Professional Documents
Culture Documents
Where:
=Curvature
y=Deflection
=Radiusofcurvature
c =Concretestrain
c=Depthofneutralaxis
Reinforcing steel typically meet the ASTM A615 and A706
requirements. The typical yield strength is 40 ksi, 60 ksi and 75 ksi.1
However,forsimplifiedanalysis,
themomentcurvatureanalysis
canbeidealizedbasedon3
pointsonly:
C Cracking
Y Yielding
U Ultimate
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
CEE254 Spring2015
AnalysisofConcreteSections
Tosimplifytheanalysisofconcretesections,thefollowingassumptionsneedtobe
considered:
1)Plansectionsremainplanafterbending
2)Thecompressivestressdistributionisassumedtobeuniform(Block)
3)Failureoccursatanultimateconcretestrainof0.003
4)Theblockstressisequalto:0.85f c
5)Thedepthoftheblock,a,isequalto1 c
Flexural Strength
The flexural strength of a concrete section is equal to:
Mn = As fy (d - a / 2)
Where:
T = As fy
C = 0.85 fc b a
T=C
As fy = 0.85 fc b a
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
CEE254 Spring2015
Example 1
1- Code analysis of beam to
determine the flexural strength
Mn.
2- Detailed analysis to determine
Mcr My Mu
cr , y , u
1- Code Analysis
3 # 8 , As = 3 x 0.79 = 2.37 in2
T = As fy = 2.37 x 60 = 142.2 ksi
C = T = 142.2 = 0.85 fc b x a
142.2 = 0.85 x 4 x 16 x a
a = 2.61 in
Mn = T (d a/2) = 142.2 x (21 -2.61/2) = 2,800.6 k-in
c/d = 3.07/ 21 = 0.146
c = a/1 = 2.61/0.85 = 3.07 in.
For
c/d = 0.146
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
CEE254 Spring2015
2- Detailed Analysis
Idealized Concrete
Stress-Strain Relationship
Idealized Steel
Stress-Strain Relationship
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
CEE254 Spring2015
2- Detailed Analysis
Point C Cracking
fcr = 7.5 f = 7.5 x 4,000 = 474.3 psi
Right before/at cracking, fcr = Mcr/S
S = b t2/6 = (16 x 242)/6 = 1,536 in3
474.3 psi = Mcr / 1,536
Mcr = 728,524.8 lb-in = 60.7 k-ft
For curvature
@ fcr = 474.3 psi, Ec idealized = 3,400/(0.001 x 1000) = 3,400 ksi
Ec = fcr / cr
3,400 = 474.3 / (1,000 cr )
cr = 0.000,139
cr = cr /c = 0.000,139/12 = 0.000,0116 rad/in
9
Point Y Yield
@ Concrete Strain c = 0.001
T = fs As= 2.37 fs
C = (3.4 x 16) x c /2
T = C =2.37 fs = 27.2 c
(1)
c = 0.08,713 fs
Strain
0.001/ c = s / 21- c 1,000 c s + c = 21
c (1,000 s + 1) = 21 (2)
Combine (1) & (2)
0.08,713 fs (1,000 s + 1) = 21, Es= fs / s
0.08,713 x (29,000 s) (1,000s+ 1) = 21
1,000 s2 + s = 0.008,31
To solve the equation, a = 1,000, b = 1, c = -0.00,831
s= 0.002,426 fs = 29,000 x s = 70 ksi
10
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
CEE254 Spring2015
Use fs = fy = 60 ksi
Equation (2)
c = 21/(1,000 s + 1) = 6.13 in
M @ c = 0.001
M = T x (d c/3) x 1/12
= 2.37 x 60 ( 21- 6.13/3) x 1/12 = 224.6 k-ft
@ c = 0.001
c /c = 0.001/6.13 = 0.000,163 rad/in
11
Point U Ultimate
@ Concrete Strain 0.003
C1 = 3.4 x 2/3 c x 16 = 36.26 c
C2 = 3.4 x 1/3 c/2 x 16 = 9.06 c
C1 + C2 = 45.326 c = T = Asfs= 2.37 fs
c = 0.0522 fs (1)
Assume fs = 60 ksi
c = 60 x 0.0522 = 3.13 in
12
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
CEE254 Spring2015
MomentCurvature
Relationship
14
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
CEE254 Spring2015
Lateral Load-Displacement
15
Lateral Load-Displacement
1. Flexural Deformation
Yield Point
Rotation =
DriftatTipofCantilever
16
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
CEE254 Spring2015
Lateral Load-Displacement
1. Flexural Deformation
Ultimate Point
17
Example:
Considertheconcretesectionsolvedbefore
fc =4000psi,cu =0.003,fy =60ksi,fsmax =75ksi,sm =0.1
18
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
CEE254 Spring2015
MomentCurvature
Relationship
19
YieldPoint
Fy =224.6/10=22.46kips
y =y h/2=(0.00016x10x12)/2=0.0096rad
y =y x2/3h=0.0096x(6.66x12)=0.77in
20
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
10
CEE254 Spring2015
UltimatePoint
AssumeLp =d=24in
y =0.00016rad/in
u =0.00096rad/in
u y =0.0008rad/in
u =y +(u y)Lp
u =0.0096+(0.0008)24=0.0288
u =y +p (h Lp/2)
=0.77+0.0192(120 24/2)
=0.77+2.074=2.84in
Fu =232.66/10=23.27kips
21
CurvatureDuctility
=u/y =0.00096/0.00016=6
DisplacementDuctility
=u/y =2.84/0.77=3.69
22
NagiAboShadi,PhD,SE,PEng
11