You are on page 1of 5

Summary of Verb Forms (Active Indicative) 1st Present am!

am#s amat am#mus am#tis amant Imperfect am#bam am#b#s am#bat am#b#mus am#b#tis am#bant Future am#b! am#bis am#bit am#bimus am#bitis am#bunt Perfect am#v% am#vist% am#vit am#vimus am#vistis am#v$runt Pluperfect am#veram am#ver#s am#verat am#ver#mus am#ver#tis am#verant Future Perfect am#ver! am#veris am#verit am#verimus am#veritis am#verint hab$b! hab$bis hab$bit hab$bimus hab$bitis hab$bunt habu% habuist% habuit habuimus habuistis habu$runt habueram habuer#s habuerat habuer#mus habuer#tis habuerant habuer! habueris habuerit habuerimus habueritis habuerint d"cam d"c$s d"cet d"c$mus d"c$tis d"cent dux% duxist% duxit duximus duxistis dux$runt duxeram duxer#s duxerat duxer#mus duxer#tis duxerant duxer! duxeris duxerit duxerimus duxeritis duxerint faciam faci$s faciet faci$mus faci$tis facient f$c% f$cist% f$cit f$cimus f$cistis f$c$runt f$ceram f$cer#s f$cerat f$cer#mus f$cer#tis f$cerant f$cer! f$ceris f$cerit f$cerimus f$ceritis f$cerint audiam audi$s audiet audi$mus audi$tis audient aud%v% aud%vist% aud%vit aud%vimus aud%vistis aud%v$runt aud%veram aud%ver#s aud%verat aud%ver#mus aud%ver#tis aud%verant aud%ver! aud%veris aud%verit aud%verimus aud%veritis aud%verint 2nd habe! hab$s habet hab$mus hab$tis habent hab$bam hab$b#s hab$bat hab$b#mus hab$b#tis hab$bant 3rd d"c! d"cis d"cit d"cimus d"citis d"cunt d"c$bam d"c$b#s d"c$bat d"c$b#mus d"c$b#tis d"c$bant 3rd io faci! facis facit facimus facitis faciunt faci$bam faci$b#s faci$bat faci$b#mus faci$b#tis faci$bant 4th audi! aud%s audit aud%mus aud%tis audiunt audi$bam audi$b#s audi$bat audi$b#mus audi$b#tis audi$bant

Summary of Verb Forms (Active Subjunctive) 1st Present amem am$s amet am$mus am$tis ament Imperfect am#rem am#r$s am#ret am#r$mus am#r$tis am#rent Perfect am#verim am#ver%s am#verit am#ver%mus am#ver%tis am#verint Pluperfect am#vissem am#viss$s am#visset am#viss$mus am#viss$tis am#vissent 2nd habeam habe#s habeat habe#mus habe#tis habeant hab$rem hab$r$s hab$ret hab$r$mus hab$r$tis hab$rent habuerim habuer%s habuerit habuer%mus habuer%tis habuerint habuissem habuiss$s habuisset habuiss$mus habuiss$tis habuissent 3rd d"cam d"c#s d"cat d"c#mus d"c#tis d"cant d"cerem d"cer$s d"ceret d"cer$mus d"cer$tis d"cerent duxerim duxer%s duxerit duxer%mus duxer%tis duxerint duxissem duxiss$s duxisset duxiss$mus duxiss$tis duxissent 3rd io faciam faci#s faciat faci#mus faci#tis faciant facerem facer$s faceret facer$mus facer$tis facerent f$cerim f$cer%s f$cerit f$cer%mus f$cer%tis f$cerint f$cissem f$ciss$s f$cisset f$ciss$mus f$ciss$tis f$cissent 4th audiam audi#s audiat audi#mus audi#tis audiant aud%rem aud%r$s aud%ret aud%r$mus aud%r$tis aud%rent aud%verim aud%ver%s aud%verit aud%ver%mus aud%ver%tis aud%verint aud%vissem aud%viss$s aud%visset aud%viss$mus aud%viss$tis aud%vissent

Summary of Verb Forms (Passive Indicative) 1st Present amor am#ris/re am#tur am#mur am#min% amantur Imperfect am#bar am#b#ris/re am#b#tur am#b#mur am#b#min% am#bantur Future am#bor am#beris/re am#bitur am#bimur am#bimin% am#buntur Perfect am#tus sum am#tus es am#tus est am#t% sumus am#t% estis am#t% sunt Pluperfect am#tus eram am#tus er#s am#tus erat am#t% er#mus am#t% er#tis am#t% erant Future Perfect am#tus er! am#tus eris am#tus erit am#t% erimus am#t% eritis am#t% erunt hab$bor hab$beris/re hab$bitur hab$bimur hab$bimin% hab$buntur habitus sum habitus es habitus est habit% sumus habit% estis habit% sunt habitus eram habitus er#s habitus erat habit% er#mus habit% er#tis habit% erant habitus er! habitus eris habitus erit habit% erimus habit% eritis habit% erunt d"car d"c$ris/re d"c$tur d"c$mur d"c$min% d"centur ductus sum ductus es ductus est duct% sumus duct% estis duct% sunt ductus eram ductus er#s ductus erat duct% er#mus duct% er#tis duct% erant ductus er! ductus eris ductus erit duct% erimus duct% eritis duct% erunt faciar faci$ris/re faci$tur faci$mur faci$min% facientur factus sum factus es factus est fact% sumus fact% estis fact% sunt factus eram factus er#s factus erat fact% er#mus fact% er#tis fact% erant factus er! factus eris factus erit fact% erimus fact% eritis fact% erunt audiar audi$ris/re audi$tur audi$mur audi$min% audientur aud%tus sum aud%tus es aud%tus est aud%ti sumus aud%t% estis aud%t% sunt aud%tus eram aud%tus er#s aud%tus erat aud%ti er#mus aud%t% er#tis aud%t% erant aud%tus er! aud%tus eris aud%tus erit aud%ti erimus aud%t% eritis aud%t% erunt 2nd habeor hab$ris/re hab$tur hab$mur hab$min% habentur hab$bar hab$b#ris/re hab$b#tur hab$b#mur hab$b#min% hab$bantur 3rd d"cor duceris/re ducitur ducimur ducimin% ducuntur d"c$bar d"c$b#ris/re d"c$b#tur d"c$b#mur d"c$b#min% d"c$bantur 3rd io facior faceris/re facitur facimur facimin% faciuntur faci$bar faci$b#ris/re faci$b#tur faci$b#mur faci$b#min% faci$bantur 4th audior aud%ris/re aud%tur aud%mur aud%min% audiuntur audi$bar audi$b#ris/re audi$b#tur audi$b#mur audi$b#min% audi$bantur

Summary of Verb Forms (Passive Subjunctive) 1st Present amer am$ris/re am$tur am$mur am$min% amentur Imperfect am#rer am#r$ris/re am#r$tur am#r$mur am#r$min% am#rentur Perfect am#tus sim am#tus s%s am#tus sit am#t% s%mus am#t% s%tis am#t% sint Pluperfect am#tus essem am#tus ess$s am#tus esset am#t% ess$mus am#t% ess$tis am#t% essent 2nd habear habe#ris/re habe#tur habe#mur habe#min% habeantur hab$rer hab$r$ris/re hab$r$tur hab$r$mur hab$r$min% hab$rentur habitus sim habitus s%s habitus sit habit% s%mus habit% s%tis habit% sint habitus essem habitus ess$s habitus esset habit% ess$mus habit% ess$tis habit% essent 3rd d"car d"c#ris/re d"c#tur d"c#mur d"c#min% d"cantur d"cerer d"cer$ris/re d"cer$tur d"cer$mur d"cer$min% d"cerentur ductus sim ductus s%s ductus sit duct% s%mus duct% s%tis duct% sint ductus essem ductus ess$s ductus esset duct% ess$mus duct% ess$tis duct% essent 3rd io faciar faci#ris/re faci#tur faci#mur faci#min% faciantur facerer facer$ris/re facer$tur facer$mur facer$min% facerentur factus sim factus s%s factus sit fact% s%mus fact% s%tis fact% sint factus essem factus ess$s factus esset fact% ess$mus fact% ess$tis fact% essent 4th audiar audi#ris/re audi#tur audi#mur audi#min% audiantur aud%rer aud%r$ris/re aud%r$tur aud%r$mur aud%r$min% aud%rentur aud%tus sim aud%tus s%s aud%tus sit aud%ti s%mus aud%t% s%tis aud%t% sint aud%tus essem aud%tus ess$s aud%tus esset aud%ti ess$mus aud%t% ess$tis aud%t% essent

Summary of Verb Forms (Other Forms) 1st Infinitives (Active) Pres. am#re Perf. am#visse Fut. am#t"rus esse Infinitives (Passive) Pres. am#r% Perf. am#tus esse Fut. am#tum %r% 2nd hab$re habuisse habit"rus esse hab$r% habitus esse habitum %r% 3rd d"cere duxisse duct"rus esse duc% ductus esse ductum %r% 3rd io facere f$cisse fact"rus esse fac% factus esse factum %r% 4th aud%re aud%visse aud%t"rus esse aud%r% aud%tus esse aud%tum %r%

Participles (Active) Pres. am#ns Fut. am#t"rus Participles (Passive) Perf. am#tus Fut. amandus

hab$ns habit"rus habitus habendus

d"c$ns duct"rus ductus d"cendus

faci$ns fact"rus factus faciendus

audi$ns aud%t"rus aud%tus audiendus

Imperatives (Active) Sing. am# Pl. am#te

(ag!, agere)

(capi!, capere)

hab$ hab$te

age agite agere agimin%

cape capite capere capimin%

aud% aud%te aud%re aud%min%

Imperatives (Passive, mainly for deponents) Sing. am#re hab$re Pl. am#min% hab$min%