You are on page 1of 8

PROIECT DIDACTIC

NIVEL I : GRUPA MIJLOCIE


TEMA ANUAL : CINE SUNT / SUNTEM ?
SUBTEMA : ,, EU I LUMEA MEA
TEMA SAPTMNII : FAMILIA MEA
TIPUL ACTIVITII : FORMARE DE PRICEPERI I DEPRINDERI
FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRAT
CATEGORII DE ACTIVITII : D.. + D.O.S.
1.D..: Activitate Matematic Aeaz-m la familia mea!- joc didactic
2. D.O.S. Activitate practic: Album de familie- lipire
SCOPUL ACTIVITII
- mbogirea cunotinelor referitoare la mulimi, sesizarea, observarea i numirea unor nsuiri comune elementelor unei
mulimi ;
-Aprofundarea cunotinelor copiilor referitoare la familie, membrii acesteia i atribuiile fiecrui membru al familiei,
utiliznd experiena acumulat prin intermediul activitilor din grdini.
- Dezvoltarea gustului estetic i a ndemnrii
OBIECTIVE OPERAIONALE :
s formeze mlimi pe baza unor criterii cerute ( mrime, culoare, form)
s verbalizeze aciunea efectuat;
s denumeasc nsuirea comun a elementelor dintr-o mulime;
s recunoasc materialele puse la dispiziie;
s realizeze lucrri practiv- aplicative respectnd cerinele
FORME DE ORGANIZARE: Activitate pe grupuri mici i individual

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia euristic, observaia, explicaia, exerciiul, problematizarea,dialogul, jocul liber, jocul
dirijat, munca n echip;
Resurse materiale: panouri cu imagini, jucrii, fie, lipici, albume.
Forme de organizare: pe grupe
Elemente de joc: simularea, micarea, aplauze, bti din palme, sunetul clopoelului
Sarcina didactic: s separe mulimi dup un criteriu precizat; intuirea i caracterizarea submulimilor unei mulimi date.
Regula jocului: educatoarea precizeaz criteriul de grupare cerut, iar la semnalul educatoarei copii din echip rezolva
sarcina.

EVENIMENT

CONINUT TIINIFIC

STRATEGII

EVALUARE

DIDACTIC
1. Moment organizatoric

2. Captarea atentiei

3.Anunarea temei i a
obiectivelor

4. Explicarea i
demonstrarea jocului
Jocul de prob

5. Desfurarea jocului

DIDACTICE
Pregatirea materialului.
Aranjarea mobilierului. Pregtirea panourilor pe cele 4
grupe de copii.
Intrarea copiilor in sala de grupa.
Dup ntlnirea de diminea care a cuprins salutul,
calendarul naturii i noutatea zilei cnd i-am anunat pe
copii programul pe care l vom desfura,voi organiza copiii
n 4 echipe. Legat de tema sptmnii Familia mea , li se
prezint copiilor cele 4 panouri pe care sunt reprezentate
simbolic familia ppuilor, familia iepurailor familia
mainilor i familia mingilor.
Va sosi in clas surpriza activitatii Paiaa. Ea va aduce
copiilor o cutie n care sunt multe jucrii amestecate.
Paiaa motiveaz c a amestecat jucriile i i roag pe copii
s o ajute s duc fiecare jucrie la familia ei.
Se intuiete materialul didacticde ctre copii, se observ c
sunt ppui, iepurai, maini, mingi. Se anun titlul jocului:
Aeaz-m la familia mea i obiectivele operaionale.
Se va explica copiilor c vor trebui s grupeze jucriile de
acelai fel formnd grupa ppuilor, grupa iepurailor,
grupa mainilor i grupa mingilor i apoi vor trebui duse la
familia lor, dar nu toate odat ci respectnd griteriul de
grupare cerut de Paia. Se va desfura un joc demonstrativ
educatoarea ajutat de copii insistnd pe regula jocului, pe
sarcin i pe verbalizare.
Se introduc elementele de joc aplauzele i ncurajrile,
preciznd condiiile ntrecerii :ctig echipa care adun ct
mai multe buline roii, drept recompens pentru rspunsurile
corecte.
Pentru fiecare variant de joc exist cte un criteriu de
grupare. Mrime - culoare
F. P- .Aeaz ppuile mari la familia lor;
F.I. Aeaz toi iepuraii cu blni alb. La familia lor
F.M. Aeaz la familia mainilor mainile roii.
F. MI. Aeaz mingile mici.la familia lor
Se va evalua fiecare rspuns corect prin primirea unei buline

Conversatia

Corectitudinea
raspunsurilor.

Conversatia

Atentia,
promptitudinea
raspunsurilor.

Elementul surpriza
Paiaa

Observarea
comportamentului
copiilor.

Conversaia
Explicaia

Exlicaia
Demonstraia
Exerciiul

Aprecieri verbale

Grupe de jucrii

Exerciiul
Jocul problematizarea

Aprecieri verbale
Aplauze

Varianta II
Varianta III

Varianta IV

Complicarea jocului

Evaluarea
ncheierea jocului

Tranziia

roii pe panoul familiei respective..


F.P.Aeaz ppuile mici la familia lor;
F.I. Aeaz iepuraii mari la familia lor;
F.M. Aeaz mainile mari la familia lor, pe scaun
F. MI. Aeaz mingile galbene n faa mingilor mici la familia
lor
F.P. Aeaz ppuile cu prul scurt la familia ppuilor
F.I. Iepuraul care are morcovi groi aeaz-l la familia
iepurailor
F.M. Aeaz mainile care au anten la familia lor.
F. MI. Aeaz mingile care au bulinue roii.la familia lor.
F.P. Aeaz ppuile mici lng csu la familia lor;
F.I. Aseaz iepuraii n csu la familia lor;
F.M. Aeaz maina de poliie n fa iar mainile albe n
spatele ei;
F.MI. Aeaz pe scaun mingea cea mai mare.;
Copiii descoper c pe lng aceste jucrii mai exist i figuri
geometrice (ptrate, cercuri, triunghiuri)
F.P.Aeaz la familia ppuilor ptratele care au aceeai
culoare cu costumul tatlui
( ptrate albastre)
F.I. Aeaz la familia iepurailor cercurile care au aceeai
mrime ca nasturii de la bluza mamei iepuras .(cercuri
mici )
F.M. Aseaz la familia mainilor figurile care au aceeai
form cu roile de la main (cercuri).
F. MI. Aeaz la familia mingilor figurile geometrice care au
aceeai form cu coiful tatlui.(triunghiuri).
Consemnez rezultatele ntrecerii,prin numrarea bulinelor
obinute de fiecare echip n urma efecturii fiecrei probe.
Se fac aprecieri globale i individuale asupra calitii
execuiei jocului;
Se repet -fixnd titlul jocului desfurat

Exerciiul
Demonstraia

Aplauze
ncurajri

Exerciiul

Explicaia
Problematizarea

Observarea
Comportamentului
copiilor

Aprecieri verbale
Conversaia
Explicaia

Eu acas-s cel mai mic


Dar aici sunt un voinic Cumini n rnd ne aezm

D.O.S. ACTIVITATE PRACTIC- ALBUM DE FAMILIE

EVENIMENT
DIDACTIC
Introducerea n
activitate
Captarea ateniei

Anunarea temei i a
obiectivelolr

Desfurarea
activitii

Evaluarea

CONINUT TIINIFIC

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

Materialul este pregtit pe mese.


Copiii se vor aeza la mese n funcie de echipa din care au
fcut parte , fiecare mas avnd un simbol
corespunztor( ppui, iepurai, maini, ming
Pe mese vor fi aezate albume cu fotografii, fie reprezentnd Conversaia
ppui, iepurai, maini i mingi Voi recita copiilor cteva
Explicaia
versui sigestive despre familie.
Sora, fratele, mmica
Tata, bunicul, bunica
Ce alctuiesc cu toti?
Hai ghiceste daca poti!
(Familia)
Pentru c la activitatea matemmatic ne-am jucat cu familia Explicaia
ppuilor, familia iepurailor, familia mainilor i familia
mingilor, n continuare vor realiza un album al acestor
familii.
Se va intui materialul didactic(fie lipici, cariaci, coli colorate,
albume)
Li se anun copiilor tema:Album de familie i obiectivele:
s coloreze imaginile; s le lipeasc pe foi colorate; s le
aeze n albumul fiecrei familii.
Explicarea i demonstrarea
Li se explic copiilor c vor colora ppui,cei din grupa
ppuilor, iepurai- cei din grupa iepurailor, maini- cei din
grupa mainilor i mingi cei din grupa mingilor.Dup ce le
coloreaz le vor lipi fe foile colorate i apoi le vor aeza n
albumul fiecrei familii.
Exerciii pregtitoare
Se efectueaz exerciii de nclzile a minilor nainte de
nceperea lucrului
Realizarea temei de ctre copii se va face avnd grij s
ndrum i s ofer sugestii pentru a finaliza lucrrile conform
cerinelor stabilite.

Explicaia
Demonstraia
Exerciiul

Observarea
comportamentului
copiilor

Dup trecerea timpului de lucru voi analiza lucrrile


mpreun cu copiii, dac au respectat cerinele date:
Albumele vor fi aezate ntr-o expoziie la centrul tematic
Familia mea

Conversaia

Aprecieri orale
Analiza produselor
activitii

You might also like