You are on page 1of 5

PROIECT DIDACTIC

coala gimnazial Elena Vcrescu, Bucureti


Profesor: Zgvrdici Emma Mihaela
Clasa: a VII-a
Data: 16.12.2015
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba romn
Subiectul leciei: PRONUMELE NEHOTRT I ADJECTIVUL PRONOMINAL
NEHOTRT
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
Obiective operaionale:
O1 - s defineasc pronumele nehotrt i adjectivul pronominal nehotrt
O2 - s identifice pronumele nehotrt din exprimarea oral i scris;
O3 - s exemplifice pronumele nehotrt;
O4 - s alctuiasc enunuri cu pronume date;
O5 - s diferenieze pronumele nehotrt de adjectivul pronominal nehotrt;
O6 - s recunoasc funciile sintactice ale pronumelor
Strategia didactic:
a. Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, lucrul cu manualul, schema la
tabl, nvarea prin descoperire, jocul didactic;
b. Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal, alternativ cu
activitatea independent individual i pe grupe;
c. Resurse: capacitile de nvare a elevilor;
d. Mijloace de nvmnt: texte lingvistice, fie cu sarcini de lucru pentru elevi, testul
de evaluare formativ.
Bibliografie:

Programa colar

www.didactic.ro

Limba romn. Manual pentru clasa a VI-a, de Alexandru Crian, Sofia Dobra,

Florentina Smihian, Editura Humanitas Educational, Bucureti


Durata: 50 de minute
Locul desfurrii: sala de clas

SCENARIUL DIDACTIC
I. Moment organizatoric (1 min.)
Se noteaz absenii, se stabilete ordinea i se asigur cele necesare leciei.
II. Actualizarea celor nvate anterior (5 min.)
Se verific temele cantitativ i calitativ i se fac aprecieri legate de rezolvarea
acestora.
III. Captarea ateniei (4 min.)
Captarea ateniei i introducerea n activitatea propriu-zis o voi face aplicnd metoda
rebusului, care va fi dezlegat cu ajutorul cunotinelor acumulate de elevi (prile de vorbire).
IV. Anunarea subiectului leciei i a scopului (5 min.)
Astzi vom nva un nou tip de pronume, pronumele nehotrt si adjectivul
pronominal nehotrt. Vom descoperi ce nseamn acest tip de pronume i care sunt formele
lui.Vom nva cum se analizeaz.
V. Dirijarea nvrii (20 min.)
Se vor scrie la tabl cteva enunuri, n care se gsesc pronume nehotrte. Elevii vor
identifica pronumele i le vor nlocui cu substantive. Se va da definiia pronumelui nehotrt
( aceasta se va scrie la tabl). Se va constata c exist forme simple i forme compuse. Se va
face precizarea c formele compuse sunt alctuite, n general, cu ajutorul pronumelor relative.
n exemplele date, elevii vor preciza care dintre formele subliniate sunt adjective
pronominale i vor indica substantivele determinate de acestea.
Se vor prezenta cazurile i funciile sintactice ale pronumelor nehotrte.
Elevii vor identifica din alte texte date ce funcii sintactice ndeplinesc pronumele
nehotrte, precum i funcia sintactic a adjectivului pronominal nehotrt.
Se vor analiza la tabl mai multe pronume nehotrte morfologic i sintactic. Se vor
preciza categoriile gramaticale ale acestui tip de pronume.
Se va face observaia c sunt numai pronume nehotrte formele: careva, cineva,
altcineva, altceva, altcareva, oricine, fiecine, precum i faptul c sunt numai adjective

nehotrte formele: fiece, oarecare, oarece, alde, niscai, niscaiva. Se vor prezenta i
locuiunile pronominale nehotrte.

VI. Asigurarea feedback-ului (5 min.)


Pe parcursul leciei, se asigur feedback-ul prin aprecieri verbale (Da! Corect! Foarte
bine! etc); se vor face aprecieri i la finalul orei.
VII. Evaluarea formativ (7 min.)
1.Precizeaza valoarea morfologica, funcia sintactic i cazul pronumelor din enunurile
de mai jos:

Unii intarzie.
Unii elevi intarzie.
E interesul unora.
Interesul unor oameni e greu de inteles.
Iau de la oricare.
Iau de la oricare elev.
Am vazut pe cineva.
El este altcineva.
Aici este altcineva.
Poate oricine.
Primesc orice.
Vine altul.
Dorinta tuturor este luata in seama.
Cutare intarzie.
Parerea mea este alta

Voi pune cteva ntrebri din lecia recent predat pentru a asigura consolidarea
cunotinelor.
VIII. Tem (3 min.)
Vor avea ca tem exerciiul 7 de la pagina 106 (manual) i urmtorul exerciiu:
1) Alctuiete o scurt compunere (6-8 rnduri) n care s utilizezi urmtoarele
cuvinte: unul, altul, cutare, tot, vreunul, oricare, oricine, orice, fiecare,
altcineva, oarecare

ANEXA 1 - Schema leciei


PRONUMELE NEHOTRT
Definiie: Pronumele nehotrt ine locul unui substantiv fr s dea vreo indicaie
precis asupra obiectului.

Clasificare:
Pronumele nehotrte pot fi:
a. simple: altul, att, tot, unul, cutare
b. compuse: fiecare, oricine, oricare, orice, orict, cineva, ceva, careva, ctva, altcineva,
altceva, altcareva, oarecine, oarecare, vreunul.
Locuiuni pronominale nehotrte:

te miri cine, te miri care, te miri ce, nu tiu cine, nu tiu ce, nu tiu cte, cine tie cine,
cine tie ce, cine tie ci, care mai de care .

Funciile sintactice ale pronumelor nehotrte:

Observaie!
Cnd determin un substantiv i se acord cu acesta n gen, numr i caz, pronumele
nehotrt devine adjectiv pronominal nehotrt. Adjectivul pronominal nehotrt are funcia
sintactic de atribut adjectival.
Cnd devin adjective pronominale nehotrte, unele pronume i schimb forma.
Ex.: vreunul > vreun
vreuna > vreo
altul > alt
alta > alt etc.

You might also like