Professional Documents
Culture Documents
af
.
) (
.
10
11
13
17
21
( )
23
25
27
27
32
33
34
38
44
46
47
51
52
52
53
92
95
96
97
99
100
104
108
111
113
116
117
118
118
126
127
130
133
BS FS
140
142
155
157
Reduced level
161
164
Reduced level
165
165
175
180
181
182
GPS
188
GPS
188
GPS
189
GPS
191
193
193
194
195
197
198
199
200
203
205
207
210
214
217
217
220
221
222
235
241
244
247
252
252
253
253
254
255
256
256
258
265
268
270
272
273
277
281
281
282
283
285
288
290
292
293
293
294
297
300
304
307
309
309
310
spot level
328
334
334
335
338
342
342
343
344
345
348
348
350
354
358
359
360
360
360
361
361
362
364
364
366
367
370
374
377
378
378
381
382
384
384
384
388
395
400
405
408
410
410
412
412
417
418
425
.
.
. .
.
. .
. .
.
. .
.
.
.. .
. .
. .
.
.
. . .
Email: - ikraam2015@yahoo.com
. .
.
.
. . .. .
. .
..
.
.
. . .
. . .
.
.
.
. . .
-.
17Nov2014
)(CHAPTER#1
INTRODUCTION TO SURVEYING
-:SURVEYING DEFINATION
)(Details
.
-:LEVLEING DEFINATION
.
.
.
.
History of Survey -:
DOOMSDAY BOOK Willaim
1086
.
.
)National Geodetic Survey (NGS
)Bureau of Land Management (BLM
)The US Geological Survey (USGS
)The Defence Mapping Agency(DMA
)US Army Corps of Engineers(COE
OBJECT OF SURVEYIN
-:PLAN
.
- MAP
-:
TOPOGRAPHIC SURVEY-:
.
-:Cadastral survey
-:Engineering Map
.
Military Map
Contour Map-:
.
Geological Map
Archeological Map
.
Classification of Surveying
Geodetic Survey -:
4
.
1800
25okm2 .
Plane Survey
5
180 .
Theodolite survey
Tachometric survey
photographic survey
Aerial survey
Electronic Equipment
survey:-
topographic survey
.
Cadastral survey
.
City survey
.
Engineering survey
7
Reconnaissance Survey
Preliminary survey
.
Construction survey
.
Triangulation survey
Traversing
.
-:
Funemental principle of surveying:8
.
Work from whole to a part
Take extra care in fixing new control point
. x y
Distance Measurement
-:Distance
10
.
Direct Method
Indirect Method
-:
Direct method for measurement of distance:
pacing method-:
.
80cm.
30
11
.
AB
)(m
30
35.5
32.9
34.4
34.267
87cm
-:By passometer
.
-:By speedometer
.
12
by parambulator-:
-:Chain
.
judge ment-:
.
Time management-:
3km
30min1.5km
.
Accessories for liner measurement:-
13
chain
-:
-:Ranging rod
.
25mm
2m 20cm
.
-:Ranging pole
4-8m 60mm-100mm 0.5m
14
-:Offset Rod
3m
.
90
90
.
15
Arrows
4mm
400mm .
Pegs
16
50mmx50mm 400mm
.
Plumb bob-:
.
17
:Laths-
0.5-1.0m
.
Chain
100150 4mm
1025 tallies
18
Chain
Metric Chain
Steel Chain
Engineer chain
Gunters Chain
Revenue Chain
2030 20m100link
0.2m 10 tallies
19
20
-:Steal Band
16mm
20,30m
.
-: Engineering Chain
100ft 100links
link1ft talley10link
talley
.
gunters chain -:
66ft 100links
1link=0.66ft
.
-:Revenue Chain
33ft 16link
.
21
chain have the following
advantage -:
.
.
chain have the following
disadvantage -:
-:
.
-:
.
-:
.
tape-:
Clothes or linen tape
Metallic tape
Steel tape
Invar tape
Clothes Tape-:
15mm 10,15m
22
metallic tape -:
metallic tape
15,20,and 30m
.
steel tape -:
(6-16)mm
50m
and
10,15,20,30
m,dm,cm
.
-:Invare tape
64% 36%
30,50 and 100m
23
triangulation
.
-: Ranging
.
.
.
Direct ranging
Indirect ranging
-:direct method of ranging
A B
A B
.C
A 2m
AB C
AB ABC
.
24
-:
Indirect method of ranging: A B
A B
M1 N1 AB
M1 AN1
AM2N1 B N1
N2
25
26
-: Testing of chain
test gauge
20
8kg test gauge
27
20-30m
Degree of Accuracy in chaining:
1/5000 5000
1m .
Obstacle in Chaining: .
-:
28
(
)
-:
(
)
-:
-:obstacle to ranging
.
29
obstacle to chaining -:
,,
CB
.
-: AB CD EB
CD=EB DE=CB
.
30
-: AB CD
CD DB .
=CB
-: CD DB
DB CD
=CB
-:F FE=CF
FD =FB CB=DE.
-: F
ED CF=n DF BF=n EF
DE .
CB= n DE
31
-:
CB .
E D C
CE,DB,EBCD, BDE
-:
.
-:AC BD
BD=ACCDF
CF EG FH
32
EG=FH=AC
BG=DE
-:BCAB A
CDH
AD=DH EDH
DE=CDEG=CB HG=AB
.
Method of chaining on level ground:-
33
.
.
Method of chaining on sloping ground:
.
.
1.2.
direct method -:
Step slope .
34
indirect method -:
stepping slope method
By measuring the slope with a clinometer
By applying hypotenusal allowance
By knowing the difference of level between the points
Measurement the slope with a Clinometer-:
35
P1 P2
. O
.
C D
C D
C1 D1
CC1=DD1 C1
p1.p2 D1
CD .
CB=L*COS
36
37
)100(sec-1
B1 .
.
Knowing the difference of level: A,B,C,D
h1,h2,h3,h4
AB,BC,CD .
=AB1
=BC1
38
=CD1
39
-:step 1
12a BA
A2m
A B
.
step 2-:
CA B
A
Setting out straight lines over a hill:40
step1 -:
C D
A B
C D A B
BC D
A
.
41
step 2 -:
AC1C2
AC2 .
42
step3-:BD1D2
BD2
.
43
-:step4
CA D
. DB C
44
To find the height of an object by using only tape
and ranging rod:
.
45
PT
A B
T P
C D AC=BDCD
E .
C P
C,D1,P
D1 B
AB,AT,DD1 PEC D1DC
here CD=AB
PE/CE=DD1/CD
CE=AT
PE=DD1XEC/CD
PE=DD1XAT/AB
46
-:
Errors and mistake in chaining:error -:
.
-:mistake
.
47
-:
Temperature correction:
.
CT=(Tm-T0) L
Ct
Tm
T0
L
Pull correction:
.
Cp= (Pm-P0) xL/AE
48
Cp
Pm
P0
L
A
E
Slope correction (Ch.):
Ch =l-
, =Ch
49
)Ch=L (1-cos
Sag correction:
-:
)
=Cs
=Cs
50
Chain correction:-
.
Correction to incorrect length
(
L=standard length
L'=true length error
=Le (e=error in chain or tape, when its too long or short)
.
-:
Correction of incorrect area:True area = (L'/L)2x measured area
Hypotenusal allowance:51
-:
Problem related to sloping ground:A B280m
10 .
8m .
Horizontal distance AB=280cos100=278.60m
52
Unites of Measurement
1foot=12 inch
5.5yards=1rod or pole
4pole= (66) Ft=1chain
1yard=3feet
1 inch=2.54cm
10chain=1furlong
8furlong=1mile
1mile=1760yard=5280feet=1.609km
1foot=0.3048m 10decamtere=1hectametre
10hectametre=1kilometre
53
100hectare=1km2
-: Scale
.1mm
1m
1:1000 .
representative factor
)(RF
Representative factor (RF) = dmap/Dland
RF=1/1000
1cm=10m
54
RF>1:1000
RF<1/10,000
0.25mm
.
1-plain scale
2-daigonal scale
-:
Plain scale:
-: RF=1/500
66M
-:
20cm
500x20cm=100m
55
20cm 10
20mm
2mm 1m
. 66m60 m 70m
60 6m
-: diagonal scale
.
AB
56
AC90
AB
AC BC
AC BC
1-1
AB
6-6 AB .
62.6m .
57
=RF
-:
-:
20
327
3cm
58
-:
L=20m
e=3cm=0.03m
L=L+e =20+0.03=20.03m
Measured length=327m
True lengthof line= xML
X327=327.49m
-:
1cm=50m
3500m
1cm=100m
-:
1cm=100m
=Distance between stations on map
59
=35x50=1750m
-:
=True distance
= True distance
-:
1cm=40m
20cm. 19.5cm.
20m 5cm .
125.50cm2
-:
19.5cm 20cm
1cm cm1
=cm
)
)
)
)
(=1cm2
1cm=40m
1cm2=1600m2
=1600x132.0184=211,229.44m2
0.05m
X211, 229.44=212,286.90m2=21.2286 hectare
-: 30m 20C0
10kg
15kg
32C0 780m
0.03cm2 0.693kg=11x10-6
E=2.1x106kg/cm2.
30m
15m
L=30m
A=0.03cm2
To=20C0
=11X10-6 per C0
Po=10kg
E=2.1x106kg/cm2
61
Pm=15kg
W=0.693kg
Tm=32C0
ML=780m
A -:
30m n=1
1
Ct=(Tm-To) L
)Ct=11x10-6(32-20) x30=0.00396m (+ve
2-
=Cp
=0.00238m
)
=Cp
2
=Cs
)Cs=30x (0.693)2/24x (15)2 =0.00267m (-ve
62
63
20C0
15kg
30C0 pkg
0.22cm2
400gr E=2.1X10-
6Kg/cm2 =11x10-6C0.
p=10kg
L=20m
A=0.02cm2
To=20C0
=11X10-6 per C0
Po=15kg
E=2.1x106kg/cm2
P=10kg
W=0.4kg
Tm=30C0
n=1
p=10kg
Ct=(Tm-To) L
Temperature correction:-6
64
=Cp
)Cp=0.00238m (-ve
Sag correction:Cs=LW2/24n2P2
)=20X (0.4)2/24X (10)2=0.00133M (-Ve
Total correction=+0.00220-0.00238-0.00133=-0.00151m
Correct horizontal distance=20-0.00151=19.99849m
-:
CD .
DE 87mD
E . EF EG
500 650EF,EG
DF
DEF
65
Cos500=DE/EF
EF=DE/Cos500=87/0.6428m=135.345m
Tang 500=DF/DE
DF=Tan500 DE=87X1.1918=103.68m
DEG
DE/DG=Cos650
EG=DE/Cos650=205.90m
-:
p Q
367m
P Q'N360 25'E N40035' W
PQ
S86035'E
-:
66
P Q
T
TAPQ TA
.
PA=X
AQ=367-X
=1800-(360 25 '+860 35')=570
=86 035'-40035'=460
67
PTA
TA
TA/PA=Tan--------------------1
TA=X tan570
QTA
TA/AQ=tan-----------------------2
TA=(367-X)tang 460
X tan570= (367-X) tang 460
1.5399X= (367-X) 1.0355
X=147.56m
TA=147.56X1.5399=227.229m
227.229m
-:
68
p Q
517m
P Q'N330 40'E N43020' W
PQ N780E
-:
69
P Q
T
TAPQ TA
.
PA=X
AQ=517-X
' = (780 -330 40') =440 20
' =1800-(43 020'+780) =580 40
PTA
TA/PA=Tan--------------------1
'TA=X tan440 20
QTA
TA/AQ=tan-----------------------2
'TA= (517-X) tang 580 40
'(517-X) tang 580 40'= X tan440 20
70
X=324.18m
TA=324.18X1.5399=316.724m
316.724m
-:
BAC A C
AAD
40m .AD DC
'480 30 '2880 30
BAC C
A 207.8m
71
-:
< ADC==FB of DC-BB of AD
=2880 30'-(480 30'+1800) =600
=90 -48030'=410 30'
Bearing of the chain line BAC=3600-410 30'=3180 30'
ADC
Tang=AC/AD
AC=40 tan600=69.284m
C
C=207.80+69.284=277.08m
-:
72
ABC
B CBM75m
B BM MC
'2870 15 '62015
<BMC= BB of BM-FB of MC
=(287015'-1800)-620 15' =450
MBC
Tang450=BC/BM
BC=BM tan450=75m
75m
-:
73
PQ A B
AC=250m AB .
AD=300m AB
C,B,D CB=100m
BD=150MAB
74
-:
ABCB C
A BE
50mB
AB=25m CA E
67030 and 1570 30C
B 275,5m
-:
75
-:
20m
-:
76
-:
A B280m A B
100
.1 1:10
.2A B 8m
77
-:
-:
30m
Angle of slope
Slope distance
150
28.7m
1 70
23.8m
100
20.6m
78
120
15.6m
0.02m
-:
550m .
150 20m
0.05m
-:
=532.6m
Truelength=
-:
12.0m,16.5m,and23.0m
well-conditioned
-:
156.0m,103m,and257.0m
well-conditioned
-:
1=ac
ute
angle
opposi
te
smallest side
2=obtuse angle opposite to greatest side
cos 1=2572+1562-1032/2x257x156=0.9949
1=5048'
cos 2=1562+1032-2572/2x156x103=-0.9679
cos 2=-cos14033'
=cos (1800-14033') =cos 165027'
2=1650 27'
-:
81
6.0x6.25cm
93,750m2
1m
-:
93, 750m2
6x6.25cm2 represents
1cm2represents 93750/6x6.25=2500m2
=1cm
1cm=50m
=RF
14cm .
14cm=14x50=700m
14cm7 100m
10 .
82
-:
1.2km 30cm
)representative factor(RF
=RF
=RF
1cm=4000cm=40m
15cm
15cm=15x40=600m
15cm6 100m
-:
83
-:
0.45hectar
5cm2
5cm2=0.45hectare
=900m2
=1cm2
1cm=30m
RF=1/3000
400m .
=13.33cm
84
= Length of scale
-:
1m=2.5cm
6m
85
15cm 6
1m 10
1cm .
-:
30m
0.025m
Angle of slope
Slope distance
50
28.7m
70
23.4m
100
20.9m
120
29.6m
-:
AB=28.7Cos50=28.59m
86
B1C=23.4cos70=23.22m
C1D=20.9cos100=20.58m
D1E=29.6cos120=28.95m
Total distance=101.34m
L=30m
L'=30-0.025=29.975m
ML=101.34m
=101.25m
-:
-:
87
-:
:
P Q25m
842.6m '80 40
-:
1848.5m
64m
-:
P Q1350.60m P
1828m Q 1888m
-:
88
2648km 1cm=5m
-:
1m=2.5cm
-:
30m
0.025m
Angle of slope
Distance
50
28.7m
70
23.4m
100
20.9m
120
89
29.6m
-:
20
327
3cm
-:
1cm=50m
3500m
1cm=100m
-:
1cm=40m
20cm. 19.5cm.
20m 5cm .
90
125.50cm2
-:
30m 20C0
10kg
15kg 32C0
780m
0.03cm2 0.693kg=11x10-6
E=2.1x106kg/cm2.
30m
15m
-:
20C0
15kg
30C0 pkg
0.22cm2
400gr E=2.1X10-
91
6Kg/cm2 =11x10-6C0.
p=10kg
-:
CD .
DE 87mD
E . EF EG
500 650EF,EG
DF
-:
p Q
367m
P Q'N360 25'E N40035' W
PQ
S86035'E
-:
92
p Q
517m
P Q'N330 40'E N43020' W
PQ N780E
-:
BAC A C
AAD
40m .AD DC
'480 30 '2880 30
BAC C
A207.8m
-:
550m .
150 20m
93
0.05m
-:
12.0m,16.5m,and23.0m
well-conditioned
-:
156.0m,103m,and257.0m
well-conditioned
-:
6.0x6.25cm
93,750m2
1m
-:
0.45hectar
5cm2
-:
94
30m
0.025m
Chain Surveying
triangulation
300-1200
-:
(
)
95
Chain surveying is unsuitable when: .1
.2
.3
.4
96
-:
Large scale map and small scale map:1cm
-:
1cm=1m
RF=1/100
1cm
.
-:
1cm=100m
RF=1/10,000
RF1/500
.
RF 1/500
.
Well conditioned and ill conditioned traingles
300 1200 well
97
conditioned triangle .
best conditioned .
sharp
.
300 1200
ill conditioned traingles.
.
.
.
index skatchmain skatch
feild book
.
99
-:
Technical Terms Used in Chain Surveying:
.
-:stationsurvey
.
100
1. Main station
2. Subsidiary station
3. Tie station
Main Station -:
main survey line
A,B,C
)(------.
-:Subsidiary Station
main survey line
subsidairy lines
)S1,S2,S3Sn)
() .
-:Tie Station
Subsidairy station
tie station tie
101
-: Selection of Station
102
300
-: Offset
chain line
offset
perpendicular offset oblique offset
offset .
Perpendicular Offset-:
103
.
.
Perpendicular offsets are preferred for the following reason
field book
swinging :-
( )
104
Cross Staff -:
Cross Staff .
1. Open cross staff
2. French cross staff
3. Adjustable cross staff
:Open cross staff -
cross staff
a
:French cross staff-cross staff 900
450 .b
-Adjustable cross staff:cross staff
c
105
-:
)(3:4:5
builder square tri square
106
oblique offset-:
chain line
-: Number of Offset
.
.
.
107
fig
2.8.
fig
2.9.
zig zag
2.10
108
chainage fig2.11
a.b
c,d fig 2.12.
.fig2.13
109
zig zag
feild book.
fig 2.14
.fig 2.15
Problem related on length of offset: -:
50
1cm=20m
0.03cm
-:
AB 50
BC .
AB=L m
on the paper
6.884m.
-:
15m
10m=1cm 30
1.
2.
-:
BC=displacement parallel to chain line
112
=0.002cm on the
.0.002cm
-:
BC=ABsin300
=15sin300
=0.7850m (displacement on the ground)
1cm=10m
Displacement parallel to chain line=
paper.
113
=0.0785cm on the
-: degree of accuracy
.1 scale of plotting
2. permissible error in
plotting
80cm.
.
114
5m=1cm
0.02cm .
1cm on the map=500cm on the ground
0.02cm on the map=500x0.02=10cm on the ground
10cm .
.5 .
.6
-: equipment used in chain survey
115
-: feild book
field book
standard field book oblong book
200mmx120mm
. single line
field book
116
117
118
triangulation
-:
119
( field notes) -:
Chainage of line AB is 95.5 m
The offset to the pond at the left of chain line are as follows:
120
leveling operation
-: LEVELING
.
.
121
RL
.
.
(
.
-: DEFINATION
-: LEVELING
.
-: level surface
122
.
.
level line -:
( )
.
horizontal plane -:
.
( ) .
horizontal line -:
. .
vertical line -:
. .
vertical plane -:
123
-:
.
.
)Reduced level(RL -:
Datum line
Datum line .
124
line of collimation -:
)(cross-hair
. .
axis of telescope -:
object glass
optical center eye peice optical
center .
axis of bubble tube -:
bubble tube longitudinal
curve .
)Bench mark(BM-:
(RL
Datum line reduced level
125
.
Great trigonometry survey Bench Mark GTS
Permanent Bench Mark
Temporary Bench mark
Arbitrary Bench mark
-:GTS Bench mark
.
126
127
.
.
)Back sight reading(BS -:
)Fore Sight (FS
.
) -:Intermediate sight(IS
BS FS
129
-: focusing
eye piece object glass
focussing screw
. object glass
focus
daiphragm eye piece
cross hairobject .
130
focusing .
-:Focusing the eye piece1
eye piece
cross hair .
-:focussing the object glass2
focusing screw
.
-:Tripod stand .1
.
.
.2
telescope-:
131
object glass eye piece
daipragham .
eye piece . daipraghamcross-
hair. focussing focusing
screw . focusing
internal foussing external focusing.
focusing Outer tube
. focusing screw
cross hair . internal
focusing eye piece .
Leveling staff .3
staves .
1-Target staff
2-The self-reading staff
-:Target staff1
132
target
verneir
.
.
.
Staff man
Points to be remember by Staff man
.
..
.
.
level man -:
Points to be remember by Level man
.
.
133
center line
,profile line .
Eye piece focusing
focusing .
.
reading
.
bubble
-:
TEMPORARY ADJUSTMENT OF LEVEL
.
.
134
1- Selection of
-suitable position:
.
136
.
7
.
types of leveling operation:-
-1 Simple leveling -:
.
.
A B
O
(A B).
A B
.
-:
137
-: B
Differential leveling -:
.
.
138
.
Readings .
A B
O1,O2,O3
C1,C2,C3 Chainge point
. A B
A
B A
B.-:
-:
B
139
140
Flyleveling
fly leveling
fly leveling
BS FS
.
141
142
-:Cross sectionalleveling
.
20,30,40m
.
143
-:Check leveling
fly leveling
chek leveling.
.
-:
.
144
collimation line
bubble
collimation line .
disturb
line of collimation
line of
collimation
FS BS
Line of collimation
.
.
-:
collimation line -:
when the line of collimation is inclined upwards:
O A B
.
145
-:
CORRECTION TO BE APPLIED
1 -:curvature to be applied
147
reading line of
sight
. line of
sight level line
curvature correction
.
AB=D
BD=Cc=curvature correction
DC=AC=R=radius of earth
DD=diameterconsider as 12,742km
ABC
148
BC2=AC2+AB2
(R+Cc)2=R2+D2
R2+2RCc+Cc2=R2+D2
Cc2R=D2
Curvature correction Cc=D2/2R
Cc2 .
Cc=D21000/12742=0.0785D2
True staff reading=observed staff reading-curvature correction
Refraction Correction -:
.
Cr=1/7 xD2/2R
Refraction correction, Cr=1/7 x 0.0785D2=0.0112D2m
149
Combined correction -:
Combined correction= curvature correction+refraction
correction
=-0.0785D2+0.0112D2
=-0.0673D2
True staff reading=observed staff reading-combined correction
)(negative
D2/2R-1/7XD2/2R=-6D2/14R
h
h =0.0673D2
150
=D
dip of horizon
AB=D
BD OB
horizontal line tangent line
dip of horizon
)Dip =arc CA/radius of the earths (in radian
) =D/R (in radian
CA AB
D R
151
problem on correction-:
-:
A
150m B 100m A
2.525m B 1.755mA
B .
-:
A .
A=0.0673D2=0.0673X (150/1000)2=0.0015m
Correct reading on A=2.525-0.0015=2.523m
B .
B=0.0673D2=0.0673X (100/1000)2=0.000673m=0.0007m
Correct reading on B=1.755-0.0007=1.7543m
152
A B
True difference of level between point A and B=2.5231.754=0.7692m
Fall from B to A
-:
30km
-:
153
h =0.0673D2
AL=D=30Km
=0.0673x (30)2=60.57m
light house 60.57m
-:
50m visible horizon
dip of horizon
60.370km
-:
)h=0.0673D2 (where D is visible horizon distance
= D
h=height of tower=50m
D=27.26km
Dip of horizon=D/R (radian)=27.26/6.370 radain
= (27.26/6.370)x(180x60/) min=14.71mins
-:
154
50m
10m
-:
D1+D2 .
=D1
D1=27.26Km
=D2
Distance between man and object=D1+D2
=27.26+12.19=39.45km
155
-:
10m
80km
-:
D1+D2=80Km
h 1=0.0673D2
=D2
D2=80-12.19=67.81km
h2=0.0673D22=0.0673x(67.81)2=309.46m
309.46m.
156
-:
B A
A B
100m 150mAB
12880km
-:
A
150m B 100m A
.525m1 B2.755mA
B .
-:
30km
-:
50m visible horizon
dip of horizon
60.370km
157
-:
50m
10m
-:
10m
80km
-:
A
150m B 100m A
.525m1 B2.755mA
B .
-:
158
B A
A B
100m 150mAB
12880km
-:Reciprocal leveling
BS FS
Reciprocal leveling
.
.
.
A B
A A
a1,b1 .
a2,b2
159
B A -h
-e
.
Correct staff reading at A=a1
very near)
Correct staff reading at B =b1-e
True difference of level between A and B,
h=a1-(b1-e) -------------------1
.
Correct staff reading at B=a1
very near)
Correct staff reading at A =a2-e
True difference of level between A and B,
h= (a2-e)-b2---------------------2
2h=a1-(b1-e) +(a2-e)-b2
h = (a1-b1) + (a2-b2)/2
160
Problems on reciprocal leveling: :
A B
.
A A B
2.245m,3.375m . B
A B
161
1.955m,3.055mB
A 125.550m
-:
)(fall from A to B
A and B=3.375-2.245=1.130m
A and B=3.055-1.955=1.100m
True difference of level =1.130+1.100/2=1.115m
RL of B= 125.550-1.115=124.435m
-:
remarks
distance
AB=500m
RLof
Staff reading on
Instrument at
2.595
1.155
2.415
0.985
162
A=525.5m
BRL
( )
-:
-:
True diffrerence between A and B= (2.959-1.155)+(2.4150.985)/2=1.435
( fall from A to B)------1
RL of B=525.500-1.435=524.065m
-:
500m
)(negative
=0.0673x (0.5)2=0.0168m
-:
163
164
down ward
.
REDUCED LEVEL
.
)1- The collimation system or height of instrument system (HI
2- The rise- and- fall system
line of collimation RL.
BS BM
RL HI
HI
HI RL
RL
.
-:
A,B,C,D
.
(a) RL of HI in first setting =100+1.255=101.255
165
RL of A=101.255-1.750=99.505
RL of B=101.255-2.150=99.105
(b) RL of HI in 2nd setting=99.105+2.750=101.855
RL of C =101.855-1.950=99.905
RL of D=101.855-1.550=100.305
BS-FS=Last RL-first RL
BS FS
RL RL .
-:
Rise and Fall system -:
.
rise
Rise
RL RL .
Fall fall
RL RL .
-:
166
Point A (with respect to BM)=0.75-1.25=-0.50
)(fall
Point B( with respect to A)=1.25-2.75=-1.50
)(fall
Point C (with respect to B)=2.75-1.50=+1.25
)(rise
Point D(with respect to C)=1.50-1.75=-0.25
)(fall
RL of BM=100.00
RL of A=100-0.50=99.50
RL of B=99.50-1.50=98.00
RL of C=98.00+1.25=99.25
RL of D=99.25-0.25=99.00
BS-FS=Rise-Fall
BS FS
rise fall
fall rise
Collimation system
RL RL
167
BS FS
Fly
IS
.
leveling
rise and fall
RL .
Points to remembered while entering the level
book.
BS
FS IS
.
BS FS.
IS
IS FS
BS IS .
168
.
Last RL- fisrt RL=250.705-249.260=1.445
-:
)Project work (ROAD, RAILWAYS, ETC
-: marking tentative alignment
.
1
2
3
4
5
.
(20-40)m
.
-:
fly leveling
RLs
.
Fly leveling from BM No.1 at--------to the starting point of the
proposed road from -------------------------- to--------------------171
Statio
n
point
BS
BM
0.95
5
I
S
FS
Rise
Fall
(+)
(-)
RL
Remark
s
250.55
0
On
BM1
1.25
0
2.15
0
1.19
5
249.35
5
0.78
5
1.76
0
0.51
0
248.84
5
1.53
5
2.05
5
1.27
0
247.57
5
1.26
0
0.83
5
0.70
0
248.27
5
0.67
5
0.95
5
0.30
5
248.58
0
1.27
5
1.50
5
0.83
0
247.75
0
1.65
5
2.05
0
0.77
5
246.97
5
0.45
0
2.16
0
0.50
5
246.47
0
1.00
5
0.55
5
245.91
5
Sp,road
172
-: profile leveling
profile leveling
20m-30m
.
.
procedure
AB,BC,CD and DE
)(L1,L2,L3Ln Staff reading
BS
FS
IS Fore
Bearing Back Bearing
.
1000m
TBM
173
174
175
. Chainage
.
.
177
178
)(1:400-1:100
working profile
formation level
179
working profile .
formation level
falling gradient 1:50formation line
.
Fall per 20m=20/50=0.400m
Formation level at Chainage 0=245.000m
Formation level at Chainage 20m=245.000-0.400=244.600m
Formation level at Chainage 40m=244.600-0.400=244.200m
.
colour convention
Datum line1 black ink
.
ordinates2
formation line3
finished surfaced4
5
180
6
7
Difficulties faced in leveling:- -:
-
Leveling across a large pond or lake
.
A B O1
O2
.
181
-
Leveling across a river:
A A B
RECIPROCAL LEVELING
.B .
-
LEVELING A CROSS THE SOLID WALL:
A B
.A
182
B
B
.
RL of A=HI-AC
)RL of E=RL of A+AE=RL of F(same level
o2
RL of B=RL of F-BF
HI at O2=RL of B+BD
183
BS BM
HI
FS RL
BS FS
zig-zag
BS FS
184
AB I1,I2,I3.In
S1,S2,.Sn
6
.
185
source of error in
-: leveling
instrumental error -:
focussing tube
personal error
.
186
permissible error in level
machine
.
E=C
E=closing error in meters
C=constant
D=distance in kilometers
.
E= 0.100
E= 0.025
E= 0.012
187
Rough leveling
Ordinary leveling
Accurate leveling
E= 0.006
Precise leveling
360
188
5mm
.
BM shifting and closing
A 200mB
.
189
horizontal distance
on level machine
A B
A B
.
Horizantal distance=(upper reading-down reading)x100
upper reading=1.567m down
reading=1.453m
Horizantal distance=(upper reading-down reading) x100
190
vertical
-: distance by level machine
.
Height=direct reading+indirect reading
indirect reading=1.398m
Direct reading=1.576m
Height =1.576m+1.398m=2.974m
slope on level
machine:
1 Raising slope
2 falling gradient
.
.
A
191
1) A-B/L X100=Slope %
L
192
TA .
-:
sub grade 40cm
3%
BS=1.897m
BM=450m
Is reading on CL=1.230m
-:
HI=BM+BS
HI=450+1.897=451.897m
NSL at CL=HI-IS=451.897-1.230=450.667m
FRL at CL=NSL+thickness of layer=450.667+0.40=451.067m
Required rod reading (3R) = HI-FRL=451.897-451.067=0.83m
0.830m.
. 40cm
193
GPS
GPS
longitude latitude
elevation
GPS .
1:Single frequency GPS-
receiver antenna .
2GPS Hand held set
.
tracking
.GPS GPS
194
24 Satellite
12000mile
24
7000mile/hour
195
196
signal
signal receiver
GPS .
GPS GPS
.
:POWER KEY .1-
GPS ) (on/off.
:Rocker key .2-
.
:Page key .3- screen
.
:Entere key .4- screen
.
-:Zoom key .5
)(zoom in/out
:Menue key .6- screenoption
.
197
:Alarm clock-
.
199
200
chain and Compass traversing
.
.
. -1
open traverse2 close travers .
1:open traverse-
.
2 :closed traverse-
.
201
-: method of traversing
.
1.
2.
3.
4.
1 method of chain
-:angles or chain traversing
.
.
AB AD
A A
20m
AB ADP Q
PQ BAD
.
203
but PR=20m
proof: sin/2=PR/PA
Sin/2=QR/40
and PR=1/2PQ
Sin/2=PR/40
.
-:Free or lose needle method2
.
-:Fast needle method3
204
instrument
-: for measurement angles
reference line
.
-1
-2
205
.
.
2-graduated circle 3- line of sight
1-magnetic needle
- prismatic compass
206
207
leveling-:
observing the
reading-: AB
.
A .
prism sight
vane
prism
.
B
.
. 15
-: surveyor compass
.
208
.1
209
.2
.
.
.3
00 900 1800
2700 .
.
900 .
.4
1m
Jacob staff light
tripod.
210
bearing of line
.
.
1 line True meridian
2 Magnetic meridian line
211
.
.
212
designation of
-: bearing
1Whole circle Bearing system
2Quadrantal system
-:Whole circle bearing system
.
00 and 3600.
.
-:Quadrantal bearing system2
213
.
.
N,S,E and W
AP2= 2S.E AP2=S E
.
214
Quadrant
Rule for RB
WCB system
Case
NE
=WCB
00 and 900
SE
=1800-WCB
SW
=WCB-1800
NW
=360 -WCB
FB=BB-1800BB1800
1800 . Quadrant Bearing
systemFB BB
FB=N40
025'E BB=S400 25'W .
-:)whole circle bearing(WCB quadrant
) bearing(QB
'3340 52
-:
'1320 12
'2360 37
216
'680 32
'WCB= 680 32
'WCB=1320 12
'E 470 48
WCB=2360 37'
QB=WCB-1800, QB=S560 37'W OR S,
W560 37'
WCB=3340 52'QB=3600-WCB, QB=N2508'WOR N, W2508
whole circle bearing reduced bearing -:
N360 16'E
S280 14'E
S470 26'W
N580 24'W
BC,1420 18'
CD,2080 37'
and
-:
217
-:
fore bearing
back bearing
and
CD,S260 30' W
BC,S43 18' E
Calculation of
-: angles from bearings
( )
3600.
.
case 1 -:
whole circle bearing
.
-:
.
.
1800 . 1800
.
218
3600
.AB AC
.
BAC CAB
3600.
AE,3250
AB,410
.
< BAC=bearing of AC-bearing of AB
1150-410=740
<CAD= bearing of AD bearing of AC
=2100-1150=950
< DAE=bearing of AE-bearing of AD
3250-2100=1150
<BAE= bearing of AE bearing of AB
3250-410=2840
<EAB=3600-2840=760
-:
.
219
.CA AB
AC
ACCABack Bearing
CAFore bearing+1800 .CAB
.
Reduced bearing
.
.
1
)(a
reduced bearing .
The includes angle= difference of two reduced bearing
AOB=difference of the bearing of OA and OB
2
)(b
The includes angle =1800-sum of the two reduced bearing
AOB=1800-sum of the reduced bearing of OA and OB
220
3
.
)(c
The includes angle=1800-difference of the two reduced bearing
BOA=1800-difference of thebearing OB and OA
4
.
d
The includes angle=sum of the two reduced bearing
221
Calculated bearings
.
observed bearing
.
calculated bearing.
222
observed bearing .
Bearing of line =given bearing +include angle
WCB
Bearing of AB=300 the angle of BAC=1100 CAD=1000 and
DAE=650AC, AD, AE
-:
223
Bearing of AB=300
Bearing of AC=300+1100=1400
Bearing of AD=1400+1000=2400
Bearing of AE=2400+650=3050
-:
AB Reduced bearing
N350E BAC,CAD,and DAF
950,1100,750reduced bearing
AC,AD and AF
-:
BAC=950
Sum=1300
= S500E
224
RB of AB=350
RB of AC=1800-1300
CAD=1100
RB of AC=500
difference =600
RB of AD= S600W
DAF=750
RB of AD=600
Sum =1350
RB of AF=1800-1350
=N450W
example on computation
-: of included angles
OB OA -:
a) 320 15' and 1480 45' b) 160 10'
and 3320 18' and c) 1260 12' and 3000 15'
-:
<AOB=bearing of OB-bearing of OA )a(
1480 45'-320 15'=1160 30'
(b)<AOB=bearing of OB-bearing of OA
3320 18'-160 10'=3160 18' Exterior angle
1800
BOA3600
.
BOA=3600-3160 8'=430 52
(c) <AOB=bearing of OB- bearing of OA
<AOB=3000 15'-1260 12'=740 3'
225
-:
BC AB
a) 1460 12' and 680 24'
a)
Bearing of AB=1460 12
Bearing of BA=1460+1800=3260 12
Bearing of BC=680 24
Deffrence between two bearing=3260 12-680 24=2570 48=
exterior angle
<ABC=3600-2570 48=1020 12
b)
Bearing of AB=700 38
Bearing of BA=700 38+1800=2500 38
Bearing of BC=1260 18
Deffrence between two bearing=2500 38 -1260 18=124020=
<CBA
226
-:
AB1520 20 ABC 1240 38
BC ' 960 58
-:
AB AC
BAC
1-AB, N150 15' E
AC, N870 10'E
2-AB, N120 24'E
AC, S520 30'E
3-AB, S580 50'E
AC, S280 15'W
4-AB, N48024'E
AC, N38 18'E
5-AB, N620 45' E
AC, S280 15 'W
6-AB, S 360 12'W
AC, N670 48'W
-:
0
ABCDE
Back bearing
Fore bearing
' 2870 15
' 1070 15
AB
2020
220
BC
' 1010 30
' 2310 30
CD
' 90 15
' 1890 15
DE
' 3040 45
' 1240 45
EA
227
Sides
-:
Fore bearing
Sides
N450 10' E
AB
S60040'E
BC
S90 50'W
CD
N800 40'W
DA
-:
800
-:
S300E
-: local attraction
228
N S
(
)
.
.
-: magnetic declination
229
Magnetic bearing and true bearing:true bearing =magnetic bearing declination
declination east
declination west .
Magnetic bearing =true bearing declination
declination west
declination east .
-:
230
)AAB '1350 30
. declianation
'west=50 15
)BCD 2100 45
declination 8015w
-:
A) True bearing of AB=magnetic bearing declination
'=1350 30' -50 15'=1300 15
B) Magnetic bearing =true bearing +declination
'210045'+80 15'=2190 0
-:
CDS30015'E
100 15'E
-:
RB WCB
WCB
RB.
RB of CD=S30015'W
'WCB of CD=1800 +30015'=2100 15
231
(A
(B'5030
232
-:
(A
'1750 30
.
'175030
.
Magnetic declination=1800-1750 30'=40 30'E
(B
'5045
.
'5045
.
'Magnetic declination=50 45
233
-:
OA,OB ,OC,OD
<AOB,<BOC 30030',140015',220045' and 310030'
and <COD
-:
>AOB=bearing of OB-bearing of -bearing of OA
=1400 15'-30030'=109045'
<BOC=bearing of OC-bearing of OB
=220045'-140015'=80030'
<COD=bearing of OD-bearing of OC
=3100 30'-220045'=89045'
234
-:
A,B and C
AB'800 30
-:
'FB of AB=800 30
235
FB of BC=BB of AB-<B
=(800 30'+1800) -600=200030'
FB of CA=BB of BC+exteroir<C
= (2000 30'-1800) + (3600-600) = 3200 30'
FB of AB=BB of CA-<A
( = 320030'-1800)-600=800 30'(Checked)
-:
236
FB
45030,120015,200030 and AB,BC,CD,DE
A,B,C280045
Interior <B=BB of AB-Fb of BC
=(45030+1800)-120015
225030-120015=105015
Interior< C=BBof BC-FB of CD
=(1200+1800)-200030
300015-200030=99045
Exterior< D=FB of BC-FB of CD
=280045-(200030-1800)
280045-20030=260015
Interoir <D=3600-260015=99045
237
-:
ABCDA
AB
120030
238
-:
FB of AB=120030
FB of BC=BB of AB-<B
=(120030+1800)-900
=300030-900=2100 30
FB of CD=BB of BC+exterior<C
=(210030-1800)+(3600-900)
=30030+2700=300030
FB of DA=BB of CD-<D
=(300030-1800)-900=30030'
FB of AB=BB of DA-<A
=(30030+1800)-900=120030' checked
239
-:
A,B,C,D,E
.ABFB
300FBs
-:
FB BB
240
-:
FB BB
241
-:
BB
FB
LINES
'3300 00
'1500 00
AB
'480 00
'230030
BC
'1270 45
'3060 15
CD
'1200 00
'2980 00
DE
'2290 30
'490 30
EA
242
a)
b)
c)
d)
e)
229030'-1500=79030'
Interoir <B= BB of AB-FB of BC
=3300-230030'=99030'
Exterior <C=FB of CD-BB of BC
=3060 15'-480=2580 15'
Interior <C=3600-258015'
Interoir <D= FB of DE-BB of CD
=2980 00-127045'=170015'
Interior <D=3600-170015'=189045'
Interior <E=BB of DE-FB of EA
=1200-49030'=70030'
Sum of interior angles=<A+<B+<C+<D+<E
243
'=5410 0
But,the sum of angles should be (2N-4)900=5400 0
Error =5410-5400=10
12
PROBLEM ON
LOCAL ATTRACTION
-:
244
-:
-:
.
a) Calculation of interior angles
Interior <A=FB of AB-BB of EA
=191045-1470 45=440
b) Interior <B=FB of BC-BB of AB
=39030-130=26030
245
Corrected angle
FB
BB
0
194 15
14015
lines
AB
220045
40045
BC
200030
20030
CD
62045
2420 45
DE
150015
330015
EA
-:
AB=100m,BC=100m and CD=50m
BB
FB
0
Lines
'248015
'68 15
AB
'326015
'1480 45
BC
'46000
'224030
CD
'38015
'2170 15
DE
247
'1470 45
327045
EA
-:
100W
BB
FB
Lines
2390
590
AB
248
3170
' 139030
BC
' 36030
' 215015
CD
290
2080
DE
' 138045
' 3180 30
EA
-:
FB
BB
0
N45 30'W
Lines
S45 30'E
0
AB
N60040'W
S60 E
BC
N3020'W
S5030'E
CD
S850E
N83030'W
DA
1. Prismatic compass with stand =1no
2. Metric chain(20m)=1no
3. Metallic tape(15m)=1no
249
4. Arrows =10nos
5. Ranging rod=3n0s
6. Cross staff or optical square =1no
7. Plumb bob=1set
8. Tri square or wooden square set=1no
9. Wooden pegs=10nos
10. Mallet or hummer=1no
11. Field book=1no
12. Good pencil=1no
13. Eraser=1no
14. Knife=1no
field procedure
of compass survey
prismatic compass
.
Recconnaissance survey-:
.
250
251
A
.AB
FB DA BB AB
AB
field book .B
BB .
BCFB AB
FB
BB Field book
.
.
252
plotting -
.
1
By parallel meridian through each station
A
AB dprotactor
. B
253
BC
.
.
closing error
.
by considering
-:included angle
A
AB
.B
254
<B BC
.<C
C CD
.
.
By considering the centeral meridian line:O
. O
ab,bc,cd da
255
. ABab
.
ADJUSTMENT OF CLOSING
-:ERROR
Closing error
256
Bowditchs rule
A,B1,C1,D1,E1,A1
RF=1/400
AA1
closing error .
AA1
and E1A1
AB1,B1C1,C1D1,D1E1
A1a
Aa
B1,C1,D1,E1B1b,C1c,D1d,E1e
A1a
ABCDEA
257
instrumental error -:
258
Sight vane
Horse hair
Pivot point
Ring
pivot
.
personal error -:
Graduated ring
other source of error -:
.
259
PRECAUTION TO BE TAKEN IN COMPASS
SURVEYING
brake pin
press
Sight vane glass cover
260
Glass covers
. glass
cover .
-:
-:
-:
-:
Contouring surveying
-:
.
100m
.
261
-: Technical terms
contour map-:
contour lines
.
262
-: Contour interval
100m,98m,96m
2m
.
( )
0.25m,0.50m,0.75m .
5m,10m,15m
1m,2m,3m
0.25m,0.50m,0.75m
.
horizontal Equivalent-:
.
263
.
-: object of preparing contour map
.
.
.
.
.
.
.
265
266
. overhanging cliff
-: Method of Contouring
12
Direct method
-:Case 1
pegs
267
procedure -:
fly leveling
.
.
.
BS
TBM=249.500M BS=2.250M
HI=249.500+2.250=251.750M
250.000M
1.750M
1.750M
250M .
268
A,B,C,D. .
269
Case 2 -:
.
BS
1.250M
1.250M
152.0M .
270
-: Indirect Method
RL
Spot level
1cross section method
2quare method
271
Cross section :
25m, 50m, 100m
RL
.
272
-: Square method
. (5-20)m
1,2,3,A,B..
273
.
.
-: contour interpolation
274
-1arithmetical method
-2 the graphic method
-:
A B A
RL=98.75m B RL=100.75m
10m
RL=99m
Vertical difference between A and B=100.75-98.75=2m
Difference of elevation between A and 99m contour=9998.75=0.25m
Distance of 99m contour line from A=10x0.25/2=1.25m
Ps=HE-CE/HE-LE X L
Ps=100.75-99/100.75-98.75x10=8.75
8.75mB .
RL=99m
.
Graphic method
275
tracing paperAB
ABC
O
O
AB 1-1,2-2,3-3
AB . guide
line . boundary line
.
2m
a b RLs92.5m
100.75m
OB
90,0m
95,100,105m
Tracing paper
a92.5m b
100.25m abAB .
94, 96, 98,100m
.
276
-:contour gradient
grade contour
abney level
.
location of contour gradient -:
1:20
277
94m
2m A
96m2x20=40m
A 40m (
) B
B
C
.
.
278
1.abney level
2.level instrument
-: abney level
Telescope and spirit buble buobble450
bubble
279
pole
pole
DB
bubble
ABline of sight .A B
pegs .
-:
280
RL
Rquired staff reading
.
-:
RL=525.50m
Falling gradient 1:20
30m
BS reading=1.525m
HI=525.500+1.525=527.025m
RL of next point=525.500-30/20=525.500-1.50=524.00m
Staff reading on next peg=527.025-524.00=3.025m
staff30m
reading=3.025m .
pegs
.
Area calculation
281
.
.
Square meters
)Hectare (1hectare=10,000m2
Square feet
)Acres (1acres=4840sq.yd=43.560sq.ft
Area
Graphic Method
Instrumental Method
COMPUTATION OF AREA FROM FIELD
NOTES:
282
STEP 1 -:
.
..
Area=BxH
area= AxA
A=bxh
A=0.5bxh
herons
.
283
a,b,c s
A=r2 or A=d2/4
.
284
-:
x-staff
-:
x-staff
285
-:
286
computation of area
from field notes
.
-:
287
.
By drawing parallel line and converting them to rectangle: tracing paper
tracing
paper
give and take
.
.
Required area=length of rectangle x constant distance
289
case 2 -:
boundary area
.
-:
-: The Average Ordinates
.
291
.
O1, O2, O3.On
L
n
n +1
= Area
= Area
-:
-: trapezoidal rule
boundary
.
292
.
O1, O2, O3.On
d
= 1st area
= 2nd area
= 3rdarea
= Last area
* =Total area
+
*
+=total area
=
(
-:
-: SIMPSONS RULE
Parabolic rule .
293
O0,O1,O2
d
Area of AFeDC=area of trapezoim AFDC+area of segment
FeDEF
=Area of trapezoim
= Area of segment
{
{ +
=1
( =
)and so on
)
( =2
( =Total area
294
Simpsons rule
Trapezoidal rule
boundary boundary
-: practical problems
-:
10m .
0, 2.50, 3.5, 5.00, 4.60, 3.20, 0m
boundary
1. The mid-ordinates rule
2. The average ordinates rule
295
Base length=10x6=60m
Number of ordinates =7
Required area=60
{
}=60x
=161.14m2
)+
required area=5x37.60=188m2
4.by simpsons rule
d =10m
required area=
)+
=196.66m2
-:
15m
3.50, 4.30, 6.75, 5.25, 7.50, 8.80, 7.90, 6.40, 4.40, 3.25m
.
1. The trapezoidal rule
2. Simpsons rule
297
-:
curved boundary .
60
40
5.80
20
15
30
6.10 4.70
5.20
Distance (m) 0
80
10
3.80 4.60
.
1. The simsons rule
2. The trapezoidal rule
COORDINATES
-:METHOD FOR FINDING AREA
.
Procedure -:
x
y .
298
.
points
coordinates
y
y0
y1
x1
y2
x2
y3
x3
y4
x4
x4
y0
.
-:
299
Chainage (m) 0,5.5,12.7,25.5,40.5
Offset(m) 5.25,6.50,4.75,5.20,4.20
.
coordinates
points
5.25
6.50
5.5
4.75
12.7
5.20
25.5
4.20
40.5
40.5
300
0
5.25
=P
(5.25x5.50+6.50x12.70+4.75x25.5+5.20x40.5+4.20x40.5+0x0
)+0x0
=28.88+82.55+121.13+210.60+170.10=613.26m2
=Q
)(0x6.50+5.50x4.75+12.70x5.20+25.50x4.20+40.5x0+0x5.5
=26.13+66.04+107.10=199.27m2
)Required area =1/2(P-Q
=1/2(613.26-199.27) =206.995m2
301
volume calculation
.
Level
Two level
Three level
Side- hill two -level
Multi- level
302
Formulae for calculation of cross sectional area
level section -:
.
-:
10m2:1
2.5m
-:
h=2.5m
b=10m, n=2
.
Cross sectional area= (b+nh) h
303
= (10+2x2.5) x2.5=37.5m2
PB=b/2
Bx=sh1
b 1=b/2+sh1---------a
)Ee=(h1-h
b 1=nxEe=n(h1-h)----------b
a b
304
b/2+sh1= n(h1-h)
h1(n-s)=n(h+b/2n)
h1=
)--------------2
a
(
b 1=
h2=
b2=
)--------3
)--------------4
) ---------5
Area ABCED=DOE+COE-AOB
=
OE=OP+PE=
Dd=b2
Ce=b1
AB=b
OP=
Area = {(
Area = {(
)(
}--------------------6
305
-:
10m
1:1 1:6
3m
-:
b =10m
n=6
s=1
h=3m
)
)
=b1
=
=9.60m
)
)
=b2
=
=6.85m
}
306
()
({ = Area
()
({ =
( =
three
-: level section
.
Area ABCOD=DOP+COP+DAP+BCP
= Area
(
)}-------------------------7
( {= Area
h 1=OP+Oe=h+
h 2=OP ef=h-
307
------------a
( )+
(*
=b 2=AP+AK
=or h 2
---------b
=or h2
b a
b 2=ef
( )+
== h2
(*
=h 2
)-------------10
)----------------11
=b 2
(
=b 1
-:
Station
cross section
2.90/6.50
1.50/0
0.95/4.55
3.200/8.3
2.00/0
1.750/5.50
8m
308
-:
})+
(* {=Area
h=1.50m b=8m
h1=2.90m b1=6.50m
h2=0.95m b2=4.55m
})+
(
(
)
)
(* {=Area
(*
{=1
)+}=(0.75x11.05+2x3.85)=15.99m2
b=8m
h=2.0m
b1=8.30m
h1=3.20m
b2=5.50m
h2=1.75
=})+
)
(
{=2
(*
(1.00x13.80+2x4.95) =23.70m2
309
-:
Side-hill two level sections:
.
=h 1
310
=b 1
='b 2= +AA
)(a
)) -----------(b
a b
'b 2=EE'=O'E
(=
)-----------12
=h 2
a
)---------------------13
=b 2
-:
Area of PBC
=A1
=PB=OB+OP
311
})
{)
=A1
]--------------14
( =
) ({
[ =
-:
Area of PAE
=A2
=PA
})
)
(
(
{)
( =A2
( =A2
]----------------15
) ({
[ =
312
s1:1 .
-:
)
=b1
]-------------------------17
) ({
[ =A1
-:
10m 1:1
2:1
1:5 0.8m
-:
.
n=5
h =0.8m
s=1 b=10m
313
14
}
) ({
) ({
]
]
})
[ =required area
[ =required area
Required area=10.1m2
.
n=5
h =0.8m
b=10m
s=2
) ({
[ =Required area
}=0.16m2
{ =
314
Right
Center
Left
+_h3/b3 ,+_h4/b4
+_h/0
+_h1/b1,+_h2/b2
.x y
.
.
.
315
P=h3x0+h4xb3+0xb4+h1x0+h2xb1+0xb2
-:
Q=hxb3+h3Xb4+h4x +hxb1+h1xb1+h2x
( = Area
)
-:
6M 1:1
Right
Center
+6.20/4.50
+7.00/9.00
+3.75/0.00
Left
+2.25/5.50
+3.20/3.00
316
)p=(6.2x0+7.0x4.5+0x9.0+3.20x0+2.25x3.0+0x5.5
=0+31.5+0+0+6.75=38.25
)Q=(3.75x4.5+6.2x9.0+7.0x3.0+3.75x3.0+3.2x5.5+2.25x3.0
=129.27
)Area =0.5(P-Q
=0.5(38.25-129.27) =45.51m2
FORMULLA FOR CALCULATION OF
-: VOLUME
1 TRAPEZOIDAL RULE
2 PRISMOIDAL RULE
317
* =Volume(cutting or filling),V
)+
*
)+
=Volume
.
* =Volume (cutting or filling),V
)+
*
)
)
=Volume
(
)+
318
PRISMOIDAL CORRECTION FOR
TRAPEZOAIDAL RULE:-
=Cp
=Cp
)
)
(
)
= Cp for curtting
(
319
)a
= b) Cp for filling
( = Cp
)2nd section
5= (10+1.5x1.85) x1.85=23.63m2
6= (10+1.5x1.35) x13.5=16.23m2
7= (10+1.5x0.855) x0.85=9.58m2
.
)+
* =V
* =V
)+
V=5096.40m2
.
(
* =V
(
)+
(
* =V
(
)+
V=5142.9m2
-:
formation level
width=8m side slope=1:2
321
ground level
.
200
150
100
50
118.50
115.20
116.80
114.35
Chainage250
)GL(m
115.75
118.25
1:100 raising
slope
formation level 0m
115.00m
= Rise per 50m
section Filling(-
)
) Cutting(+
FL
GL
Chainage
A1
0.75
A2
1.15
115.50 114.35
A3
0.80
116.00 116.80
100
A4
1.30
116.50 115.20
150
322
115.00
115.75
0
50
A5
1.50
117.00 118.50
200
A6
0.75
117.50 118.25
250
=> 1.15x1=37.5-0.75x1=>x1=19.74m
)a
=> 0.80x2=57.5-1.15x2=>x2=29.44m
)b
=> 1.30x3=40-0.8x3=>x3=19.05m
)c
=> 1.50x4=65-1.30x4=>x4=23.21m
)d
.
A= (b+sh)h
A1= (8+2x0.75) x0.75=7.13m2
A2= (8+2x1.15) x1.15=11.85m2
A3= (8+2x0.80) x0.80=7.68m2
323
324
= Filling
From Chainage 200 to 250
= Cutting
Total cutting=70.37+78.76+73.15+221.02+590.75=1034.05m3
Total filling=179.29+174.73+213.55+159.92=727.19m3
-:
ground level .
200
150
100
50
118.50
115.20
116.80
114.35
Chainage250
)GL(m
115.75
118.25
formation
level=115m
formation width=8m side slope=1:1
-:
285
280
275
325
270
)Contour (m
290
16300
24600
8400
)Area (m2
31500
2050
270m 290m .
-:
.
)+
* =V
)+
* =V
=330375m3
.
)
* =V
(
)+
)+
* = V
V=330250m3
-:
326
40mx30m
2:1
5m
-:
Bottom section
B=30m
L=40m
* =V
(
)+
327
( )+
=V
=10166.66m3
-:
8m 1:1
1:10
2m,3m,4m
40m
-:
b =8m h =2m n =10 s=1
-:
)--------3
)
(
(
=b 1
=b 1
b 1=6.67m
) ---------5
328
=b2
b2=
b 2=5.45m
)(
Area = {(
}--------------------6
)(
Area = {(
Area =20.36m2
b =8m ,h =3m
b 1=
,n=10
)--------3
b 1=
,s=1
b 1=7.78m
b2=
b2=
) ---------5
b 2=6.36
Area = {(
)(
}--------------------6
329
()
({ = Area
Area =33.49m2
-:
,s=1
,n=10
)--------3
b =8m ,h =4m
(
=b 1
=b 1
b 1=8.88m
(
) ---------5
=b2
=b2
b2=7.27m
}--------------------6
}
()
({ = Area
()
({ = Area
Area =48.64m2
* =V
(
)+
330
)+
* = V
V=48.64m3
-:
10m
1:1
Transverse slop
Depth of cutting
chainage
1 in10
1.00
1in 5
2.00
50
1 in 8
1.500
100
2222.0m3:
-:
formation
width=9m1:1
50m
331
Right
center
station
left
1
2
-:
h =1.00m ,h1=2.55m,h2=0.95m,b=9m,b1=7.50m,b2=5.25m
.
)}-------------------------7
)}=14.26m2
(
(
( {= Area
(
{= Area
h =1.50m, h1=2.80m,h2=1.35m,b=9m,b1=8.10m,b2=4.75m
.
)}-------------------------7
)}=19.01m2
(
(
( {= Area
)
(
{= Area
.
332
V= *
V= *(
)+
)+=831.75m3
prismoidal correction
Cp= (
)(
)
D=50m
h1=centeral height of 1st section=1.00m
h 2=centeral height of 2nd section=1.50m
Width of 1st section=7.50+5.25=12.75m
Width of 2nd section=8.10+4.75=12.85
Cp= (
)(
)
Cp= (
) (
Cp=0.20m3
Correct volume=831.75-0.20=831.55m3
333
-:
formation width=10m
11: 2:1
1:5 fall
50m
0.50m 0.70m
-:
b =10m
n=5
)s=1(in cutting
s1=2 in filling
D=50m
h1=0.50m central height in 1st section
h2=0.70 centeral height at 2nd section
14
334
1st section
A= [
{( )
]--------------14
{( )
Area in cutting = [
]=7.03m2
17
A1= [
{( )
]-------------------------17
{( )
Area in filling= [
]=1.04m2
A= [
{( )
]--------------14
{( )
Area in cutting = [
]=9.03m2
17
A1= [
{( )
]-------------------------17
335
{( )
Area in filling= [
]=0.38m2
.
V=
=401.50m3
=35.50m3
V=
Cp=
Cp=
(
( ) (
)
) =1.04m3
( ) (
) =1.4m3
336
6m 1:1
50m
Right
center
Left
station
4.75/5.25,6.40/7.30
1.5/0
2.2/5.5 ,
1.75/3.00
5.25/.00,7.40/8.50
2.00/0
3.1/5.25
,2.2/3.00
-:
p=4.75x0+6.40x5.25+0x7.30+1.75x0+2.20x3.00+0x5.50=40.
20m2
337
Q=1.50x5.25+4.75x7.30+6.40x3.00+1.50x3.00+1.75x5.50+2
.20x3.00
=82.49m2
)
)=21.14m2
( = Area
( = Area
P=5.25x0+7.40x6.00+0x8.50+2.2x0+3.1x3.00+0x5.25=53.70
m2
Q=2.00x6.00+5.25x8.50+7.40x3.00+2.00x3.00+2.2x5.25+3.
10x3.00
=105.68m2
)
)=25.99m2
( = Area
( = Area
=1178.25m3
338
=V
spot level -:
Computation of volume from spot level:
.
spot level
V=area of triangle x
.
h1=some of depth used once time
h2=some of depth used twice time
h1=some of depth used thrice time
h1=some of depth used four time
340
-:
Computation of area from contour:
100m
341
A0,A1,A2,A3An
342
-:
343
plane table surveying
:-
.
344
.
.
ACCESSORIES OF
PLANE TABLE
:The plain table- (750x600) mm
345
tri pod .
-:The Alidade .
1 :plain Alidade- 50cm
object
vane
sight vane narrow slit
.
2 :telescopic Alidade-
.
346
347
)(0 N-S.
348
-: Orientation
.
Orientation
orientation
349
Orientation
.
plane table :
Orientation-:
Orientation .
352
Radiation Method
Intersection Method
Traversing Method
Resection Method
-:
.
-:
O
)(A,B,C,D
353
-: Intersection method
Base line
.
354
.
.
-: Traversing Method
fore sigh
355
-: Resection method
356
.
procedure -:
)A p
A B
AB AB
.
)BA(
) B AB.
)C A P
P1.
)DP p1p
.A
)E P B
P
357
P
U-fork
.
missing detail
1-the -two point problem
2-the -three point problem
-1 P Q
p
359
q AP
Q
2
B
.B.
pq . PQ
b
.
b .A
a1.
A A
. p
ba1a1
.
a1 Q
bq q1
pqq1
traingle of error .
360
pq1 R
Table . pq
table R
tableoriented
p q P Q
a
a
A .
plane table
. .
1. The graphical or Bessels method
2. The mechanical method
3. The trail-and-error method
1 -:
.1 A,B,C
a,b,c
P
.
.2p ca
A C
B
.3 ac C
a
B .
d.
362
.4
db B
.
Aa,Bb,Cc P
U-Fork .
363
-3
p A,B,C
a,b,c
orientation
-4tracing paper
a,b,c .p
p.
tracing paper
.
-5
p A,B,C
a,b,c
.
-:The method of trail and Error
.1 A,B,C
a,b,c
364
P
.
.2p
oreintation .
.3 Aa,Bb,Cc
orientation
.
.
.4
Aa,Bb,Cc
p
U-Fork .
1
2
Vanes 3
4
5 trough compassneedle
personal error
.1
.2
.3
.4clamped
.5
.6
.7
plotting error -:
1 pencil
366
2
3 .
.
-1
.
-2
-3
-4
-5
-6 tri
pod .
-7
-8
.
ploting.
367
-9
-:EQUIPMENTS
123456789-
-1no
-4no
-1set
15-Good pencil
-1no
16-Eraser
-1no
17-Knife
-1no
368
-5no
18-pins
-2no
-1no
20- Duster
Advantages and
Disadvantages of Plane Tabling
369
advantages -:
.1
.2field book
.3
.4
.5
.6
.
Disadvantage of plane tabling -:
.1
.2 (
) .
.3
.4
.5
.
370
-: EXERCISE
-:
-:
Oreintation
-:
leveling and centering
Hydrographic survey
barrage and weirs
and for cross drainage works
. ports,docks,harbours,light house
.
371
Rain gauging
River gauging
Marine survey
-: Rain Gauging
-: Necessity
catchment area
.
Location of site for Rain Gauging Station
catchment
Area .
500km2
150km2 .
372
Measurement of Rainfall
)(Rain gauges
373
374
-: RIVER GAUGING
Necessity
)High Flood Level(HFL
.
375
Guide banks
spill way
Selection of Discharge
Site
500m .
376
section N-N
.
10cmX5cm 2m
0.01m
.
.
post RL fly
leveling .
post
.
RL=155.25m
gauge
1.0m
156.25m . .
378
)-: Water(Sounding
Measurement Depth of
-: Sounding Rod
bamboopole 5cm
2.5m )(disk
379
15cm .
2m
. .
Sounding cable
2m
380
5kg
.
Echo-sounder-:
10m . .
381
Measurement of velocity of
-: water
382
1
.
float
C/S1
floatC/S2
383
384
90
.
h
.
=V
385
Determinationn of Cross-
-: Sectional Area ofRiver
-:
when the river is small-:
ranging pole
d0,d1,d2..
b
386
A1=0.5d1xb-----------------for triangle
A2=0.5(d1+d2) xb------------------ for trapezium
A3=0.5(d1+d2) xb------------------ for trapezium
=A4
Total cross-sectional Area=A1+A2+A3--------
-: When the river is large
AB
)(T1,T2
.
387
A AB
AP1,P2,P3,P4.
C ACAB
AC D
1.2.n
1=arc tan
2=arc tan
388
layout
-: introduction
Drawing
site clearance
.
389
()
-:Nessicity of layout
.
Check before starting
Preliminary site work
First layout
Erecting profile
Running offset
Final checking
1 (check before
) -:starting
.
.
2 ) -: (preliminary site work
390
1.
2.
3.
4.
5.
6.
pegs (
).....
.
3 ) -:(first layout
pegs pegs
nails
strain
.
4 -:erecting profile
1m
.
5 -:Running offset
.
.
391
6 -:final checking
900
)(3:4:5
.
392
393
3
.
4
5
.
6
7
394
x y
.
y-axis
x-axis
Point
Remarks
Y1
X1
P1
Y2
X2
P2
Y3
X3
P3
Yn
Xn
pn
.1
.
.2 x-axis x
.3 y-axis y
395
project survey
-:introduction
.
-:The Mass Diagram
barrow pitprobable locationwast bank,
.
-:The balancing line
mass diagram .
-:Lead
barrow pit 15m
.
396
( )
.
397
ordinate
Chainage.
smooth curve
.
-:
Mass Diagram.
)Filling (m3
-ve
-150
)Cutting(m3
+ve
) Chainage(m
0-50
+120
50-100
+90
100-150
-60
150-200
+100
200-250
398
250-300
-80
300-350
-120
350-400
+130
-:
Chainage
Algebraic
sum of
cutting and
filling
0
50
0-150
100
-150+200
150
-30+90
200
+60-60
250
0+100
300
+100-80
350
+20-120
399
Remarks
-100+120
400
RAILWAY PROJECT
SURVEY
.
justification of constructing new line -:
.
.
400
401
zigzag
Reconnaissance survey -:
tentative alignment
.
.
100m
402
.
-:Selection of Good Alignment
.
403
.
detailed preliminary survey -:
.
Constructing pillar
.
fly levelingGTS
.
100m .
20m40m
.
404
100m.
2km
.
bearing capacity of soil
. .
drawing
estimation.
final location survey -:
405
project report -:
.
back ground.
.
406
.
General map of the country through which the proposed line
will pass (scale-1cm=20km).
)Rout survey map(to suitable scale
)Longitudinal section( to suitable scale
)Cross section(to suitable scale
General map and contour map
Detailed drawing of culvert, bridge, tunnels, level crossing.
-: ROAD PROJECTS
Necessity -:
.
.
407
Marking the tentative aligment -:
general map
contour map
.
reconnaissance survey -:
408
tentative
alighment
.
.
field book .
80cm2.5ft.
50m
.
tentative aligment
.
crossing .
HFL 10
.
409
route survey 50m
profile leveling(20,40)m
.
drawing drawing .
410
)a
)b formation level
)cformation width side slope
)d
)e
Mass diagram )f
)a route survey
.
)b
)c
)d compensation
.
)e
)f
final location survey -:
.
30m
411
project report -:
.
back ground
drawings
)a
)b
)c
)d
)e
Route survey
Longtidunal section
Cross-section
412
wier
413
study of topography -:
.
selection of site for dam and
barrage or weir -:
.
borring,pile testing
-:river gauging
414
iver gauging
reconnaissance survey -:
.
.
.
.
415
.
.
.
.
preliminary location survey -:
.
.
Down stream Up
stream 1km.
416
100m
route survey map
(20)m
.
100
master plan
.
.
Toppgraphy survey
Street survey
Property demecration
Water supply
Sanitary system
Electrification system
Telephone system
.
Instrument required for conducting city survey: .
Transite theodolite with stand
Leveling instrument with stand
Leveling staff
Metallic tape
418
Invare tape
Metric chain with arrows
Plane table with accessories
Ranging rod,optical square,pegs,etc
preparation of topographic map
.
fly leveling
RLs
.
preparation of street map
419
leveling
fly
.
preparation of property map-:
.
preparation of water supply and
sanitary map -:
intake
point purification pointcheck valves fire
hydrantchambers
manholes,lampholes,inspection
.
preparation of electrification map
.
420
coordination works -:
.
.
.
Curves
Alignment
Deflection angle .
( original line
deflection line)
Curve .
421
)(Rising gradient
)(falling gradient
)(parabolic curve
curve
DEFINITION AND EXPLANATION OF DIFFERENT
TERMS
relstion between
: radius and degree of curve
AB 30m OR
D .
422
OA=R
AB=30m
AC=15m
<AOC=D/2
From triangle OAC.
Sin D/2=AC/OA=15/R
R=15/sinD/2
D/2
sinD/2D/2
)R=15/(D/2)X( /180)=1.719/D (approx.
-:Super elevation
.
423
.
super
elevation P
Wsinh
Wsin =Wv2/gR
Or
Wxh/b=WV2/gR
When is very small, sin =tan =h/b
h=b V2/gR
for road
)(1
Or
h=GV2/gR
for railways
)(2
424
b
G rails
R
g m/sec2
V
h
-:Centerifugal ratio
centerfugal ratio
simple curve -:
.
425
compound curve
.
426
Reverse curve
.
tangent .
-: transition curve
spiril curve. railways
.
427
Lemniscate curve -:
deflection
angle OPD
. OD
'PP O )OA,OB,OP(p
.
428
r=P/3sin2
p=polar ray of any point
r=radius of curvature of any point
=polar deflection angle
Length of curv OPD=1.3115K
K=3r
429
NOTATION USED WITH CIRCULAR CURVE:-
AB BC
B
Deflection angle
Iangle of intersection
T1 T2
BT1 BT2
)(Deflect right hand
curve
430
properties of simple
-: circular curve
431
T1ET2=R
arc
Length
of
curve=length
radains=R 0/1800
of
Length of curve=30 /D
if degree of curve D is
given
)Length of long chord =2T1D=2OT1 sin /2=2R sin /2 (m
Apex distance=BE=OB-OE
Rsec /2-R=r(sec /2-1) m
full chord -:
pegs
. 1/20
.
20-30m
10m
.
.
Chainage of first tangent point=Chainage of intersection-tangent
length
Chainage of second tangent point=Chainage of first
tangentpoint+curve length
Horizontal curve setting by chain and tape method:432
.
Taking offset or
-1
ordinates from the long chord
Taking offset from the
chord procedure
2-
Successively bisecting
the arcs
3-
4-
433
TL=Rtan /2.
. 2T1 T2
3
0
CL=R /1800
T1 T2
5
)(L
L=2Rsin /2
434
6
.
7
Oo .
O0=DE=versed sine of curve=R (1-cos /2)---------------------1
OF=R and OD=R-O0
From triangle OT1D, OT12=OD2+T1D2
Or R2=(R-O0)2+ (L/2)2
) (
=R-O0
) (
---2O0=R-
1 2 mid-ordinates
.
9
O1.O2,.On
x1,x2xn D
T1
.
435
px D
pp1 P1P2 TT1
.
OP12=OP2 +P1P2
R2=(R-O0) +Ox)2+x2
Where OP2=(R-O0)+Ox
(
)
=Ox
.
-:
AB BC b
150.5m
R=100m
Deflection angle=300
offset from long chord
-:
TL=Rtan /2
Tangent length=100xtan150=26.79m
436
Chainage of T1=150.50-26.79=123.71m
.1
CL=R /180
Curve length=3.14x100x300/1800=52.36m
Chainage of T2=123.71+52.36=176.07m
.2
)(L
L=2Rsin /2
Length of long chord=2x100sin150=51.76m
.
Each half=0.5x51.76=25.88m
.
) (
O0=R-
(
) =3.41m
O0=100-
5m
.
)=3.28m
)=2.91m
)=2.28m
)=1.38m
)=0.23m
(
)=0m,
)
(
(
(
(
(
437
=O5
=O5
=O10
=O15
=O20
=O25
=O25.88
CHECK
-:
.
-:
-:
438
.
.
.
-:
439
-:
10cm in length of 18.2km
30cm in length of 54.50km
50cm in alength of 91km
-:
triangle
plane
spherical
triangle
-:
1sec degree195.5km2
.
-:
traingulation
.
-:
-:
:-
.
440
:-
.
:-
.
-:
.
survey
Archeological-:
.
mine survey-:
military survey-:
.
city survey-:
.
.
-:
.
-:
catch ment
.
441
marine survey-:
.
-:
large scale small scale
-:
1cm 1cm=1km
1cm 1cm=1m .
-:
Test gauge
-:
pegs
.
-:
minor instrument
-:
Cross-staff ---for taking perpendicular offset
Optical square---for taking perpedndicular `offset
Clinometer---for measuring angles of slope
Box sextant---for measuring any horizontal angle
442
-:
De Lisles clinometer
Watkins mirror clinometer
Foot rule clinometer
Indain pattern clinometer
-:
-:
443
-:
=Ch
) Ch=L(1-cos
Ch=L/sin
=Ch
Ch=0.00015L 2
)Ch= slope(1:n
-:
-:
-:
1:1000
1:2000
-:
444
degree of curve .
-:
)1
)2
)3
)4
)5
)6
Tangent length=2Rtan /2
Curve length=R 0/1800 or 30 /D
Long chord=2Rsin /2
((Apex distance=R
)
)Versed sine=R(1-cos /2
=Deflection angle
-:
-:
-:
446
CR=v /gR
CR for road =1/4
FIELD SURVEYING 1MAY2014
-:
-:
-:
-:
ABCB C
BX
BY X,C and Y
BX=67m,BY=111m,CX=42m and CY=78m
C B329m
447
-:
1.
Check line 2.tie line 3.maximum length of offset
field book
D
E
-:
5.6m
18.1m .
-:
3.20m
18.80m .
-:
4.60m 20.30m .
-:
11.40m and 10.50m
13.0 and 23.0m .
-: 28.40m .
-:
448
A B
-:
20m
3cm
Slope distance (m) =18.70, 13.4, 10.1, 16.90, 11.6, 17.8
Deference of elevation between end (m) =0.85, 3.90, 3.25,
2.75, 3.1,180
Ans.86.7499m
-:
20m 20c0
20kgf
10kgf
13C0 480m
0.03cm20.45kgf
=11x10-6perC0
E=2.1x106kg/cm2
10,20m
Ans ,479.846m ,479.876m
449
-:
20m
260m
RL=9.850m
RLs
(2.410,1.765,0.650,3.485,2.870,2.105,1.865,1.020,0.475,1.670,
)2.290 and 3.625m
-:
fly leveling
A DA
RL D 116.72m
D
C
3.38
B
3.47
0.24
0.35
0.87
A
2.63
Staff at
BS
FS
-:
PQ=23m,QR=48m,RS=40m ,SP=24m and SQ=40m
450
PR
Ans:- Area =8804.43m2 PR=57.69m
References:
.
1. Surveying vol1and vol2 by P.C.PUNAMAI.
2. Surveying and leveling vol1 and vol2 by T.P
KANETKAR and S.V KULKARNI.
3. Surveying vol1,2 and3 by Dr K .R AROARA.
4. Surveying vol1 and vol2 by S.K Duggal.
5. Surveying and leveling by N.N BASAK.
6. Surveying and leveling by R.Agor.
7. Advance surveying by R.Agor.
8. Roy S.K fundamental of surveying, prentice hall, New
Delhi India.
9. Subramanian surveying and leveling Oxford University
press New Delhi.
451
452