(Current on CT Secondary (HV)/ Interposing CT
(HV Side))
=3*(0.87/0.58)
=1.01
Current on ICT Secondary (LV) = 3*(Current on CT Secondary (LV)/ Interposing CT
(LV Side))
=3*(0.73/0.58)
=1.00
Difference between HV side and LV side currents = Current on ICT Secondary (HV) Current on ICT Secondary (LV)
= 1.01-1.00
=0.01 A
Calculations for OLTC tap setting -12%
Full load Current for 220 kV %( HV Side) Winding at -12% = MVA / (3*0.88*kV)
=50*10^6/ (3*220*0.88*10^3)
= 149.11 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 149.11 /150
=0.99 A
Current on ICT Secondary (HV) = 3*(Current on CT Secondary (HV)/ Interposing CT (HV Side))
=3*(0.99 /(0.87/0.58))
=1.15 A
Difference between HV side and LV side currents = Current on ICT Secondary (HV) - Current on ICT
Secondary (LV)
= 1.15 1.00
= 0.15 A
I bias = (I1+I2)/2
= (1.00 + 1.15)/2
=1.075 A
Consider the setting of Is = 0.1
on ICT Secondary
= 1.00-0.96
= 0.04 A
I bias = (I1+I2)/2
= (0.96+1.00)/2
=0.98 A
Consider the setting of Is = 0.1
The I Operating Current = 0.1 + (0.2 * 0.98)
= 0.1 + 0.196
= 0.296 A
At tap of +5% with full load the relay require a current of 0.29 A at Is = 0.1
Since I1-I2 = 0.04 which is less than relay operating value, relay will not operate.
So a setting Is = 0.1 is acceptable.
OLTC Tap: -%
=262.43 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 262.43/400
=0.66 A
Required Ratio Compensation = 1/ 0.66
=1.52
Rated Current (LV Side) = MVA / (3*kV)
=100*10^6/ (3*132*10^3)
=437.39 A
Current on CT Secondary (LV) = Rated Current (LV Side)/CT Ratio
=437.39/600
= 0.73 A
Required Ratio Compensation = 1/ 0.73
=1.37 A
Calculations for OLTC tap setting -10%
Full load Current for 400 kV %( HV Side) Winding at -15% = MVA / (3*0.85*kV)
=100*10^6/ (3*220*0.85*10^3)
=308.74 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 308.74 /400
= 0.77 A
As the adopted ratio correction is 1.52 A the current to relay bias terminal
= 0.77 * 1.52
=1.18 A
Hence the differential current is = 1.18 1
= 0.18 A
Bias current = (I1+I2)/2
= (1.18+1)/2
= 1.09 A
[Since the bias current is less than 1.5 A the slope will be within 20%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.2* I bias)
= 0.1 + (0.2 * 1.09)
= 0.37 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable.
Calculations for OLTC tap setting +10%
Full load Current for 220 kV %( HV Side) Winding at +10% = MVA / (3*1.1*kV)
=100*10^6/ (3*220*1.1*10^3)
= 237.26 A
As the adopted ratio correction is 1.52 A the current to relay bias terminal
= 0.60 * 1.52
= 0.82 A
Hence the differential current is = 1 0.82
= 0.18 A
Bias current = (I1+I2)/2
= (0.82 +1)/2
= 0.91 A
[Since the bias current is less than 1.5 A the slope will be within 20%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.2* I bias)
= 0.1 + (0.2 * 0.91)
= 0.28 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable.
2.4 Procedure for Relay Setting of Transformer Differential Relay DTH 31/32
Data Required
MVA Rating
Voltage ratio
Vector group
CT ratio on HV Side
Winding connection of CT on HV side
ICT ratio on HV Side
Winding connection of ICT on HV side
CT ratio on LV Side
Winding connection of CT on LV side
Transformer Tap
Min -% or OLTC Tap max +%
Rated current (HV Side) = MVA / (3*Rated voltage (HV side))
Rated current (LV Side) = MVA / (3*Rated voltage (LV side))
If CT is Star/Star
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side) / CT Ratio (HV Side)
If CT is Star/Delta the current shall be multiplied by 3.
Current on the secondary of ICT for Star/Star = Current on CT Secondary (HV Side) / ICT Ratio (HV
Side)
At Tap on +%
Voltage corresponding to the above tap,
Full load current = MVA / 3 * Voltage corresponding to +ve tap.
Currents at the CT Secondary and ICT Secondary are calculated by using the above procedure. For
extreme +ive and extreme ive tap.
Relay current I1= The difference between the HV and LV Currents for extreme +ive tap.
I2= The difference between the HV and LV Currents for extreme +ive tap.
DTH 31 relay has a fixed pick up setting and variable single slope bias setting.
=437.39/600
= 0.728 A
Difference between HV side and LV side currents = Current on ICT Secondary (HV)
Current on ICT Secondary (LV)
= 1.03 .99
=0.04
Since I1-I2 = 0.056 which is less than the operating value, relay will not operate.
So a setting Is = 0.30 is acceptable.
=315*10^6/ (3*220*10^3)
=826.66 A
Current on CT Secondary (LV) = Rated Current (LV Side)/CT Ratio
=826.66/1000
= 0.826 A
Required Ratio Compensation = 1/ 0.826
=1.209 A
Compensated current on LV side=3*0.826/1.209
= (0.421+1.183)/2
= 0.802 A
[Since the bias current is less than 1.5 A the slope will be within 40%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (1.5* M1)+M2*Ibias
= 0.1 + (0.4 * 1.5)*0.8*0.697
= 1.25 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it s less than 90% so the setting is acceptable.
[Since the bias current is less than 1.5 A the slope will be within 30%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (m1+m2)* I bias
= 0.1 + (0.4 +0.8) * 0.754
= 1.01 A
The operating value is larger than the differential value hence the system is Stable for the MAX tap
condition.
=454.66/0.1198
=3795.15 A
Maximum fault current contributed secondary=3795.15/1000
= 3.795 A
Operating Voltage =3.795*(4+2*1.5)
=26.57V
Rstab
= 250
Stabilizing resistance value (Rstab) to be set as per the operating voltage range given in the technical
reference manual table provided by the manufacturer.
2.6 Procedure for Relay setting of Transformer Differential Relay ABB RADSB
Substation
=3.39 A
Current on ICT Secondary (LV) =(Current on CT Secondary (HV)/ Interposing CT (HV side)
= 2.88 A
Difference between HV side and LV side currents = Current on ICT Secondary (HV) Current on ICT Secondary (LV)
= 3.39-2.88
= 0.51 A
I bias = ( I1+I2)/2 = (3.39+2.88)/2 = 3.34
Operating current = 0.25+0.2*3.34 = 0.88 A
Id = 0.51 is less than I operating = 0.88, hence stable
Calculations for OLTC tap setting +10%
Full load Current for 220 kV %( HV Side) Winding at +10% = MVA / (3*1.1*kV)
=100*10^6/ (3*220*1.1*10^3)
= 238.57 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 238.57 /(300/5)
=3.98 A
Current on ICT Secondary (HV) = 3*(Current on CT Secondary (HV)/ Interposing CT (HV
Side))
=3.98/(3.954 / 1.517)
=2.62 A
OLTC Tap: -%
[Since the bias current is less than Break point (2) the slope will be within 30%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.3* I bias)
= 0.25 + (0.3* 0.9972)
= 0.549 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable.
[Since the bias current is less than Break point (2) the slope will be within 25%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.2* I bias)
= 0.25 + (0.3 *1.029)
= 0.558 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable.
Calculations for OLTC tap setting +10%
Full load Current for 220 kV %( HV Side) Winding at +10% = MVA / (3*1.1*kV)
=100*10^6/ (3*220*1.1*10^3)
= 238.57A
[Since the bias current is less than Break point (2) the slope will be within 30%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.3* I bias)
= 0.25 + (0.3 * 1)
= 0.55 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable.
OLTC Tap: -%
MVA = 100
Voltage Ratio = 220/132 kV
Rated Voltage in kV (HV Side) = 220
Rated Voltage in kV (LV Side) = 132
Vector Group = YNa0d1
CT Ratio (HV Side) = 400/1
CT HV Side Vector Group = Star/Star
CT Ratio (LV Side) = 500/1
CT LV Side Vector Group = Star/Star
Minimum Tap = -15
Maximum Tap = +10
Rated Current (HV Side) = MVA / (3*kV)
=100*10^6/ (3*220*10^3)
=262.43 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 262.43/400
=0.66 A
Required Ratio Compensation = 1/ 0.66
=1.52
Rated Current (LV Side) = MVA / (3*kV)
=100*10^6/ (3*132*10^3)
=437.39 A
= MVA / (3*kV)
=100*10^6/ (3*220*10^3*)
= 262.43 A
[Since the bias current is less than 4 A and greater than 0.656 the slope will be within 30%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.3* ( I bias-0.656)
= 0.2 + (0.3 *0.109)
= 0.232 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable.
[Since the bias current is less than 4 A and greater than 0.656 the slope will be within 30%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.3* ( I bias-0.656)
= 0.2 + (0.3 *0.434)
= 0.33 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable.
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable
OLTC Tap: -%
= MVA / (3*kV)
=100*10^6/ (3*220*10^3*)
= 262.43 A
= 1.727 A
Compensated current internally on HV = 1.727 A
Rated Current (LV Side) = MVA / (3*kV)
=100*10^6/ (3*132*10^3)
=437.39 A
= 0.998 A
Hence the differential current is = (1.0-0.888)
= 0.12 A
Bias current = (I1+I2)/2
= (0.888+1)/2
= 0.944 A
[Since the bias current is less than 4 A and greater than 0.656 the slope will be within 30%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.3* ( I bias-0.656)
= 0.2 + (0.3 *0.28)
= 0.284 A
Id= 0.12 is less than I operating current = 0.284 A, hence Stable
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable.
Calculations for OLTC tap setting +10%
Full load Current for 220 kV %( HV Side) Winding at +10% = MVA / (3*1.1*kV)
=100*10^6/ (3*220*1.1*10^3)
= 238.5 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 238.5 /400
= 0.56 A
As the adopted ratio correction is 1 A the current to relay bias terminal
= 0.56 * 1.52
Compensated current internally = 0.8512 A
OLTC Tap: -%
Full load Current for 400 kV %( HV Side) Winding at -15% = MVA / (3*0.9*kV)
=100*10^6/ (3*220*0.85*10^3)
= 308.74 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 308.74 /400
= 0.77 A
As the adopted ratio correction is 1.52 A the current to relay bias terminal
= 0.77 * 1.52
Compensated current internally =1.18 A
Hence the differential current is = 1.18 1
= 0.18 A
Bias current = (I1+I2)
= (1.18 +1)
= 2.18 A
[Since the bias current is less than 2.5 A the slope will be within 25%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.5* I bias)
= 0.2 + (0.25 *2.18)
= 0.74 A
Differential current at w tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable.
Calculations for OLTC tap setting +10%
Full load Current for 220 kV %( HV Side) Winding at +10% = MVA / (3*1.1*kV)
=100*10^6/ (3*220*1.1*10^3)
= 238.5 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 238.5 /400
= 0.60 A
As the adopted ratio correction is 1.52 A the current to relay bias terminal
= 0.60 * 1.14
Compensated current internally = 0.68 A
Hence the differential current is = 1 0.68
= 0.32 A
Bias current = (I1+I2)
= (0.68 +1)
= 1.68 A
[Since the bias current is less than 2.5 A the slope will be within 25%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.25* I bias)
= 0.2 + (0.25 * 1.68)
= 0.62 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it is less than 90% so the setting is acceptable.
Pick up setting is chosen such that the Differential current at worst tap condition should not be more than
90% of operating current for better stability.
=262.4319 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 262.4319/400
=0.65607 A
Required Ratio Compensation = 1/ 0.65607
= 1.5242 A
Rated Current (LV Side) = MVA / (3*kV)
=100*10^6/ (3*132*10^3)
=437.38 A
Current on CT Secondary (LV) = Rated Current (LV Side)/CT Ratio
=437.38 /500
= 0.875 A
Required Ratio Compensation = 1/ 0.875
=1.143 A
As the adopted ratio correction is 1.143 A the current to relay bias terminal
= 0.875 * 1.143
I1=1 A
Calculations for OLTC tap setting -15%
Full load Current for 220 kV %( HV Side) Winding at -15% = MVA / (3*0.85*kV)
=100*10^6/ (3*220*0.85*10^3)
=308.743 A
Current on CT Secondary (HV) = Rated Current (HV Side)/CT Ratio
= 308.743 /400
=0.7719 A
As the adopted ratio correction is 1.5242 A the current to relay bias terminal
= 0.7719 * 1.5242
I2=1.176 A
Hence the differential current is = (I1-I2) =1.176 1
= 0. 176 A
Bias currentIbias = Max(I1,I2)
= (1.176,1)
= 1.176 A
[Since the bias current is less than Break point the slope will be within 25%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.25* I bias)
= 0.2 + (0.25 * 1.176)
= 0.494 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it s less than 90% so the setting is acceptable.
=0.5964 A
As the adopted ratio correction is 1.5242 A the current to relay bias terminal
= 0.5964* 1.5242
I2=0.909 A
Hence the differential current is= (I1-I2) = 1 - 0.909
= 0.091 A
Bias current Ibias = Max(I1,I2)
= (1, 0.909)
=1A
[Since the bias current is less than Break point the slope will be within 25%]
Therefore the operating current of the relay will be = Is + (0.25* I bias)
= 0.2 + (0.25 * 1)
= 0.45 A
Differential current at worst tap condition should not be more than 90% of operating current for better
stability. Here it s less than 90% so the setting is acceptable.